Hun Köktürk ve Uygur Devletlerinde Kültürel ve Sosyal Yaşam

Hun Köktürk ve Uygur Devletlerinde Kültürel ve Sosyal Yaşam Hakkında Bilgi Kısaca

Devletin Yönetim Şekli:

Devleti yöneten kişiler eski Türklerde kağan, han, hakan gibi ünvanlara sahiptiler. Saltanatla yönetilirdi.

Devlet yönetiminde kararlar kurultayda alınırdı, son sözü hükümdar söylerdi, kanunlar töreye bağlı şekildeydi.

Dil, Edebiyat, Yazı:

Bilge kağan, vezir tonyukuk, kül tigin adına yazılan Orhun anıtları ikinci göktürk devleti zamanında, göktürk alfabesi kullanılarak yazılmıştır.

Oğuz Kağan, Ergenekon, Türeyiş destanları Türklerin o dönemdeki yaşamlarını anlatan eserlerdir. Uygurlar dönemine has bir alfabe ve kitap basma tekniği vardır.

Sosyal Hayat:

Uygurlar döneminde yerleşik hayata geçene kadar Türkler göçebe bir hayat yaşayıp hayvancılıkla uğraşmıştır. Tarım ve ticaret Uygurlar döneminden sonra önemli hale gelmiştir

Aile Türk toplumunun temelini oluşturmaktadır ve evliliklere önem verilirdi. Sosyal yaşamın bir parçası olarak baharın gelişini kutladıkları nevruz bayramı bulunmaktadır.

Bilim ve sanat:

Bilimsel anlamdaki en önemli eser 12 hayvanlı takvimdir, buna bakarak Türklerin astronomi ile ilgilendiklerini söyleyebiliriz. Türklerde sanat eserleri genelde savaş eşyaları üzerindedir örnek olarak: işlemeli kemer, eyer, koşumlar ve kılııçlar verilebilir. Resim ve süslemeler tapınakların yapılmasıyla beraber Uygur döneminden sonra ortaya çıkmıştır.

Din ve İnanç:

Göktanrı ve şamanizm inancı benimsenmektedir. Dini törenleri şamanlar yönetmekteydi. Ahiret inancına sahip Türkler ölenleri yuğ adı verilen eşyaları ile birlikte defnederlerdi ve mezarlarına balballar dikerlerdi.

Kurganın anlamı:

Orta asyada bulunan mezar kalıntılarına verilen isimdir. Ağaç kütüklerinden meydana getirilen kurganlar bir evin odası büyüklüğündedir ve üzeri toprakla kapatılmıştır. İçindeki cesetler mumyalanmıştır ve ölen kişiye ait eşyalar bulunmaktadır.

8 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.