Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2021

Elektrik Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Elektrik bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Elektrik Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Elektrik Bölümü Tanıtımı:

Elektrik programında, her türlü elektrik tesisat ve makinelerinin kurullması ve işletilmesi, bunlarla ilgili üretim alanlarında imalata konu olan elektrik malzemeleri ve ünitelerinin tasarlanması ve tesisat projelerinin çizilmesi konularında uygulamaya dönük eğitim ve öğretim yapılır. Bu programdan mezun olanlar, kamu ve özel kuruluşlarda teknik ara eleman olarak çalışırlır, isterlerse özel işyeri açabilirler.

Programın Amacı: Elektrik programında her türlü elektrik tesisat ve makinelerinin kurulması ve işletilmesi, bunlarla ilgili üretim alanlarında imalata konu olan elektrik malzemeleri ve ünitelerinin tasarlanması ve tesisat projelerinin çizilmesi konularında uygulamaya dönük eğitim ve öğretim yapılır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Elektrik programında daha ziyade atölye teknolojisi ve uygulaması, elektroteknik, elektronik, teknik ve meslek resmi, elektrik makineleri ve laboratuvarı gibi meslek dersleri yanında genel kültür dersleri ve uygulamalı dersler okutulur. Öğrenciler ayrıca staj yapmak zorundadırlar.

Gereken Nitelikler: Elektrik bölümüne girmek isteyen öğrencilerin, fiziğe özellikle elektrik konusuna ilgi duyması, sabırlı, dikkatli ve hoşgörülü olmaları gerekir. Programda endüstri meslek liselerinin elektrik bölümü mezunları daha başarılı olmaktadır.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Bu programdan mezun olanlara “Elektrik Teknikeri” ünvanı verilmektedir. Elektrik teknikeri çalıştığı kurumlarda mühendis ve teknisyen arasında teknik ara elemanı olarak görev yapar.

Çalışma Alanları: Bu programdan mezun olanlar kamu ve özel kuruluşlarda teknik ara eleman olarak çalışırlar, isterlerse özelişyeri açabilirler.

Elektrik Nedir, Elektrik Ne İş Yapar, Elektrik Maaşları, Elektrik İş İmkanları, Elektrik İş Çalışma Alanları, Elektrik Mesleği Hakkında Bilgiler, Elektrik Bölümünün Geleceği, Elektrik Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Elektrik Bölümü Tercih Edilir mi, Elektrik Tanıtımı, Elektrik Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Elektrik Mezunları Ne İş Yaparlar , Elektrik Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Elektrik İş Bulma Durumu

> Elektrik Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Samet dedi ki:

  Arkadaşlar ben meslek lisesindeyik bölüme göremi sınıflar değişecek

 2. Zeliha dedi ki:

  Merhaba ben anadolu lisesi mezunuyum matematikle pek aram yok ama tamir işlerrini felan seviyorum sizce yazayaım mı

  1. Erhan dedi ki:

   Matematikle pek aranız yoksa benim tavsiyem yazmanızı tavsiye etmem. Çünkü bu iş matematik ile beraber fizikde isteyen bir konu ve mezun olmanızda zaman alır ileride pişman olma konusuna girebilirsiniz bu yüzden dolayı tamir sadece bir hobi olduğunı varsayarak başka bölümler tercih etmenizi daha makbul sayarım teşekkürler.

 3. Anonim dedi ki:

  Kaç puan gereklidir

 4. Vedat dedi ki:

  Ben elektrik bölümü okuyorum şu an gayet mutluyum tavsiye ediyorum

  1. mehmet dedi ki:

   hangi bölüm

 5. mehmet dedi ki:

  s.a hayirli aksamlar arklar ben düz lise mezunuyum ama ciraklikdan yetisme elektrik ustasiyim elektrik bolümü okumak istyorum ne yapmam gerekiyor yardimci olurmusununz bilen arklar

  1. fırat bayik dedi ki:

   Açık öğretime kayıt yaptir elektrik bölümünü seç eğitimi aldiktsn sonra belli sınavlara koyacaklar seni sınavlardan geçip sertifika alırsan eğer puanına göre üniversite seçimi yapabilirsin.

  2. Mehmet dedi ki:

   Peki elektrik bölümüne kaç puanla girdiniz iki dönemin ortalaması kaç olması lazım

 6. Furkan dedi ki:

  Ben sadece ygs ye girdim ve 2 yıllık myo okumayı düşünüyorum.Ege üniversitesinde Elektrik-elektronik bölümü için hangi dal seçenekler var bulamadım bilen varsa çok iyi olur. Teşekkürler.

  1. enes dedi ki:

   hm bende bulamadım

 7. Uğur dedi ki:

  Bu sene üniversiteye başlayacağım. Bölümüm Elektrik-Elektronik. Sayısal dersler cok var mı? Bu bölümde. Acil cevap..

 8. Eray Karslı dedi ki:

  Ben Liseye Geçicem Arkadaşlar Sizce Bilgisayar Bölümünümü Yoksa Elektirik Bölümünümü Seçim Acil Cevap

  1. Mehmet dedi ki:

   Elektirik elektronil

 9. zeynep dedi ki:

  hiç güzeldeğil kaaaardeşim

 10. mücahit orhan dedi ki:

  dersler hangi ağırlıkta olacak hangi dersler yüksek olmalı

  1. Isimsiz haydut dedi ki:

   Matematik ve fizik iyi olması lazım

 11. Turgut dedi ki:

  Düz lise mezunuyum sözel bölümü ama iki yıllık elektrik okumak istiyorum okuyabilirmiyim kaç puan ister yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. nuh dedi ki:

   ygs 1 den gidiliyor matematik yapabiliyorsan gidebilirsin

  2. nesimi dedi ki:

   Arkadasim bende ayni duz lise cikislyom elektirik okuyom kirikkale keskinde io sende yaz direk gelir ygs 1 160gecsin yeter

 12. zafer dedi ki:

  ne zaman tercihler yapılacak yardımcı olunn !!!!

 13. islam dedi ki:

  Elektirik kpss puani kactir ?

 14. suat siel dedi ki:

  ben elektrik bölümü öğrencisiyim ve raylı sistem bölümüne gitmek istiyorum bölüm bittiğinde iş imkanı yüksek mi ?

 15. emre dedi ki:

  2 yıllık myo nerelerde war il olarak

 16. caner dedi ki:

  teknik elektirik hangi işe girmemize yardımcı olur

 17. mustafa dedi ki:

  gelecekteki iş garantisi ne

 18. filiz dedi ki:

  hakkında bilgi istiyorum

  1. selam dedi ki:

   kendine ayıt bir dükkan açabilirsin yada iki yilliktan sonra geçişle birlikte öğretmenliğe de gidiyor arti kendine geliştirirsen mühendis teknisyen gibi alanlarda yaratici olabilirsin bu birazdda kendine bağli… önü son derece açık tabi eğer bu mesleği seversen gönülden istemen gerekli ki başarili olbilesiniz..

Yorum Yaz