Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ocak 2019

Hanefi Mezhebi Hakkında Bilgi Kısaca

Hanefi mezhebi hakkında bilgi kısaca, hanefi mezhebi özellikleri hakkında kısa bilgi verelim.

Hanefi mezhebi İslam dininde dört hak mezheplerin en başında gelmektedir. Hanefi mezhebini tanımadan evvel bu mezhebin kurucusunu tanımakla başlayabiliriz. Hanefi mezhebinin kurucusu olan Ebu Hanife Hazretleri 699 Kufe de doğmuştur. Çocukluğundan itibaren büyük zatlardan dini dersler alarak yetişmiştir. Kendisini yetiştiren hocası vefat ettikten sonra Kufe’nin ders kürsüsüne kendisi geçmiştir. Vaazlarına binlerce insan katılmıştır. Kendisine bu durumda devlet idaresinden görevler verilse de kabul etmemiştir. Kendisi birçok sahabe ile görüştüğünü söylemiştir. Ebu Hanefi’nin talebelerinden olan Ebu Yusuf Muhammed bu mezhepten en önemli kişilerdendir. Bu mezhep dilden dile yayılarak günümüze kadar gelmiş ve şuanda en çok Müslüman insanın bağlı olduğu mezheptir.

Türkiye Diyanet İşler Bakanlığı da ana mezhep olarak Hanefi Mezhebini kabul etmektedir. Dinimizde mezhepler arası farklılıklar olsa da hepsinin inancı ve kitabı bir kabul edilir. Hanefi Mezhep kitaplarında Farazi Fıkıh konuları da işlenmektedir. Dünya üzerinde çok fazla sayıda Müslüman Hanefi Mezhebine mensuptur. Sayıları en çok Suriye ve Irak’da fazladır. Diğer yandan Türkiye, Azerbaycan, Balkanlar da, Kırım da sayıları genellikle yüksek orandadır. Diğer hak din mezhepleri ise Maliki, Hanbeli ve Şafii Mezheplerdir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. hamza dedi ki:

  keske daha uzun yazsaydiniz begendim ama performans odevim ici yetetsiz bi dahaki sefere daha uxun yazarsaniz sevinirim

 2. büşra sincar dedi ki:

  hanefi mezhebi özellikleri hakkında kısa bilgi için baktım beğendim.

 3. ??? dedi ki:

  İşime yaradı çok güzel bir site teşekkürler

  1. Kevser dedi ki:

   hanefi mezhebi kuralları ödevimi yaptım sağ olun çok işe yaradı bu site.

 4. yok dedi ki:

  Bencede biraz uzun Ama kaliteli

 5. Nisa dedi ki:

  biraz uzun ama kaliteli bir site.

 6. semanur şimşek dedi ki:

  Daha yazmadım ama işime yarayacağından eminim allah razı olsun

 7. Anonim dedi ki:

  Çok güzel bir site

 8. Dilan dedi ki:

  Allah razı olsun. valla çok işime yaradı. Teşekkürler.

 9. Canlar dedi ki:

  Süper bir site… :D

 10. isim dedi ki:

  cok güzel ama cok kısa cök teşekürederim

 11. mutava dedi ki:

  Dört mezhebe göre cemaattle kılınan namazda fatihanın peşine amin demesi sesli söylenen varmı

 12. adsız dedi ki:

  Bence cok iyi herkeze oneririm

 13. isim dedi ki:

  daha yazamdım okudum güzelmiş 1 sayfa çıksa yeter bana

  1. deniz dedi ki:

   Cok kisa degil hemde aciklayici cok guzel bir site ??????☺☺????

 14. işte burda dedi ki:

  4 büyük mezhep
  a. HANEFİ MEZHEBİ
  Mezhebin kurucusu İmam-ı Azam Ebu Hanife’dir. Hicri (80-150) de Kufe’de doğdu. Varlıklı bir aileden gelmiştir. Kendisi ilim tahsili yanında ticaretle de meşgul olmuştur. Ticari hayatı, günlük meseleleri iyi bilmesie, problemleri ve ihtiyaçları yakından tanımasına yardımcı olmuştur.

  Ebu Hanife insanların ihtiyaçlarını ve dinin genel ilke ve amaçlarını dikkate alarak ayet ve hadisleri yeniden değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Mezhebin en önemli özelliği, ayet ve hadislerin hükmü ile aklın yorumu arasında makul bir denge kurmaya çalışmıştır. Kur’anın genel ilkeleri yanında örf ve adeti, kamu yararını daima göz önünde bulundurmuş, kişi hak ve hürriyetlerinin korunmasını ilke edinmiştir.

  Dört bine yakın talebesi vardır. Bunlardan kırk tanesi ictihad yapabilecek seviyeye gelmiştir. İmam-ı Muhammed ve İmam-ı Yusuf en meşhur 2 talebesidir. Mezhep genellikle, Türkiye, Balkanlar, Türkistan, Hindistan, Pakistan’da yaygındır. Ebu Hanife, ehl-i rey veya ehl-i ırak fıkhının temsilcisidir.

  b.MALİKİ MEZHEBİ
  Mezhebin kurucusu İmam-ı Malik’tir. Hicri (93-179) da Medine’de doğdu. Mezhebin en önemli özelliği Peygamber terbiyesinde yetişmiş ve ilim merkezi durumunda olan Medine halkının uygulamasına çok önem vermesidir. Ona göre Medine’lilerin ameli mütevatir sünnet (en güçlü amel) hükmündedir. Mezheb genellikle Mısır ve Kuzey Afrika’da yaygındır. İmam-ı Malik, ehl-i hadis veya Ehl-i Hicaz fıkhının temsilcisidir.

  c.ŞAFİİ MEZHEBİ
  Mezhebin kurucusu İmam-ı Şafii’dir. Hicri (150-204) de Filistin Gazze şehrinde doğdu. İmam-ı Malik’den Hicaz fıkhını, Ebu Hanife’nin talebesi olan İmam-ı Muhammed’den Irak fıkhını öğrendi. Mezhebinin en önemli özelliği, Hanefi ile Maliki fıkhının birleşiminde yeni bir anlayış getirmektir. Şafii mezhebi genellikle Mısır, Suriye, Irak, Horasan’da yaygındır. Ayrıca Türkiye’nin Doğu ve Güney Doğu bölgelerinde de yaygındır.

  d.HANBELİ MEZHEBİ
  Mezhebin kurucusu İmam-ı Hanbel’dir. Hicri (164)’de Bağdat’da doğdu. İmam-ı Hanbel ibadet ve muamelat konularında iki ayrı usül benimsedi. İbadet konularında ayet ve hadislere çok sıkı sarılmakla birlikte muamelatta (günlük yaşantı) bir şeyin haram olduğuna dair ayet ve hadislerde delil yoksa o mubahtır prensibine sarılarak daha serbest bir anlayış geliştirdi. Mezheb genellikle Hicaz, Filistin, Mısır gibi ülkelerde yaygındır.

  1. büşra dedi ki:

   gerçekten çok sağol kısa kısa olduğu için ezberlemem kolay oldu yarın okulda anlatacağım Allah razı olsun☻☻☻

 15. murat dedi ki:

  slm merhaba bir sorum var caferilik mezhebi 4 hak mezhepten biri midir?

  1. hülya dedi ki:

   hayır değildir caferilik mezhebi dinden sapmış bir mezheptir

   1. edanur dedi ki:

    hülya yanlış çevap vermemişsin ama biz onna dinden sapmış deyilde dinimize uygun olmaması diyelim :)

 16. buse dedi ki:

  hocam beğendi

 17. Çağla dedi ki:

  Kısa yazmıştım -_-

 18. havvanur dedi ki:

  saolun çok işime yaradı

  1. Adınız ... dedi ki:

   bişey değil

Yorum Yaz