Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mart 2018

Anadolu Selçuklu Devletinde Toprak Yönetimi

Anadolu Selçuklu Devletinde Toprak Yönetimi ve Bölümleri

Büyük Selçuklu Devleti ile aynı toprak yönetimine sahip olan Anadolu Selçuklu Devletinde de tüm topraklar miri arazi olarak geçer. Miri araziden diğer kısımlara ayrılan bu araziler beş kısma ayrılmaktadır:

Has Arazi: Elde edilen tüm gelirin devlete aktarıldığı devlet arazileridir. Hükümdar ve ailesinin her türlü ihtiyacı buradan sağlanır.

İkta Arazi: Devlet arazisidir ancak gelirleri ikta askerlerine ve arazinin çiftçisine gitmektedir.

Vakıf Arazi: Vakıflara ait arazilerdir. Sosyal ve dini amaçlı vakıflar tarafından kullanılmaktadır. Hanlar, kervansaraylar, camiler, hastaneler buralardan elde edilen gelirlerle yaptırılmaktadır.

Haraci Arazi: Vergi oranı yüksek ve geliri çiftçiye giden arazilerdendir. Gayr-i Müslimlerin sahip olduğu arazilerin ismidir.

Mülk Arazi: Özel mülk gibi sahibi tarafından alım satımı yapılabilen tek cins arazi bunlardır. Başarı ödülü olarak devlet adamlarına verilirler. Yönetim ve askerlik alanındaki devlet adamlarının ellerinde bulunur.

Anadolu Selçuklu Devletinde Toprak Yönetimi Nasıldı Kısaca Bilgi Verdik.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hale dedi ki:

    İşte bu çok iyi oldu. anadolu selçuklu devletinde toprak sistemi kısa ve çok harika olmuş, emeği geçenlerin eline sağlık diyorum, hemen yazıyorum. :)

  2. ece dedi ki:

    çok güzel ödevimi yapabildim teşekkür ederim

Yorum Yaz

e okul