Doğal Sistemler Hangileridir

Tüm canlılar dünya adı verilen gezegende yaşar. Dünya’nın içinde canlıların yaşamlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmeleri için bir çok unsur vardır. Bu unsurlar doğal sistemler ve coğrafya konularıdır.

Resim157Litosfer (Taş Küre):  Yeryüzünün kabuğunu meydana getiren katı bölüme litosfer yani taş küre adı verilir. Dağlar, tepeler, ovalar, platolar ve vadiler taş küreyi meydana getiren unsurlardır. Canlıların üzerinde yaşadığı yeryüzü bu unsurların şekillenmesiyle meydana gelir.

Hidrosfer (Su Küre): Yeryüzündeki sıvı alanları meydana getiren sistemlere hidrosfer yani diğer adıyla su küre adı verilir. Denizler, okyanuslar, ırmaklar bu alanları meydana getirir.

Atmosfer (Hava Küre): İnsanlar, hayvanlar ve bitkiler için kısacası tüm canlılar için yaşamsal önem taşıyan tüm gazların bulunduğu ve canlıların yaşam alanını oluşturan katmandır. Bu doğal sistem canlıların en temel ihtiyaçlarından biri olan oksijen gazından meydana gelmektedir.

Biyosfer (Canlılar Küresi): Diğer katmanlar bu katman için kaynak oluşturur çünkü bu katmanda canlıların çeşitliliği meydana gelir.

Doğal Sistemler Kaça Ayrılır Konusunda Sizler İçin Hazırladığımız Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Hemen Bizimle Paylaşın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.