Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Şubat 2018

Çarpım Tablosu Nasıl Kolay Ezberlenir

çarpim_tablosuOkul çağına gelen bir çocuk okula başladığında bir taraftan harfleri ve yazmayı öğrenirken bir taraftan da sayıları öğrenerek matematik ile tanışmaya başlar. Yani yeni okula başlayan bir çocuk bile gerek sayı çubukları ile gerek sayı fasulyeleri ile gerekse sayı boncuğu ile aslında matematiği öğrenmektedir.

Okuma yazmayı öğrenen bir çocuk kısa bir süre sonra çarpım tablosu ile de tanışır ve böylece tüm öğrenim hayatı boyunca hatta öğrenim hayatı sona erdikten sonra da bu çarpım tablosuna ihtiyaç duyar. Bu nedenle de çarpım tablosunu bilmek aslında son derece önemlidir.

Öğrencilerin çoğuna hatta tamamına yakın bir kısmına çarpım tablosunu ezberlemek ya da öğrenmek oldukça zor hatta çekilmez bir çile gibi gelmektedir. Aslında çarpım tablosunu öğrenmenin en kolay yolu ona yazarak çalışmak ve yazarak çarpım tablosunu ezberlemektir.

Çarpım tablosunu ezberlemeye çalışan bir öğrencinin ezberleyeceği kısmı bir kağıda en az 10 kez yazması ve okuyarak tekrar etmesi ezberlemesini daha da kolaylaştıracak bir etkendir. Ayrıca öğrencinin günlere bölüp ve her gün bir grup sayıyı yazarak ezberlemesi ise öğrenciye kolaylık sağlayacaktır. Mesela; birinci gün ikileri ezberleyen öğrenci; ikinci gün üçleri, dördüncü gün üçleri ezberlese daha etkili bir yol izlemiş olacaktır. Hepsini ezberleyen öğrenci son olarak tüm sayıları beşer kez yazıp tekrar ettiğinde ise ezberlediklerini pekiştirmiş olacaktır.

Çarpım Tablosunu Kolay Öğrenmenin Yolları Konusundaki Yorum ve Önerilerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. gamze dedi ki:

  Çok güzel bir yöntem bulmuşsunuz size teşekkür ederim

 2. Nilay dedi ki:

  Güzel ama ben bunu kardeşim için açtım ve kardeşim 4.sınıfta ve hala ezberliyemedi

 3. Medine dedi ki:

  Çok güzel bir yöntem kesinlikle deneyeceğim

 4. Büşra tekin dedi ki:

  Ben biliyom

 5. Kartalın Gözü dedi ki:

  Zaten Ben Çarpım Tablosunu Biliyorum Ne Gerek Var.

 6. Kartalın Gözü dedi ki:

  Zaten Ben Çarpım Tablosunu Biliyorum Ne Gerek Var.

  1. asdfghasdfg dedi ki:

   niye baktın o zaman kör müsün okumadınmı

 7. Anonim dedi ki:

  Gayet mantıklı InşAllah zamanı geldiginde bu yöntemi deneriz

 8. Anonim dedi ki:

  cok güzel bir yontemis uygularım

  1. uret dedi ki:

   I agree with you

   1. ege dedi ki:

    bu nasıl çarpım tablosu

  2. Eda dedi ki:

   Çok güzel bir yöntem.Mutlaka deneyeceğim.Zaten çok zorlanıyordum.Bu yöntem sayesinde çarpım tablosunu rahatlıkla ezberleyeceğim.

Yorum Yaz