Elektrik Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Elektrik bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Elektrik Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Elektrik Bölümü Tanıtımı:

Elektrik programında, her türlü elektrik tesisat ve makinelerinin kurullması ve işletilmesi, bunlarla ilgili üretim alanlarında imalata konu olan elektrik malzemeleri ve ünitelerinin tasarlanması ve tesisat projelerinin çizilmesi konularında uygulamaya dönük eğitim ve öğretim yapılır. Bu programdan mezun olanlar, kamu ve özel kuruluşlarda teknik ara eleman olarak çalışırlır, isterlerse özel işyeri açabilirler.

Programın Amacı: Elektrik programında her türlü elektrik tesisat ve makinelerinin kurulması ve işletilmesi, bunlarla ilgili üretim alanlarında imalata konu olan elektrik malzemeleri ve ünitelerinin tasarlanması ve tesisat projelerinin çizilmesi konularında uygulamaya dönük eğitim ve öğretim yapılır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Elektrik programında daha ziyade atölye teknolojisi ve uygulaması, elektroteknik, elektronik, teknik ve meslek resmi, elektrik makineleri ve laboratuvarı gibi meslek dersleri yanında genel kültür dersleri ve uygulamalı dersler okutulur. Öğrenciler ayrıca staj yapmak zorundadırlar.

Gereken Nitelikler: Elektrik bölümüne girmek isteyen öğrencilerin, fiziğe özellikle elektrik konusuna ilgi duyması, sabırlı, dikkatli ve hoşgörülü olmaları gerekir. Programda endüstri meslek liselerinin elektrik bölümü mezunları daha başarılı olmaktadır.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Bu programdan mezun olanlara “Elektrik Teknikeri” ünvanı verilmektedir. Elektrik teknikeri çalıştığı kurumlarda mühendis ve teknisyen arasında teknik ara elemanı olarak görev yapar.

Çalışma Alanları: Bu programdan mezun olanlar kamu ve özel kuruluşlarda teknik ara eleman olarak çalışırlar, isterlerse özelişyeri açabilirler.

Elektrik Nedir, Elektrik Ne İş Yapar, Elektrik Maaşları, Elektrik İş İmkanları, Elektrik İş Çalışma Alanları, Elektrik Mesleği Hakkında Bilgiler, Elektrik Bölümünün Geleceği, Elektrik Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Elektrik Bölümü Tercih Edilir mi, Elektrik Tanıtımı, Elektrik Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Elektrik Mezunları Ne İş Yaparlar , Elektrik Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Elektrik İş Bulma Durumu

> Elektrik Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

18 Yorum Yapılmış “Elektrik Bölümü Nedir Tanıtımı

  1. s.a hayirli aksamlar arklar ben düz lise mezunuyum ama ciraklikdan yetisme elektrik ustasiyim elektrik bolümü okumak istyorum ne yapmam gerekiyor yardimci olurmusununz bilen arklar

  2. Ben sadece ygs ye girdim ve 2 yıllık myo okumayı düşünüyorum.Ege üniversitesinde Elektrik-elektronik bölümü için hangi dal seçenekler var bulamadım bilen varsa çok iyi olur. Teşekkürler.

  3. Bu sene üniversiteye başlayacağım. Bölümüm Elektrik-Elektronik. Sayısal dersler cok var mı? Bu bölümde. Acil cevap..

  4. Ben Liseye Geçicem Arkadaşlar Sizce Bilgisayar Bölümünümü Yoksa Elektirik Bölümünümü Seçim Acil Cevap

  5. Düz lise mezunuyum sözel bölümü ama iki yıllık elektrik okumak istiyorum okuyabilirmiyim kaç puan ister yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

    1. Arkadasim bende ayni duz lise cikislyom elektirik okuyom kirikkale keskinde io sende yaz direk gelir ygs 1 160gecsin yeter

  6. ben elektrik bölümü öğrencisiyim ve raylı sistem bölümüne gitmek istiyorum bölüm bittiğinde iş imkanı yüksek mi ?

    1. kendine ayıt bir dükkan açabilirsin yada iki yilliktan sonra geçişle birlikte öğretmenliğe de gidiyor arti kendine geliştirirsen mühendis teknisyen gibi alanlarda yaratici olabilirsin bu birazdda kendine bağli… önü son derece açık tabi eğer bu mesleği seversen gönülden istemen gerekli ki başarili olbilesiniz..

Bir Cevap Yazın

Top