Allah Niçin Vahiy Göndermiştir

Allah niçin vahiy göndermiştir, vahiy neden gönderilmiştir

Vahiy, Allah tarafından peygamberler aracılığıyla insanlara gönderdiği bütün emir ve öğütlere vahiy denir. Vahiy, insanlara doğru yolu gösterir. Onların ahirette mutlu yaşamaları amacıyla gönderilir.

İnsanlar, Allah’ın yarattığı en üstün varlıklardır. Allah, insanlara verdiği üstünlükler karşısında onlara birtakım sorumluluklar da vermiştir. İnsanın sorumlulukları, Allah’ı tanımak, ona ibadet etmek ve aklını doğru kullanarak Allah’ın kudretli bir yaratıcı olduğuna inanmaktır. İnsanlar bunu Allah’ın kendisine verdiği akıl yoluyla kavrasa da ona nasıl ibadet edileceğini bilemez. Bütün üstünlüklerine rağmen niçin Dünya’ya gönderildiğini ve niçin ibadet etmesi gerektiğini tam olarak kavrayamaz. İşte Allah bu yüzden peygamberleri aracılığıyla vahiy göndererek bu bütün bilgilerin insanlara eksiksiz ulaşmasını sağlar.

İnsan, kendine verilen akılla ahiret, cennet, cehennem gibi soyut kavramları anlamakta güçlük çeker. Allah, vahiy göndererek insanlara ölümden itibaren sonsuz bir ahiret hayatının olduğunu aktarmaktadır. Dünya’da güzel ahlak sahibi olan, insanlara iyilik yapan ve ibadetlerini eksiksiz yerine getirmeye çalışanların ahirette cennetle müjdelenerek rahat bir hayat yaşayacağını belirtmiştir. Vahiy ile kendisine nasıl ibadet etmemiz gerektiğini açıklamıştır. İnsanların ona ibadet ederek birbirleriyle iyi geçinmelerini, güzel ahlak sahibi olmalarını söylemiştir. İnsanlara faydalı olan şeyleri anlatmış, onları kötülükten uzaklaştırmak ve doğru yolu göstermek için vahiy göndermiştir.

Allah Neden Vahiy Göndermiştir Kısaca Bilgi Verdik.

18 Yorum Var. Siz de Hemen Yorumunuzu Yazabilirsiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.