Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Aralık 2017

Çarpım Tablosu Nasıl Kolay Ezberlenir

çarpim_tablosuOkul çağına gelen bir çocuk okula başladığında bir taraftan harfleri ve yazmayı öğrenirken bir taraftan da sayıları öğrenerek matematik ile tanışmaya başlar. Yani yeni okula başlayan bir çocuk bile gerek sayı çubukları ile gerek sayı fasulyeleri ile gerekse sayı boncuğu ile aslında matematiği öğrenmektedir.

Okuma yazmayı öğrenen bir çocuk kısa bir süre sonra çarpım tablosu ile de tanışır ve böylece tüm öğrenim hayatı boyunca hatta öğrenim hayatı sona erdikten sonra da bu çarpım tablosuna ihtiyaç duyar. Bu nedenle de çarpım tablosunu bilmek aslında son derece önemlidir.

Öğrencilerin çoğuna hatta tamamına yakın bir kısmına çarpım tablosunu ezberlemek ya da öğrenmek oldukça zor hatta çekilmez bir çile gibi gelmektedir. Aslında çarpım tablosunu öğrenmenin en kolay yolu ona yazarak çalışmak ve yazarak çarpım tablosunu ezberlemektir.

Çarpım tablosunu ezberlemeye çalışan bir öğrencinin ezberleyeceği kısmı bir kağıda en az 10 kez yazması ve okuyarak tekrar etmesi ezberlemesini daha da kolaylaştıracak bir etkendir. Ayrıca öğrencinin günlere bölüp ve her gün bir grup sayıyı yazarak ezberlemesi ise öğrenciye kolaylık sağlayacaktır. Mesela; birinci gün ikileri ezberleyen öğrenci; ikinci gün üçleri, dördüncü gün üçleri ezberlese daha etkili bir yol izlemiş olacaktır. Hepsini ezberleyen öğrenci son olarak tüm sayıları beşer kez yazıp tekrar ettiğinde ise ezberlediklerini pekiştirmiş olacaktır.

Çarpım Tablosunu Kolay Öğrenmenin Yolları Konusundaki Yorum ve Önerilerinizi Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    cok güzel bir yontemis uygularım

Yorum Yaz

günaydın mesajları e-okul cuma mesajları doğum günü mesajları