Aşçılık Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Aşçılık bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Aşçılık Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Aşçılık Bölümü Tanıtımı:

Lokantalarda, konaklama yerlerinin toplu yemek yenen özel veya resmi kurumların mutfaklarında, yemek fabrikalarında çalışma olanağı bulabilirler.

Programın Amacı: Aşçılık programının amacı toplu yemek yenilen yerlerde yiyecek hazırlama ve mutfak yönetim alanında çalışacak elemanları yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Aşçılık programında besin bilimi, gıda bilimi, yiyecek hazırlama ve standart geliştirme, besin hijyeni, dünya mutfaklarından örnekler, mutfak yönetimi ve denetimi gibi dersler okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.

Gereken Nitelikler: Aşçılık programında okumak isteyenlerin tad ve koku duyumları gelişmiş, düzenli çalışma alışkanlığına sahip, dikkatli ve titiz kimseler olmaları gerekir. Yaratıcılık meslekte başarıyı artırıcı bir özelliktir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Aşçılık programını bitirenlere “Aşçılık Meslek Elemanı” ünvanı verilir. Aşçılar çalıştıkları kurumun mutfağından yemek listesini hazırlama, gereken malzemenin alınmasını, alet araç ve gereçlerin bakımını ve yiyeceklerin belli bir plana göre yapımı için diğer çalışanları görevlendirme gibi işleri yürütür. Hazırlanan yiyeceklerin kalitesini denetler ve zevke uygun şekilde sunulması için gerekenleri yapar.

Çalışma Alanları: Aşçılar lokantalarda, konaklama yerlerinin, toplu yemek yenen özel veya resmi kurumların mutfaklarında, yemek fabrikalarında çalışma olanağı bulabilirler. İyi yetişmiş yaratıcı aşçılar kolaylıkla yüksek ücretli iş bulabilmektedirler.

Aşçılık Nedir, Aşçılık Ne İş Yapar, Aşçılık Maaşları, Aşçılık İş İmkanları, Aşçılık İş Çalışma Alanları, Aşçılık Mesleği Hakkında Bilgiler, Aşçılık Bölümünün Geleceği, Aşçılık Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Aşçılık Bölümü Tercih Edilir mi, Aşçılık Tanıtımı, Aşçılık Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Aşçılık Mezunları Ne İş Yaparlar , Aşçılık Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Aşçılık İş Bulma Durumu

> Aşçılık Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

79 Yorum Yapılmış “Aşçılık Bölümü Nedir Tanıtımı

 1. ben Anadolu lisesinde okuyorum aşçılık okuyabiliyor muyum .gastronomi değil ama aşçılık. yoksa sadece meslek lisesi mezunları mı bu bölümü okuyabiliyor

 2. Merhalar lise mezunuyum . Üniversite sınavına girdim ve tercih yapacağım 2 yıllık aşçılık bolumune puanim ve sıralanan tutuyor . Fakat çok programlı lise çıkışlıyim . Bu bölümde meslek lise çıkışlılar öncelikli mı ?

 3. kızım bu yıl mezun olcak.Meslek lisesinde yiyecek içecek hizmetleri bölümü mutfak alanını okudu.2016 YGS de 2 yıllık geçiş hakkını sadece aşçılık bölümü üzerine mi gerçekleştirebilir ?

 4. kızım bu yıl mezun olcak.Meslek lisesinde yiyecek içecek hizmetleri bölümü mutfal alanını okudu.2016 YGS de 2 yıllık geçiş hakkını sadece aşçılık bölümü üzerine mi gerçekleştirebilir ?

 5. Ben üniversite sınavına hazırlanıyor unda aşçılık istiyorum çukurova üniversitesinde puanı kaç bilmiyorum bana yardımcı olabilir misiniz?

 6. bende aşçılık okuyacağım suanda 8.sınıftayım teog puanım okadar yetıyor ve ilerki parası veya iş imkanı olurmu iş bulabilirmiyim ?

 7. Merhaba bende turizm mezunuyum lise ve üni. Fakat aşçılık bölümü değilim şimdi çıraklık eğitimi alıyorum 3,5 aylık bir eğitim sertikada alacağım çıraklık ve hijyen belgesi 5 yıldızlı oteller bizim gibi kişileri alırlar mı ne kadar bir gelirimiz olur,?

 8. Aşçılık dünyada eşi benzeri bulunmayan bi meslek. Ben aşçıyım
  .dünya mutfağında. Süper bişey ya kızlar kaçır.mayın

 9. Bende aşçılık okumak istiyorum yemek konusunda kendime güveniyorum ama uzaktan öğretim okumak istiyorum lys ygs hangisine başvuru yapmam lazım bilmiyorum inş geç kalmamışımdır yardımcı olurmusunuz

 10. Ben imamhatipliyim ama aşçı olmak istiyorm sözelciyim acabaa aşçı bölümünü seçsem olabilir miyim

 11. ben aşçı olmak istiyorum anadolu lisesinde okuyorum aşçılığa gidersem üniversitede mutfak ta yemek yapma imkanı varmı otelde çalışma filen

  1. Mrb ben muğla üniversitesi aşçılık bolumu mezunuyum butun okullarda mutfak atölyesi var zaten. Anlastigin Otellerde staj yapıyorsun zaten

   1. Merhaba ben meslek lisesi yiyck içecek hizmetleri alanından mezunuyum.muğla sıtkı koçman üniversitesinü düşünüyorum. Rica etsem senden biraz bilgi alabilirmiyim söylediklerin kararımda çok etkili olacaktır eminim çünkü şuan çok kararsızım. Eğitğm düzeyi, ortamı nasıl mezun olduğunda sen neler yaptın ve yapışabilir. ?? Çok teşekkür ederim şimdiden

    1. Tek başıma üstesinden gelebilirmiyüm bir kız olarak başka şehirde buna değermi açıkcası korkuyorum da dgsyle gastronomü diyetisyenlik düşünüyorum eğerki olursa. Para tüketim ve yurt imkanları nasıldır

 12. gidin çıraklık eytımden alın belgenızı ne gerek var okulla ugrasmaya bı ıse yaradı yok zaten anca iş yerı acmaya yarar onuda cıraklık eytım atlı aya verıyo :) ailenızı kandırmayın bence :)

 13. Aşçılık ta birinci senem ama 2 ci senemi açıktan okumak istiyorum bu mümkün mü?2 yıllık klum

 14. Kusura bakmayin benim bir kac sorm olacak size
  Ascilik mesleginin gelcegi hakindaki fikirleriniz nedir?
  Ben asciligi cok seviyorum sahsen ama korkuyorum okumaktan ya is bulamazsam tatzi fikirler var aklimda …

 15. ben bu sene tıcaret meslekten mezun olacam aşçılık bolumu ne gıdersemm acokta kalırmıyım kararsızım. cevaınızı beklıyorum

  1. Ben meslek lisesinde yiyecek içecek hizmetleri alanında okuyorum. Hocalarım bu mesleğe geleceğin mesleği diyorlar. Kendini çok iyi geliştirirsen kesinlikle açıkta kalmazsın. Kısacası senin elinde.

 16. Lisede aşçılıktan mezun olanlar üniversitede hangi bölümleri tercih edebilir ?
  Acil cevap beklyrm

 17. iyi günler aşçılık bölümünüde şaraplarla uğraşıyorsun dye bşe duydum.u bölümü çok istiyorum puanımda yetiyo ama bilgi almak istiyorum bn kapalıyım pardesü falanda gyiyorum okuya blirmiyim skıntı olurmu bana bu konuda yardımcı olurmusunuz tercih ona gre yapcam

  1. Canım ben muğla üniversitesi aşçılıkmezunuyum.senin arkollerle bi isin yok onu söyleyen uydurmuş

 18. merhabalar;
  2 yıllık aşçılık puanlarına bakıyordum da azönce puanları çok yüksek ya 414 ile başlıyor ben geçen sene sınavca girmiştim 260 puan almıştım devlet üiversitelerindne gelen yerler vardı bilen varsa bilgilendirsin bizi :)

 19. merhabalar.Ben de aşçılık isitiyorum bu sene.Tabi çevremdekilere bu işi gereksiz buluyolar.ygs 4 puanım 247 .İmam hatip mezunuyum.Bu yüzden gereksiz bir bölüm seçtiğimi düşünüyorlar.Gitmeye değir mi bu Aşçılık bölümü ? teşekkürlerr ..

 20. merhaba bn bu sene liseye geçtim aşcılık bölümü istiyorum puanım yuksek ve aşcılığa tutuyo ama bu bölümü okuyanlar nasıl bir bölüm güzelmi ????

 21. Muğla Marmaris te
  İÇMELER TURİZM MESLEK YÜKSEKOKULU
  Aşçılık Bölümü 2012 de eğitim vermeye Başladı,

  Tercihlerinizde Bu Okuluda Dikkate Almanızı Öneririm.
  Gece Eğitimi de var.

 22. dünya mutfakları dersinde alkollu yemek yaptırıyorlarmış doğrumu bilgisi olan varsa yardımcı olurmusunuz

 23. arkadaşlar ben anadolu lisesi 11. sınıf öğrencisiyim aşçılık okuluna geçmek istiyorum mümkün müdür yardımcı olurmusunuz?

 24. ben sbs ye gırmedım ama deneme sınavlarından puanım 350 veya 400 lerde gelıyor.
  sbs ye son gunde basvurdugum için sbs ye gıremedım.lutfen yardımcı olun duz lıse bulamadım .

 25. merhaba ben duz lıse mezunuyum aşcılık ıstıyorum ygs 4 puanım eklenmıs halı 263 yerlesebılırmıyım bu puanla acaba?

 26. ben turizm ve otelcilik aşçılık bölümû mezunuyum üniversitede veya lisede ögretmen olma şansım war mi?benim bölm 2yıllık buarada

 27. Ben aşçılık okumak istiyorum düz lise çıkışlıyım size birkaç sorum olacak yardımcı olursanız çok sevinirim.. 1-)gastronomi ile aşçılık arasında ne farkı var? 2-)aşçılık okuyup otellerde iş bulma imkanım var mı? 3-) ygs puanım aşçılığa yetiyor ama önce meslek liseli arkadaşlar alınıyormuş ben yazarsam açıkta kalmayayım böyle bi sorun olur mu ? 4-) dil öğrenip kendimi yurt dışında geliştirmek istiyorum aşçılık okuyup böyle bi imkanım olabilir mi ? Yardımcı olursanız çok çok sevinirim ..şimdiden teşekkürler..

 28. emine bisey sorcam bende aşçılık bolumunu ılk kez degerlendırıyorum kafamda bu yüzden aklımda cok soru var. gastronomi bolumunden cok farkı var mı ? gastronomımı daha ıyı aşçılık mı ? en iyi unıverste ıcın ygs 4 te kac puan yapmak lazım

 29. ben 8.sınıfa geçtim haşçı olmak istiyorum amanasıl ve kaç puanla liseyi haşçılık olarak okuya bilirmiyim

  1. öncelikle o haşçı değil aşcı önce onu ögren turizm meslek lisesi oku aşcılık bölümüne ygs yi fazla düşünme fazla yüksek bir puanı yok

 30. benim
  sorum bu mesliği bitirdigimiz taktirde türkiye gibi bir ülkede işsizlik sıkıntısı yaşanırken nasıl iş imkanına kavuşuruz.yurt dışında iş bulma olasılığımız yüksek mi ?

 31. benim bii sorum olacaktı bn ygs den 137 aldım acaba ben gelebilirmiyim meslek lisesinden mezun olacagım bu sene

 32. benim oğlum 8.sınıfta ahçılık lisesine göndermek istiyorum nerelerde var puanları kaç şimdiden teşekkürler

 33. arkadaşlar meslek lisesi mezunuyum 175 yaptım acaba ben bu bölüme yerleşemezmiyim? ısparta istiyorum ısparta olur aydın olur muğla olur ege bölgesi olur.hiç şansım yokmu?

 34. arkadaşlar ben iki yıllık ilahiyat mezunuyum imam hatip çıkışlıyım ama aşçılık istiyorum uludağın taban puanı279 yazıyo aşağı yukarı kaç alsam yerleşebilirim?brde imam hatip mezunu olmamın dezavantajı varmı yani aşçılık çıkışlı olmadığım için?yardımcı olursanız sevinirim

 35. merhaba bn şuanda sosyolojide okuyorum ama aşçıllık okumak istiyorum hangi üniversitede okumam gerekiyor ki iyi bir iş sahibi olayım ayrıca bn düz lise den mezun oldum bn aşçıllık bölümünde okumam sansım yüksek mi acaba ne kadar arastırma yapsamda 4 yıllık bölüm olmadığını gördüm 2 yıllık okumam iyi bir işte çalışmam içn sorun olmaz dimi bana yardımcı olrsanız çok sevinirim şimdiden tesekkür ederm …

 36. lise fark etmez duz lıseden arkadaslarda var sınfta ygs 4 puanın yuksek olsun yeter 2012 tercıhlerınde sınavsız gecıs vardı ama bu yıl kalktı bıde sız ıkı yılda mezun oldgunuz zaman 4 yıllık bıtırenlerden ıkı yıl daha calısmıs olcaksınız deneyımınız artıcak ve bıtırınce onlar sızın altınıza gelıcek bu yuzden ıkı yıl okumanız daha mantıklı

  1. Sınavsız geçişin kalktığını nerden çıkardınız.ÖSYM rehber kitapçığında bile bu konuya yer verdi.Hiç mi rehber hocalarınızla konuşmuyorsunuz bu konuları arkadaşlar.Sınavsız geçiş kalkmadı meslek lisesi mezunları özellikle aşçılığa sınavsız geçişle geçen bölümler var o bölümlerden mezun olan lise öğrencisi öncelikli..

 37. arkadaslar aşçılıkta öncelıkle meslek liselerıne imkan verıyorar düz lise ve digerleri beklemeye alınıor onlardan sıra kalırsa yanı kontenjan öyle alım oluyor

  1. alakasi yok sacmalama ben ascilik ilk yilim arkadas sacmalio onlar sinavsiz gecis yapiyolar arkadasim meslekler yani ben manavgatta 308yaptim 30 puanla 30 mulakat meslek lisesi puanindan alio sacma konusma suan aylik 400 part time pasta yapiyorum mezun olursNiz universiteden ilk maas 1500 universiteden sonra 3 ay kurs yurtdisinda burslu bursuz sonra hayatinizi yasayin .d seneye mezunum .d italyada roma hiltonda yerim hazir sonra zaten heryer alir turkiyede

 38. Ben aşçı olmak istiyorum sitelerde araştırma yapıyorum ama hepsinde ayrı ayrı şeyler yazıyor.bana ayrıntılı bilgi verirseneniz çok memnun olurum..

  1. merhaba canım ben ıspartada ascılık okuyorum istıyorsan tabıkı gel:D.bende ygs hazırlanırken arastırıyordum o halım geldı aklıma kımse bana tam anlamıyla yardımcı olmamaıstı
   sana yazma geregı duydum o yuzden.Bölum hakıkaetten güzel işsiz kalman ımkansız bunu bızım hocalarımızda soyluyor hele kendını gelıstrırsen cok iyi paralara kazanırsın.ben gelmıyorduma dershane kayıt yaptrmaya gıtmıstım hocam(Allah razı osun)cok pısman olcaksın ben muhendıslık ısteyenlere bıle ascılık onerıyorum ıcın cok rahat bı sekılde gıt ıkı yl sonra yanıma gel dedı ve suan ben senın gıbı ısteyen herkeze onerıyorum.Bız yazın staja gtcez antalyaya 5 yıldızlı otelde yıyoruz orada konaklıyoruz askerı ucret maas alıyoruz. stajerken kımse askerı ucret almaz dıkkatını cekerım 4 ay yapacagız staj.belkı meslek cıkıslı değilsindır bende degılım cunku cocuk gelısımı mezunuyum ygs puanımla geldım bak canım bu ıs yetenek işi bı dıploman olsun yeter 4 yıllık gelmedı dıe sakın uzulme.Gelecegın meslegı ascılık gercekten ben tercıhlerıme yazarken ınsan oldgu surece ölmıcek dıye dusunmustum ama sonra etraftan dedıler onun okulunu mu okuyacaksın dıe bunlar bolumu bılmeyen ınsanların bos lafları ıst yenıbosnaya 26 otel yapılıyor trızm patladı suan bolumde patladı zaten sınavsız gecıs kalktı bu yıl yanı bolumun gelme ıhtımalı brazdaha yukseldı bolum dısı olanlar ıcın.ben gercekten onerıyorum bolumumu ıng yanına koydun mu cok iyi paralara cok iyi yerlerde calısrsın ben okul bıtınce dubaiye gtcem ıns dua ederken banada edersen sevınırım sorun olursa yaz cevap atarım hadı dıkkat et kendıne

   1. Merhaba, benim bir sorum olacak. Lise son sınıf öğrencisiyim. Gastronomi ve Mutfak sanatları istiyorum ama ygs puanım 4 yıllığa tutmuyor. Devlet ünv.lerinde ki Gastronomi için lys’ye hazırlanıyorum. Fakat 4 yıllık kazanamadığım takdirde 2 yıllık aşçılığa gitmeli miyim yoksa tekrar mı hazırlanmalı mıyım bilmiyorum. Ünv.yi bitirdikten sonra kesinlikle MSA’ya gideceğim. Çok kararsızım yardımcı olursanız sevinirim.

   2. şuan ben meslek lisesindeyim 10.sınıfa geçtim yiyecek içeçek hizmetleri aşçılıgı seçtim babam bana çok kızıyor boşta kalacaksın diye ne yapmalıyım yardımcı olun? teşekkürler

 39. merhabalar ben Gaziantepliyim ancak konyada yaşıyorum ve küçüklükten beri el beceriminde beni yönlendirmesiyle aşçı olmak istiyorum üniversitedeki en büyük amacım ve hedefim bu ancak bu gün bi arkadaşımın dediğine göre aşçılık üniversitesine girebilmek içn mutlaka ama mutlaka aşçılık lisesi çıkışlı olmak gerekiyormuş bu işin aslı astarı nedir lütfen yardımcı olun bana cevaplarınızı bekliyorum şu anda lise 4.sınıfa geçeceğim lütfen yardım mektuplarınızı ates.27@hotmail.com msn adresine yollayın teşekkürler…

 40. bu bölümde öğrenci alımında öncelik tanıdıkları lise mezunları varmı,ben imamhatip mezunuyum olr mu acaba

   1. mrb emine bende ygs ye hazırlanıyorum ama karar veremiyorum bitürlü hangi mesleği sececeğime seninle bir şekilde irtibata gecmek isterim.

    1. iyıdir ama aceba dıploma puanı ile birliktemi okadar yoksa tek basinami emir doğmuş facem bul beni
     seni yonlendireyım

     1. diploma puanı ile değil ham puan 250
      düz lise sosyal bilimler mezunuyum, diploma puanım 69,4
      sizce yerleşme ihtimalim nedir?

Bir Cevap Yazın

Top