Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Bahçe Bitkileri Bölümü Nedir Tanıtımı

 

Üniversite sınavlarına hazırlanan ve Bahçe Bitkileri bölümünü seçmeyi düşünen adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Bahçe Bitkileri Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Bahçe Bitkileri Bölümü Tanıtımı:

Programın Amacı

Bahçe bitkileri programının amacı, bağ ve bahçelerde çeşitli sebze ve meyvelerin bilimsel yöntemlerle yetiştirilmesi, türlerinin geliştirilmesi, ürünlerin toplanması, korunması ve pazarlanması konularında çalışacak insangücünü yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Bahçe bitkileri programında matematik, fizik, kimya, jeoloji ve ekonomi gibi temel derslerden başka; tarımsal ekoloji, toprak bilgisi, bitki besleme ve toprak verimliliği, tarım ekonomisi, genel bağcılık, meyve yetiştirme ilkeleri, bahçe bitkileri fizyolojisi ve bahçe bitkilerinin ıslahı gibi dersler okutulur.

Gereken Nitelikler

Bahçe bitkileri alanında çalışmak isteyen kimselerin temel bilimlere ve özellikle botaniğe karşı ilgili ve bu alanda başarılı, açık havada çalışmaktan hoşlanan, araştırma ve inceleme merakı olan kimseler olması beklenir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

Bahçe bitkileri programını bitirenlere “Ziraat Mühendisi” unvanı verilir. Bahçe bitkileri alanında yetişen bir ziraat mühendisi bahçe bitkilerinin dikim zamanı, kullanılacak gübre türü, ürünlerin farklı iklim ve toprağa uyumu, bitki hastalıkları, yüksek verimli ve kaliteli meyve ağaçları, sebze ve süs bitkileri gibi bahçe bitkilerinin üretimini geliştirici denemeler için tohum ıslahı çalışmaları yapar; bahçe ürünlerinin toplanması, depolanması ve pazarlanması ile ilgili metotlar geliştirir.

Çalışma Alanları

Bahçe bitkileri ziraat mühendisi Çukobirlik, Antbirlik gibi tarım kooperatiflerinde Orman, Tarım ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı fidanlıklarda görev alabilir veya kendisi bahçe bitkileri üretimi yapabilir

Bahçe Bitkileri Nedir, Bahçe Bitkileri Ne İş Yapar, Bahçe Bitkileri Maaşları, Bahçe Bitkileri İş İmkanları, Bahçe Bitkileri İş Çalışma Alanları, Bahçe Bitkileri Mesleği Hakkında Bilgiler, Bahçe Bitkileri Bölümünün Geleceği, Bahçe Bitkileri Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Bahçe Bitkileri Bölümü Tercih Edilir mi, Bahçe Bitkileri Tanıtımı, Bahçe Bitkileri Kazanç Durumu ve İş Olanakları, Meslek Rehberi, Bahçe Bitkileri Mezunları Ne İş Yaparlar , Bahçe Bitkileri Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Bahçe Bitkileri İş Bulma Durumu

> Bahçe Bitkileri Bölümü Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Emor dedi ki:

    Acaba okuyunca is bulma olnağı nedir

  2. ali dedi ki:

    maasları ne kadar

  3. nilay dedi ki:

    Ankara üniversitesi bahçe bitkileri bölümünün 2.öğretimi var mı?

Yorum Yaz