3:27 am - Cuma Mart 24, 2017

Aşçılık Bölümü Nedir Tanıtımı

Çarşamba, 8 Temmuz 2015, 15:13 | Güncel | 79 Yorum

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Aşçılık bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Aşçılık Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Aşçılık Bölümü Tanıtımı:

Lokantalarda, konaklama yerlerinin toplu yemek yenen özel veya resmi kurumların mutfaklarında, yemek fabrikalarında çalışma olanağı bulabilirler.

Programın Amacı: Aşçılık programının amacı toplu yemek yenilen yerlerde yiyecek hazırlama ve mutfak yönetim alanında çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Aşçılık programında besin bilimi, gıda bilimi, yiyecek hazırlama ve standart geliştirme, besin hijyeni, dünya mutfaklarından örnekler, mutfak yönetimi ve denetimi gibi dersler okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler: Aşçılık programında okumak isteyenlerin tad ve koku duyumları gelişmiş, düzenli çalışma alışkanlığına sahip, dikkatli ve titiz kimseler olmaları gerekir. Yaratıcılık meslekte başarıyı artırıcı bir özelliktir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Aşçılık programını bitirenlere “Aşçılık Meslek Elemanı” ünvanı verilir. Aşçılar çalıştıkları kurumun mutfağından yemek listesini hazırlama, gereken malzemenin alınmasını, alet araç ve gereçlerin bakımını ve yiyeceklerin belli bir plana göre yapımı için diğer çalışanları görevlendirme gibi işleri yürütür. Hazırlanan yiyeceklerin kalitesini denetler ve zevke uygun şekilde sunulması için gerekenleri yapar.

Çalışma Alanları: Aşçılar lokantalarda, konaklama yerlerinin, toplu yemek yenen özel veya resmi kurumların mutfaklarında, yemek fabrikalarında çalışma olanağı bulabilirler. İyi yetişmiş yaratıcı aşçılar kolaylıkla yüksek ücretli iş bulabilmektedirler.

Aşçılık Nedir, Aşçılık Ne İş Yapar, Aşçılık Maaşları, Aşçılık İş İmkanları, Aşçılık İş Çalışma Alanları, Aşçılık Mesleği Hakkında Bilgiler, Aşçılık Bölümünün Geleceği, Aşçılık Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Aşçılık Bölümü Tercih Edilir mi, Aşçılık Tanıtımı, Aşçılık Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Aşçılık Mezunları Ne İş Yaparlar , Aşçılık Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Aşçılık İş Bulma Durumu

> Aşçılık Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

79 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Aşçılık Bölümü Nedir Tanıtımı"

 1. hakan dedi ki:

  ben Anadolu lisesinde okuyorum aşçılık okuyabiliyor muyum .gastronomi değil ama aşçılık. yoksa sadece meslek lisesi mezunları mı bu bölümü okuyabiliyor

 2. mehmet dedi ki:

  Merhalar lise mezunuyum . Üniversite sınavına girdim ve tercih yapacağım 2 yıllık aşçılık bolumune puanim ve sıralanan tutuyor . Fakat çok programlı lise çıkışlıyim . Bu bölümde meslek lise çıkışlılar öncelikli mı ?

 3. Baris dedi ki:

  Bu bolum kaç yillik

 4. tahir çiftçi dedi ki:

  kızım bu yıl mezun olcak.Meslek lisesinde yiyecek içecek hizmetleri bölümü mutfak alanını okudu.2016 YGS de 2 yıllık geçiş hakkını sadece aşçılık bölümü üzerine mi gerçekleştirebilir ?

 5. tahir çiftçi dedi ki:

  kızım bu yıl mezun olcak.Meslek lisesinde yiyecek içecek hizmetleri bölümü mutfal alanını okudu.2016 YGS de 2 yıllık geçiş hakkını sadece aşçılık bölümü üzerine mi gerçekleştirebilir ?

 6. Ayça dedi ki:

  Ben üniversite sınavına hazırlanıyor unda aşçılık istiyorum çukurova üniversitesinde puanı kaç bilmiyorum bana yardımcı olabilir misiniz?

 7. Kardelen dedi ki:

  Aşçılık bölümünde staj yapılıyormu acaba

 8. yusuf dedi ki:

  bende aşçılık okuyacağım suanda 8.sınıftayım teog puanım okadar yetıyor ve ilerki parası veya iş imkanı olurmu iş bulabilirmiyim ?

 9. goksel dedi ki:

  Merhaba bende turizm mezunuyum lise ve üni. Fakat aşçılık bölümü değilim şimdi çıraklık eğitimi alıyorum 3,5 aylık bir eğitim sertikada alacağım çıraklık ve hijyen belgesi 5 yıldızlı oteller bizim gibi kişileri alırlar mı ne kadar bir gelirimiz olur,?

Yorum Yazın