2017 Hemşire Maaşları (Ocak ve Temmuz Zamlı)

Ebe ve hemşire maaşları 400 lira artacak

Memur maaş katsayıları, yüzde 3’lük ocak ayı zammına göre yeniden belirlendi. Maliye Bakanlığı’ndan gelen bilgilere göre, açıklanan enflasyon rakamlarının ardından geçen yılın ikinci yarısına ilişkin enflasyon farkı çıkmadı, memur maaş katsayısı ocak ayı itibarıyla 0,096058’e, taban aylık katsayısı 1,503595’e, yan ödeme katsayısı da 0,030462’ye çıkarıldı.

2016 yılının son haftalarında memurlar yüzde 3 oranında toplu sözleşme zammı alacaklarını garantiledi. Her memur 2017 maaşlarında yüzde 3 oranında toplu sözleşme zammından faydalanacak. 2017 yılının 3.gününde ise maaşların biraz daha artmasına neden olacak bir gelişme yaşandı. 2017 yılında memur maaşlarında TÜİK enflasyon verilerinin getirdiği zamlar da yapılacak.

2017’de memurlar enflasyon farkı oranında zam alacaklar. TÜİK enflasyon verilerine göre 2016 yılında TÜFE %8.53 oranında arttı. Bu artış beklentilerden yukarda çıktı. Fakat memur maaşlarına da zam olarak yansıdı. Memurların 2017 maaşlarında % 4’e yakın bir artış daha yaşamış oldu.

Bu şekilde memurlar 2017’de yüzde 3’lük toplu sözleşme zammı ve yüzde 4 oranında Enflasyon Farkı zammı almış oldular.

 

2017 Ocak ve Temmuz Zamlı Hemşire Maaşları

2017 Memur maaşları katsayıları, yüzde 1,71’lik enflasyon farkı ve yüzde 3’lük Temmuz zammına göre yeniden belirlendi.

12’nci derecenin 1’inci kademesinden maaş alan bir hizmetlinin 2 bin 212 lira olan maaşı 2 bin 406 liraya, 13’üncü derecenin 3’üncü kademesinden maaş alan bir devlet memurunun 2 bin 356 lira olan aylık maaşı 2 bin 559 liraya, 8’inci derecenin 1’inci kademesindeki maaş alan bir polis memurunun 3 bin 165 lira olan maaşı da 3 bin 425 liraya yükseldi. 3’üncü derecenin 1. kademesinde yer alan başkomiserin maaşı ise 3 bin 556 liradan, 3 bin 843 liraya çıktı.

7’nci derecenin 1’inci kademesinden maaş alan bir öğretmenin mevcut 2 bin 665 lira olan maaşı 2 bin 872 lira oldu. Aynı derece ve kademede yer alan araştırma görevlisinin maaşı 3 bin 741 liradan 4 bin 40 liraya çıkarken, 1’inci derecenin 4. kademesindeki profesörün maaşı da 6 bin 377 liradan 6 bin 858 liraya yükseldi.

7’nci derecenin 1’inci kademesinde olan bir doktorun maaşı 3 bin 734 liradan 4 bin 33 liraya yükselirken, 1’inci derecenin 4’üncü kademesinde yer alan bir uzman doktorun maaşı ise 4 bin 507 liradan 4 bin 859 liraya çıktı.

– Memurların mevcut maaşı ile 2017 Ocak’ta alacakları maaşları şöyle:

Hemşire maaşları 2017 lise ve üniversite mezunları ne kadar alacak?

Maaş hesaplamalarına, bölgesel ödemeler, ek ders ücreti, vekalet ücreti, döner sermaye ödemesi ve yabancı dil tazminatı gibi ödemeler dahil edilmezken, aile ve çocuk yardımı ödeneği ise dahil edildi. Aile yardımı ödeneği hesabında eşi çalışmayan ve 2 çocuk (0-6 yaş grubu ve diğer) esas alındı.

Bu çerçevede söz konusu rakamlar içerisinde;

Ocak 2017 itibari ile en düşük memur maaşı 2.601 TL ile 12/1 Hizmetli Maaşı olarak görülüyor. Memur Maaşları 2017‘de 79 lira ile 285 Lira arasında bir artış göstermiş oldu.

Bu tablo, 2017 yılının Ocak ayında gerçekleşecek zamlar neticesinde olan tablodur. Memurlar 2017 yılında Ağustos’ta da bir zam alacaklar. Ağustos 2017 memur maaşı zammı’nın da Ocak’ta olduğu gibi yüzde 3 oranında Toplu Sözleşme Zammı olması bekleniyor.

Hemşire Ne Kadar Maaş Alıyor, 2017 Temmuz Ayı Hemşire Maaşları  2017 yılında memur maaşları yeni yılda açıklanan enflasyon farkı oranlarından da etkilendi.

Temmuz 2017

Hemşire Maaşlarını Yeterli Buluyor musunuz ? Aşağıdan Anında Yorumlarınızı Yazabilirsiniz ….

1.927 Yorum Var. Siz de Hemen Yorumunuzu Yazabilirsiniz!

 • Nergiz

  Ben meslek lisesinde muhasebe okuyorum suan 11. sınıfım hep hemşire olmak istedim üniversitede hemsirelik okumam zor mu sizce?

 • AYŞEGÜL

  O zaman siz de okuyup hemşire olsaydınız ,sizde oturduğunuz yerden para kazanırdınız ,devletimiz oturtturup üzerine bir de para verir size merak etmeyin,hemşireler ne kazanıyorsa hakettiğini alıyor az bile alıyor hatta. Allah sizi ve sevdiklerinizi hastanelere özellikle de yoğun bakımlara düşürmesin o zaman anlarsınız kimler neyi ne kadar hakediyor,siz oturduğunuz yerden ancak saygısızlık yapın,milletin maaşına göz dikin utanmadan…

  • Anonim

   okuyup siz de hemşire olsaydınız madem oturururdunuz o zaman bol bol devlette sizi otturur üzerine de para verirdi.Umarım hastanelere özellikle yoğun bakımlara Allah sizi ve yakınlarınızı düşürmesin,O Zaman kimlere muhtaç olduğunuzu anlarsınız saygısız…

  • AYŞEGÜL

   O zaman siz de okuyup hemşire olsaydınız ,sizde oturduğunuz yerden para kazanırdınız ,devletimiz oturtturup üzerine bir de para verir size merak etmeyin,hemşireler ne kazanıyorsa hakettiğini alıyor az bile alıyor hatta. Allah sizi ve sevdiklerinizi hastanelere özellikle de yoğun bakımlara düşürmesin o zaman anlarsınız kimler neyi ne kadar hakediyor,siz oturduğunuz yerden ancak saygısızlık yapın,milletin maaşına göz dikin utanmadan…

   • Nurşen şimşek

    Haklısınız bazı bölümlerdeki hemşireler insan üstü çalışıyor 2gün 1gece nöbette kalıyor işi agır sorumluluğu ağır oluyor onunla bazı hemşireler çok rahat görev yapıyor nöbeti yok sorumluluğu yok.şimdi 2sini aynı maaşı alması bence haksızlık

  • Serkan

   Arkadaşlar her mesleğim bir zorluğu elbette var. Hakeden mevzusuna girersek işin içinden çıkamayız. Benim eşim şu an doğuda mülteci kampında ebe. Günde 150-200 hastaya baktıkları oluyor. Ayrıca günde bazen 10-12 arası doğum yaptırıyor. Yani o koltuğa oturmadan yorum yapmak hiç de kolay değil. Allah tüm meslek sahibi arkadaşlara kolaylık versin. Çocuklar ile uğraşmak da kolaylık değil öğretmen arkadaşlarımın da işi zor. Yani saymakla bitmez. Mesela bende askerim. Saysam destan olur neyse iyi geceler.. 😊

  • Anonim

   Sen işyerinde zaten sabah bi basladinmi mesai bitimine kadar hep calisirsin ayaklarimda varis oldu mesleğimin ilk yıllarında insanların mahremlerine maruz kalmak zorundayiz bunun ne kadar yorucu olduğunu öğrenmen için sağlık çalışanı olman lazim

  • Elif

   Ne mi yapıyolar senin gibi kafası geri insanları idare etmek için kırk takla atıyor en başta.hastasını o hale getiren hemşireymiş gibi hemşireye çemkiren insanlara katlanır.hastası ölünce hemşireyi dövmeye kalkanlarla uğraşır.hasta yakınlarına tonlarca dil döksede hastasının durumunu kabullenmez ama doktorun tek lafıyla sus pus kalışını şaşkınlıkla izler.tedavi sırasında tıka basa dolu olan odayı boşaltmak isterken değişik laflar duyar ama hastanızın tedavisini aksatmaz.gece uyku düzensizliği yaşadığı için hormonları bozulur. Devamlı hasta odalarına git gel yaptığı için venöz damar bozukluğu yaşar. Çeşitli çeşitli huyda insanlarla uğraştığı için psikolojisi alt üsttür.çocuklarını bakıcıya bırakır aklı onda kalır bazı geceler yanında bile olamaz hastalasada. Çocuğu ağlar arkadından anne işe gitme diye ve işe içimiz kan ağlayarak geliriz.ve buna ek hemşirelik mesleğinide yapar.eşim yok öldü ve 3 çocuğuma bakmaya çalışıyorum.keşke hiç başlamasaydım bu mesleğede o para sizin olsaydıda ben çocuklarımın başında kalabilseydim.Allah şahidimdir kazancımı sonuna kadar hakediyorum

 • Hemşire Yard.

  Ben bu sene lise 2 ye geçeceğim hemşire yard. Olucam peki ben nasıl hemşire olurum yada olmak nasıl bi şey anlatırmısınız 😊

 • Ebru

  Insana verilen degerin eşyaya verilen değerden az olduğunu hemşire maaşlarına bakarak söyleyebiliriz. Hemşire ile doktor maaşı arasında ucurumlar olmamalı. Hemşire maaşı doktor maaşına yakın olmalı. Bize çok büyük haksızlık yapılıyor.

  • onur

   hiç de haksızlık değil.İnsanlar tıpı kazanmak için kafa patlatıyor.6 yıl en az üni okuyor.Bence doktor maaşları az bile

   • Melike

    Sonrada tüm işleri hemşirelere yaptırıyorlar.Onların bildigi çoğu seyi hemşireler de biliyor.sağlık personelleri bir ekiptir aynı değer ve saygıyı görmek zorundalar farkındaysanız uçurum olmamalı demiş fazla olsun dememiş sizin fikrinize gelince maaşlar az mı evet az olabilir ama bu maaş yeni başlayan doktor için daha sonra dünyayı kazaniyorlar e hemşire yükselince ne oluyor peki aynı maaşlara devam adalet nerde ??

    • sasaan

     Neden ya Boyle her yerde doktorlarin maasi cok
     Ben tebrizliyim ama hiç kalma hevesim yok burada
     Hastane hemsirelerin elinde her isi biz görüyoruz ama paranın çoğunu Kim alıyor doktorlar ??

     • İsmail

      Ya yazmıyım dedim ama cidden saçmalamışsınız. Her işi siz yapıyormuşsunuz, maaşı çokmuş, aynı şeyleri biliyormusunuz. Afedersiniz salaklığınızdanmı hemşirelik yapıyorsunuz. Siz niye gidip doktor olmuyorsunuz. Geçin bunları.

    • Avukat

     Hemşire lisedende olunuyo ama doktor olmak için uçurum puanlar gerekiyor üniversitede de dersler çok zor az bile maaşları üztün zekalı insanlar çünkü doktorlar

 • nimet demirellll

  Merhabalar :) Ben tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik öğrencisiyim ama hemşireliğe geçmeyi düşünüyorum sizce geçmeli miyim ?

 • Gülşen

  Labaratuvar 1. Sınıfım severek geldm ama hedefimde her zaman için hemşirelik vardı . Sizce hemşireliğe geçiş yapmalımıyım yoksa labaratuvardan devam mı etmeliyim .Yardımcı olursanız çok sevinirim . 😊

 • özge

  Merhaba ben Radyoterapi 1.sınıf öğrencisiyim. Ancak atamaları ve is imkanları çok düşük olduğundan dolayı hemsirelige DGS ile geçmeyi düşünüyorum. Sizce okadar çalışmama değecek bir bölüm mü? 4 yilliga tamamlamalimiyim ?

  • isimsizisimli

   benm matematiğim iyi değil bu yüzden çevremdeki herkes hemşire ol diyor evet hemşirelik kötü bir meslek değil ama bende üzülüyorum istediğim mesleği yapamayacağım diye. matematik gerektirmeyen başak meslekler biliyormusunuz?

 • Melek

  Merhaba bende hemşire ve ya acil tıp teknisyeni olmak istiyorum 1 teogda 432 puan aldım 2 de inşallah iyi puan alırım size sormam istedigim sizce ben hangisini seçmeliyim ?

  • Mustafa

   Bir lisans mezunu hemşire olarak tavsiye etmiyorum. Atamalar şu an sıkıntılı, artık sağlık alanı bitti maalesef. Sana tavsiyem; 2. teog sınavına güzel bir şekilde çalışıp iyi bir Anadolu Lisesini kazanman. Sınavda başarılar değerli kardeşim. :)

     • Hemşire

      hayır canım hiçte öyle değil yine 1de normal tüm dersler var 2 de meslek dersleri geliyor sayısala girmiyorum çokda kolay derslermiş sağlık öğretmeni söyledi :)) ben kazandım gitcem sayısalım kötü ama gitcem çünki sayısal değil
      :)))) ve kolay yoldan meslek sahibisin sen üniversite okumasan bile :) özel hastanelerde verdiği maaş 1.600 tabi sermayeler var 2.500 olur gidin gidin çok iyiii

     • Hemşir bey

      Ben hemşireyim lise mezu saglık meslek lisesi şuanda artık liseden hemşire olamıyorsun yardımcısı oluyorsun ve yardımcı lar en fazla askeri ücretin biraz fazlasını alır boşa okuma okıcaksanda iyi bir anadoludan iyi bir üniversite çünkü atamalarda eskisi kadar kolay degil kpss puanı 80 leri gördü geçti

  • ahmetAdınız ...

   sen niye bunaları niye düşünüyorsun 2 teogta daha yüksek alıp doğu illerinde yatılı fen lisesine gidebilirsin oda doktorluk demek

 • Ayse

  Ben hemsirelik 1. Sinifim lanet olsun dersler cok zor sorf doktor biriyle evlenmek için bu meslegi Seçtim iyi yapmisim degilmi

 • Ayse

  Ben hemsirelik 1.sınıftayim lanet olsun dersler cok zor ama önlüklerimiz cok guzel sirf doktorla evlenmek icin bu meslegi sectim

  • Salih

   Sen ne kadar basit bir insansın yaa seninle meslektaş olmaktan erkek hemşire olarak utandım. Bu kadar materyalist ve ezikçe bir düşünce tarzıyla aynı işi yapıyor olacağım maalesef bende öğrenciyim ama severek okuyorum…

  • Elf

   Yanlış seçim canım hemşirelik bir meslektir evlilik programlarına katıl ve okulu bırak senin gibi biriyle meslektaş olmak istemiyorum

  • Ilknur

   Cnm senin amacin hastalara hizmet degil belliki sen bu kafayla hastalara pek verimli olamazsin o meslegide lekeleme sen bence ordan bi temizlikci bul git yol yakinken

  • Seher

   Hemşirelik koca bulmaya araç değildir dostum alaşağı etme mesleği istemeyen yapmasın yapanın mesleğine de iğrenç demesin sekiz yılını hemşirelik eğitimine adayan biriyim hemşirelik meslek tir meslek.koca için lütfen evlenme programlarına …

  • Zeynep

   Ayşe yawrum seninle aynı mesleği paylaştığım için utanıyorum sırf doktorla evlenmek için bu meslek “koca delisi “diye isimlendiriyorum 😂😂seni Esra erol da ne ararsan var doktor mühendis işte mesleği karalayan bu qibi ler kınıyorum seni 😈😈😈

  • Zeynep

   Bu arada koca dusunecegine ders çalış daha yararli olursun gerizekali sakatsin sen ya nasıl sinirlerim le mücadele ediyorum suan ya 😈

 • hakan

  Hemşire maaşları çok düşük. En düşük memur maaşından bile.Döner sermaye veriliyor diye böyleyse kaldırın döner sermayeyi? ne anlamı kaldı ki o zaman.Ayrıca çok yoğun meslek. Maaşları artırılmalı.

 • Kbra

  Yiyin birbirinizi a.MK bu ne be hemşirelik zor meslek birbirimize sahip çıkalım yok.yok sen dahiliye de çok çalıştın ben kan almada uyudum yok ben ant alıp ilaç dağıtıp oturdum polis canını Hice saydı asker botundan ayağı yara .her meslek zordur ama süpeniz olmasın ki merhamet en zoru fedakarlık ömür boyu fedakarlık ben hemsirelik mezunuyum ve mesleği yapamıyorum .nefret doluyum çalışmak istemiyorum.merhamet te bir yere kadar.keşke polis olsamda bir canım var bana emanet desem .20-30 tane hastanın canı ñın emaneti de bu cana fazla .gelin hep birlikte istifa edelim desem :) ben ćalis miyorum zaten :)) tek kişilik protesto olmaz bir gün beklediğim saygınga ulaşırda kariyer eğitim istihdam görevde kıdem vs.gibi motive edici şeyler olursa severim bu meslegi

 • Canan

  Allahım inşallah bana bu sene nasip eder çok istiyorum. İstiyenlerede Allah gönlüne göre versin. Benim hedefim 1.teog 400 puan almak

  • azad

   ben hemşirelik okuyorum şu an eğer sevdiğin bir meslekse ve yapmak istiyorsan seç derim. çünkü gerçekten işini seven hemşirelere ihtiyaç var. kandan korkmayı da dert etme bir zaman sonra alışıyorsun.

  • ece

   bence sevmelisin hemşirelik o kadar güze lbir meslekki sevmelisin bende 8. sınıfım inşallah sağlık mesleğe gidip hemşre olcam :D :)

   • Bulut

    Artık sağlık meslek liselerinden çıkan hemşire olmuyor , hemşire yardımcısı yani personel oluyor, üniversite okuman gerekiyor bu yüzden düz lise yada anadolu lisesine git ki üniversitede kazanman kolay olsun

    • emre

     bulut kesinlikle çok haklısın. ben bi hata ettim sağlık lisesine geldim . ek puan olayı da yok o yüzden düz lise sağlık lisesi arasında bi fark yok . anadolu lisesine gidip kültür dersleri ile ygs lys girmek çok ama çok daha mantıklı.

     • Sağlık lisesi ogrencisi

      Nasil ek puan olayi yok okul puaniyla beraber toplam 90 puana kadar da gelebiliyor zaten YGS 2 den hemşirelik bolumu 355 e kadarda aliyor yani lisede 4 yilin ort 80 bile olsa 70 ek puan geliyor ygsden de 70 ek puan gayet iyi bence ki eyer hemşirelik istiyorsan sağlık lisesi Sec zaten ygsde 9 ve 10 . Sinif konulari ciktgi için sorun olmuyor çünkü sağlık lisesinde de 9 ve 10 da normal anadolu lisesi mufredati uygulanıyor.

     • Büşra

      Bende şu an anadolu lisesindeyim 1 hafta sonra sınava girecem. Hemşirelik düşünüyorum ama üniversiteden sonra iş bulabilir miyim diye de düşünüyorum

 • yasminn

  Bende hemşirelik okuyorum yüksek bi uni de , sağlık mesleklileeri gördüm stajda pratik te daha iyiymiş sözde alakasi bile yok biz bi sene kadın doğum görüyoruz adamlar bi rotasyon da denk gelirse eğer aynı tutulamaz ben sağlık mesleğe takla atarak giderdim ama orda uni kazanan fazla yok bizim bölümde bi tane bile yok sağlık meslekli :) hayirlisi valla ama maaş farkı olmalı bence :)

  • Deniz

   Akıllı mısın yoksa sağlık anadolu kazananları kıskanıyonmu ben son hemşirelik öğrencisiyim 10. Sınıfta kadın doğum dersi dahiliye cerrahi epidemiyoloji mikrobiyoloji cocuk sagligi vs vs uni de sizin gordugunuz derslerin hepsini isledik nerenden uyduruyonda yok efendim bi rotasyona denk gelince göruyolarmis diyon bilgisi olmasa nasil onu 4 sene sonra hemsire yapsinlar bi kere akil var mantik var mantiksiz seni bu senede mezun olucam siz hala unide hemsirelik okuyun bide diyo ki takla atarak giderdim puanin yoktuki demekki kazanamamissin sagligin hic bi alanini okumak kolau degildir biz 13 14 yasimizdan beri o agir dersleri gorduk sen hic bi saglik anadolu ogrencisini ezemezsin maas farkinin olmamasinin nedenide zaten ayni derslerin ayni bilgilerin islemlerin olmasindan dolayi su ulkede universiteye gidipte ne kadar cahil olanlar var ya

   • yasminn

    1.bütün sağlık meslekler tutuyodu fene gittim 2. senin dediğin gibi dahiliye altında goruyosunuz biz dahiliyeyi 2.sınıfta direk kadın hastaliklari ve doğum hemsireliigini 3.sınıfta 1 yıl alıyoruz 3.şu an eğitim yetersizligini gördükleri için hemsire yardımcısı olayı çıktı 4. ben hakaret vs. demiyorum çevremde gördüklerimi yorumluyorum .

    • Eva

     Ya baya anlamıyorsun biz de ayrı ayri gördük bütün dersleri bir yıl boyunca dahiliye cerrahi kadin hastaliklari dersini aldik. Fen lisesine gitmen pek bi seyi değiştirmemiş. Bu sene ek puanı kaldırmalarına rağmen cok rahat bi şekilde lisans hemşirelik okuyorum . El becerimizin sizden fazla olduğu da gayet açıktır bunu kime sorsan ayni şeyi söyler bi sağlık meslekli olarak çekirdekten yetiştik 15 yaşında hastanede staj yapmak hastanın sorumluluğunu senin sandığın kadar kolay bi sey değil burdan yazmasiyla olmuyor. Serviste hemsireleri çağırmak yerine meslek lisesi öğrencilere damar yolu actıran cok hasta gördüm

     • Hemşire92

      “çekirdekten yetiştik”. Bu nasil bi cümledir. Hemşirelik gibi bi meslekten bahsediyorsun. Mesleğinin ilk yılında staj yapmaya gelen son siniflari gördükçe hayrete dustum. El becerisi zaten küçük yaşta kazanılır bunda haklı olabilirsin. Ama her şey el becerisiyle bitmiyor. Hastaya yaklaşım, bilinçli bir şekilde neyi neden yaptığını bilerek yapmak bu çoğu sml öğrencilerinde maalesef yok. Yardımcı personel olayı iyi oldu. Kesinlikle maaş farkı olmalı. Mesele agir dersleri küçük yaşta görmek ve pratik degil. Bilinçli olarak hareket etmek.

     • esraa

      siz hemşireligi sadece kan almak zanneden kisilersiniz sanırım pratik pratik dediginizin hepsi bundan ibaret eminim ki hemsire olarak öncelikli amacımız hasta ve tedavi olduğuna göre hastalığı tedaviyi bilmeden uygulama yapmak hastanın hayatını tehlikeye atmaktir öncelikle bunu kavramalisiniz bide anlamadığım 15 yaşında görmekle 18 de görmenin farkı nr ha pardon haklısınız pratikte iyisiniz :) guldurmeyin ya

   • Kubra

    Sen üniversitesi kazanmadan seni zor alırlar simdi sınavsız hemsire olunmuyor üniversite okumadan hemsire olamazsın sadece hemsire yardimcisı olursun

   • Ayşeee

    Artık sağlık meslekten hemşirelik kalktı kardeşim ben de seve seve hemşirelik okuyorum güzel bi ünide kalktığını bilmesem sağlık mesleğe birinci girerdim ama ben anadolu lisesini tercih ettim daha mantıklı geldi şuan çok memnunum halimden inşallah gayet kıdemli bi hemşire olcam

  • Beyza yıldırım

   Ben sağlık meslek lisesi çıkışlıyım ve şuan üniversite okuyorum. Inanın aynı dersler veriliyor. Kpss ye hazirlaniyorum ve okul derslerine calismam gerekmiyor bile. Ayrıca lise de hemşirelik okuyan gençlerin iki yıl boyunca yaz ve kış stajlari olur ve görülmeyen servis kalmaz benim çalışmadığım alan yok. Şuanda hemşirelik bölümü kaldırıldı liselerden çünkü çok fazla mezun verdi son yıllarda özel sağlık meslek liseleri açıldığı için işsizlik oranı artacak ve önlem amaçlı bölüm kapatıldı. Biz 14 yaşında sağlık dersleri almaya başladık insan fizyolojisini tanıdık 16 yaşında iş alanına çıktık ve yeri geldi insan hayatı bizim ellerimize bırakıldı. Herkes emeğe saygı göstersin lütfen. Maaş farkı olmalı yazmışsınız bu dediğiniz mesleginizi severek yapmadığınızı açıkça gösteriyor zaten. Staj için hastaneye gittiğinizde size tedavileri yaptıran hemsirelerin çoğu lise mezunu olacak ve bunu kendinize yediremiyosunuz anlıyorum ama lütfen saçma yorumlar yapmayın çünkü insan hayatı kurtarıyoruz biz aynı mesleğe sahibiz birbirimizi kötüleyerek hiçbir yere varamayız

   • esraa

    ben arkadasa katiliyorum maaş farkı olmalı yani şu an sağlık meslege gidenlerin çoğu garanti olsun 4 yılda hemsire olayım amacıyla ayrıca aynı dersler nasıl olabilir benim kuzenim sağlık meslekli ve kitabına baktigimda şok oldum resmen en basite inmis sizin de hakkiniz var tmm ama hakkimizi yemeyin bizde pratik teorik staj hepsini yapıyoruz ve aynı meslekteyiz kavganın anlamı yok yani

  • KEVSER

   Yasemin sen çok basit bir bakış açısı ile yaklaşıyorsun . Bende sağlık çıkışlı yim ve şuan üniversitede hemşirelik okuyorum. Yani senin ego biraz tavan yapmış indir tatlım. Biz her şeyke sizden bir tık ondeyiz çünkü sizden önce gorduk laticeyi…. Ve hastaya yaklaşmayı da senden çok daha iyi yaparım. Çok dar dusunuyorsun.

 • belinay

  Merhaba ben lise mezunuyum ve tercih yapicam hemşirelik istiyorum yalniz bazıları yg2 ile bazıları mf3 ile aliyo ikisi de 4 yıllık mi veya bi farkı var mı

   • Menekşe

    Mf ile ygs ile alan ayni.ben 2014 hemşirelik mezunuyum ygs2 ile yerlestim 4 yil okudum tez yoktu bizde tek fark olarak. eğitimleri ayni. Yüksekokul diye geciyo ygs ile alan hemsirelik sizin dediginiz ise meslek yüksek okulu. Myo lar 2 yilliktir yo lar ise 4 yillik myo larda hemşirelik ebelik sağlık Yönetimi yoktur att odiyometri anestezi lab gibi bölümler vardir. 4 yillik egitim verip de neden yo olmuslar fakülte degil derseniz: yo larin fakulte olabilmesi icin belli bi sayida bolume fazla sayida prof ve Doç a ihtiyaclari vardir ve bi kac prosedure falan. Hayirlisi olsun şimdiden tercihleriniz :)

   • fatih

    hayır ikiside 4 yıllık
    tek fark MF3 ile yerleşen hemşirelik fakültesine gidiyor YGS2 ile yerleşen Sağlık Yüksek okuluna gidiyor ve iş bulma imkanlarıda her ikisi içinde aynı :)

   • ülkü

    İkisi de aynı mf-3 le ya da ygs le alan hemsireliklerin ikisi de 4 yıllık .ikisinden de mezun olduğunda lisans mezunu hemşire oluyorsun.Türkiye de 2 yıllık Hemşirelik diye bir şey yok.en son 1999 yılında açıköğretimdeki Önlisans yani 2 ýıllik hemsireliklerin de kapatarak bu işe son verdiler .şu anda hemşire olabilmek için üniversite mezunu olmanız gerekiyor.3_4 yıldır da sağlık meslekipleri lisesi Hemşirelik bölümleri kapandı. Artık sağlık meslek liseleri hemşire değil hemşire yardımcıları mezun ediyor.ygs ve mf de fark yok.

   • Elif

    Öyle bir sey yok ben lise mezunu hemşireyim. Aynı zamanda üniversitede hemşirelik okuyorum. Her iki puan türünde de aynı eğitim veriliyor. Zaten iki yıllık hemşirelik diye bir şey yok.

  • dilek

   Tatlm hiçbir fark yok ben ygs2 puaniyla kazanip 4yillik bitirdim bilmeden konusanlara bakma ygs den alan saglik yuksek okulu mf den alan fakulte diye geciyor.fakulte ve saglik yuksek okulu arasinda ki fark da akademik kadro ile alakali.ygs ile gidebiliyorsan yaz git degisen bisey olmuyor pek

    • dilek

     Ataması kolay olduğu icin dusunuyorsan boyle bisey yapmani tavsiye etmem cunku omur boyu yapacagin meslegin krıteri bu olmamali ama seviyorsan yap derim cunku erkek olmak da senin icin bir avantaj olabilir.bu meslekte erkek calisma arkadaslarinin katkisi azimsanamaz bizim icin.meslek yorucu ama tutundugunyardim ettigin insanlarin gozlerindeki tesekkur belirtisinin degeri paha bicilemez bisey.ben kac kere pes edip yardim ettigim insanlari gorunce meslegimi tekrar sevdim bilmiyorum umarim sen cok seversin.meslekten daha onemli birsey varsa oda insan olmanin gerekliligini yapmak ve ne icin yaratildigini unutmadan iyi olabilmek.yolun ve bahtin acik olsun.

    • ece

     bence hemşire olma o daha çok kızlara göre iştir erkeklerde yapar ama bence olma att olmanı tavsiye ederim :)

     • Ayşe

      Arkadaslar ben daha 2.sınıfim ama cok karrsizim hemsirelik konusunda bi fikriniz varmı

 • Uskudar

  Lise hemşirelerine ogretilmiyo onlarda annelerinin karnında mi öğrenip çıkıyo tabiki lisans hemsiresinin de bi öğrenim süreci var. Pratiği yavaş yavaş kazanıyo ama teorik bilgisi lise hemsiresine çok daha fazla neyi neden yaptığını biliyo lise hemşiresi gbi doktor söyledi o zaman yapiyim yok yani onun için pek sevilmiyoda lisans hemsiresi ama yapacak bişey yok. Hem 4 sene sayisal görsün hemsireligi sayisal dan aldığı bilmiyosunuzdur belki lise hemsiresi olarak ondan sonra gitsin üniversite de 4 yıl daha okusun öyle hemşire olsun sonra gel sen kendini eşit tut hatta biraz daha abart üstte tut çok saçma yani gerçekçi olun arkadaşlar. Sorumluluk alacak yasa gelmeden is odaklı yetişen hemşireler bi kaç yıl sonra çıkıp biz öğretiyoruz olmasın…

  • Tutku

   Hem lisede hemşirelik mezunuyum hemde üniversitesini okuyorum söyleyeceğim tek şey üniversitede uygulama yok boş boş staja gidip geliyoruz teorik olarakta çok az bir fark var Üniversite 3. Sınıf damaryolu açamazken lise 2 öğrencisi açabiliyor ve daha staja gitmeden yapabilir lisede biz tüm dersleri laboratuvarda işlerdik şimdi hoca sınıfta okuyup anlattığını sanıyor

   • ümit

    Merhaba. Ben bu sene liseden hemşirelik mezunuyum Iki senelik paramedik kazandım kpss ye gireceğim başka şehire atanırsam atamamı üniversiteyi kazandığım yere alabilir miyim bu konuda bilginiz var mı teşekkürler

 • Raşit Ağca

  Arkdslar 11.sınıfa geçtim bi sene dallara ayrilacaz hemşire yardimciligi ve sağlık bakim teknisyenliği hakkında bilgisi olan varsa yardimci olabilir mi ?

  • sinem

   öncelikle ben bu sene sağlık meslek lisesinden mezun oldum alanım hemşirelik
   gözlemlerime göre biz hemşireler çok rahatız zaten işi stajere yaptırıyoruz çok fazla stajer olduğundn özellikle de hemşirelik alanında bize iş kalmıyor..
   it gibi stajerlik yaptım zamanında elime düşmeyin yakarım… :D
   bence hemşire yardımcılığı oku en yoğun serviste bile yoğun bakım dışı tabiki sabah,öğlen ant alınıyor.2 kez en baba tedavi oluyor ki oda zor yani
   sonra serum tak serum çıkar o
   zor değil yani hemşire odaları evin gibi maşallah mini buz dolabı,çekyatlar,mutfak
   işin ilginç yani bizim mesleğimiz çok zor diye yakınıyoruz..
   aslında işini seven bi bireysen gayet güzel …
   bu arada ankaranın en yoğun hastaneleri numune,onkoloji,dışkapı hastanelerinde staj yaptım

   • zelalAdınız ...

    meslek hayatında başarılar dilerim.gerçek hayatta hemşirelik yapmaya başladığında seninle bu rahatlık konusunda tekrar konuşalım.umarım gözlemlerine uygun bir hastaneye denk gelirsin çünkü hayat gözlemden ibaret değil canım.

    • dilek

     Polisle kendini kiyaslaman cok sacma benim sozlum polis yaptigin isle sennkisi bir mi.canlarini dislerine takip gece gunduz calisiyolar sirtlarinda kac kiloluk agir silahlarla nobet tutuyorlar ayaklarinda yaz kis cikarmadiklari botlar ayaklari yara oluyor.calisma saati belli degil gorev icin heran sehirdisina gidebiliyorlar.serviste oturup gunde 2 3 kere anta alan ilac yapan geri kalaninida avon katolugu inceleyen hemsirelerle bir degil ondan fazla aliyorlar ve aldiklarinida hak ediyorlar.gorevini layigiyla yapan hemsireleri kasdetmiyorum tabi.ama hemsireligi rahatlik icin secip de niye polisden z aliyorum demek garippp

   • Aygl

    Kolay böyle dışardan gözlemleyerek konuşmak bende bi yıl önce mezun oldum ve şuan İstanbul’da eğitim ve araştırma hastanesinde yoğun bakım da çalışıyorum git orayıda bi gün gözlemle diyorum daha sonra böyle rahat konuş. Hemşirelik mesleği kadar kutsal ve zor bir meslek tanımıyorum sen şuan mesleğini sahiplenememişsin. Çalışmaya başlayınca anlarsın.

  • kadir

   olalım kardesim merhaba bende sağlık meslekden 10 sınıfa geçtim sağlık hizmetleri alanındayız artık sende 11 e geçmişssin dala ayrılıcaksınız 3 tane dal vardır; 1- hemşire yardımcılığı 2-ebe yardımcılığı( kızlar seçer) 3-sağlık bakım teknisyenliği.. mesela hemşire yardıcılıpını seçersen yoğun bakım ve yanık tedavi ve diyaliz ünitelerinde yapılan uygulamalarda görücen ve uzmanlaşıcan bunlarda 12de staj var 2 gün okul 3gün staj40 günde yaz stajı var.. 11 de staj yok ama gezi gözlem olayı olucak birebir hastaneye gidicez aseptik uygulamalar dersiniz olcak hoca götürüp uygulamaları olarak göstericek derslerinzi ağırlaşıcak haftyada 44 saat ders artık teorik ders azalıp meslek dersi artıcak hemşire yardımcılığı dersleri; 1-özel bakım uygulamaları 2 yenidoğan ve çoçuk sağlığı 3-kadın hastalıkları ve aile planlaması 4-temel ilaç bilgisi (farmakoloji) 5-aseptik uygulamalar 6-enfeksiyon hastalıkları 7-sistem hastalıkları ebe yardımcılıpında farklı olarak doğum öncesi izlem ve doğum burda doğum dersleri alıyon daha çoook kadın hastalıklarını öğremiyon sağlık bakımda mesleki temel uygulamnalar dersi var ama burda kadın hastalıkları ve aile planlaması dersi yok.. diğer derslervar.. burda anestezi uygulamaları radyoloji uygulamaları tıbbi laboratuvar uygulamaları hemotoloji biyokimya öğreniyosun mezun oldukdan sonra 2 yıllık sınavsız geçiş haklarımız var kamuda ve özelde istihdam edilebilriyoruz kamuda kadrolu ebe ve hemsire yardımcısı olarak çalışabilcez devlet memuru olabilicez bu kadar.. umarım yardımcı olmuşumddur

   • Ramazan

    Kardeşim.ne güzel yazmissin ama.aklima bi soru takildi bende 11 e geçtim sagliktayim. Sence biz yardimcilara aramada kontenjan açarlar mi atamalar az mi cok mu olur puanlar nasil olur , ucretimiz hersey dahil felan ne olue bilgi aldiysan paylasirmisin benle

 • Mevlüde

  Selamun Aleykum ben sağlık meslek lisesini bu yıl bitirdim hemşirelik okudum ygs puanım 181 okuldan puanda verseler biyer çıkması imkansız gibi 2 yıllık geçiş hakkım var hangi bölümü tercih edeceğim konusunda çok kararsızım hemşireliği çok seviyorum eğer üni. tercihi yaparsam üni. okursam diplomam yanar mı ? öyle diyor çoğu arkadaşlarım boşuna hemşirelik okumuş olursun diyorlar

  • Sinem

   kuzu benee tercih yapma aynı durumdayız maddi yeterszilikten dolayı ben biran önce memur olmak istiyorum.
   üni puanım hukuk kazanacak kadar yüksek hemde ankarada fakat böyle bir şey olur diye tercih yapmayacağım
   sen memurluğuna bak
   üni kolay iş yaparız

 • Hemsire

  Kusura bakmayın ömer bey! O zaman o kadar zenginseniz siz okusaydiniz 4 yil liseyi . Siz her ne kadar kabul etmeseniz de biz sizden bi adim ondeyiz. Evet bize can emanet ediliyor. Biz bunun farkindayiz bazi stajyerler sacma sapan tavir sergiliyor diye herkesi zan altinda birakamazsiniz. Cok yanlis dusunuyor ve konusuyorsunuz . Umarim Allahtan o cok kucumsediginiz gelecegin hemsirelerinin eline dusup muhtac kalirsiniz. Ki inaniyorum Rabbime hic bi sekilde bu konustugunuz futursuzca kelimelerinizi yaniniza birakmaz yasamadan da ölmezsiniz. Emin olun ileride bizim elimize dusuceksiniz ve o tiksindiginiz eller var ya onlar size şifaa olucak. Bunuda asla unutmayiniz..!

 • ebe lisans

  Lisans mezunu ebeyim yaklasik 5 yildir calisiyorum maaslar cok az tam gun mesai yapiyoruz tatiller belli maaslara iyilestirme yapilmali…

 • Ayse

  Hemsirelik maaşları yeterli değildir bunun üzerinde gereğinin yapılmasını istiyoruz.Lisans mezunuyuz.Emegimuzin karşılığını alamıyoruz lütfen herkes duyarlı olsunn

 • Mustafa

  Oncelikle şu kadarını soyleyim ben lisans mezunu hemşireyim. 2010 mezunuyum .yani 6 yıldır çalışan bir hemsireyim. En az 100 tane stajyer im oldu. En az da benden sonra ise giren 100 hemsire olmuştur. Suna bi açıklık getirmek istiyorum. Lise yada lisans mezunu olayı na giren bir hemsire ye gulerim.lise mezunu hemsire ortaokulda emek ediyor sağlık Lisesini kazanıyor. Üni mezunu hemsire lise De emek ediyor unisi ni kazanıyor. Yani ikisi de aynı şeyi yapıyor. İkisinden de mezun olan hemsire değil hemşirelik mesleğini yapmaya aday insanlardır .zor bir işimiz var kabul.ama kimse De gelip burda liseli yi uniliyi birbiriyle kiyaslamasin. O tamamen kişinin kendi yeteneği. Ben 6 yıldır çalışan biri olarak şu kadarını soyleyebilirim. Hiçbir farkı yok lise ve lisans mezunu hemsire arasında.hiçbir fark hemde
  Lise mezunu hemşire yaşı küçük diye yıllardır fabrikada çalışan ve asgari ücret alıp 4 çocuğa bakan birinden fazla maaş alıp ne oldum delisi olursa da o hemsire den bi cacık çıkmaz. Üni mezunu hemsire de gidip lan ben uni bitirdim ülkenin aydını oldum der se bi cacık çıkmaz. Yani olay tamamen kişinin kendiyle alakali.çok çok üst düzey insanlar tanıyorum benim yaşım kadar hemşirelik yapmış ve lise mezunları. İnanın geçtim bir lisans mezunu hemsire yle yeni mezun bir tabiple kiyaslamayi uzman hekimle bile kiyaslanamayacak kadar tecrübeli işlerinin bilincinde insanlar.yani anlatmak istediğim kimse ben küçük yaşta öğrendim lise cikisliyim sağlık meslek lisanstan iyidir de demesin. Kimse de ben uni okudum lise çıkışlı hemsire mi olur da demesin.yapılacak şey örnek insan olmak .harika bir meslegimiz var ve yüzde yüzü dikkat etmekten geçiyor. Bütün meslektaşlarıma allah kolaylik versin.lise lisans mezunu hemsire aynı şeydir .ayrıştırma ya ugrasan lar bana sorarsanız halt ediyorlar

  • Asya

   Merhaba bu konuda bana yardım eder misiniz ygs 2 puanim 268 net istanbul da yaşıyorum ama şehir dışı tutan att paramedik iki senelik olan yerler var. Keşke hemşirelik tutsaydi ama bu puanla çok zor.. bana sürekli sağlık mezunu olanları aldıklarını ve benim olamicaklarimi söylüyorlar. Lütfen bir bilginiz varsa söyler misiniz düz lise cikisliyim ve sağlık çok çok istiyorum mesela yalova sakarya edirne tarafları tutuyor girebilir miyim. Cevap bekliyorum lütfen şimdiden teşekkürler

   • SNRSHN

    maalesef giremezsin. 2 yıllık tercihlerinin çoğunda meslek liselerinin önceliği var. Başka bölümlere bakmanı tavsiye ederim.

    • Mevlüde

     Selamun Aleykum ben sağlık meslek lisesini bu yıl bitirdim hemşirelik okudum ygs puanım 181 okuldan puanda verseler biyer çıkması imkansız gibi 2 yıllık geçiş hakkım var hangi bölümü tercih edeceğim konusunda çok kararsızım hemşireliği çok seviyorum eğer üni. tercihi yaparsam üni. okursam diplomam yanar mı ? öyle diyor çoğu arkadaşlarım boşuna hemşirelik okumuş olursun diyorlar

 • Sadik Bölükbasi

  Merhaba arkadaslar, ben 40 senedir almanyada yasiyorum, yas 45 ve 1991-2008 seneler arasi kalp cerrahinde ve anjiyo bölümünde ve hatta Kalp amaliyalarina (burada asistan yani doktora yardimci hemsire)olarak calistim. 2008 yilinda Hamburgdaki tüm Devlet hastaneleri özellestirildi, benim is sözlesmem 1991 den devlet ile oldugundan ve benim özelde calismamak istedigimden, alman devleti bana bölge müdürlügünde, devlet dairesinde bana is verdi. 2008 den su ana kadar devlet dairesinde memur olarak calismaktayim. Türkiyeye geri dönmek istiyorum.

  Almanyayi terk etmek istiyorum, Türkiyede is konusunda bana yardimci olabilir misiniz?

  Simdiden resekkür ederim.

 • Mustafa

  Arkadaşlar kelimelerinize biraz dikkat edin yada seçerek konuşun belirli kişilere konuşun benim çoğu arkadaşım özel sağlık lisesinde okuyo fakat stsjında hiç bi şımarıklık görmedim bugüne kadar şımarık olanı var ama lafınızı belirli kişilere söyleyin

 • ezgi

  ya bu maaş iyi ama daha fazlada olabilir öğretmeninki hemşireninkine gore bile daaha fazla ben hemşirelik okucam ancak puanım ona tutabilir cunku

 • ben böyle adalete

  12. sınıfım. Biz lise tercihi yaparken sağlık mesleklere puanım yetmemişt. 1 sene sonra öyle bir düşüş oldu ki yetiyordu ama tabi geçmişti. düştüğü zaman da sağlığa gidemeyenler özel sağlık meslek lisesine yazıldı parayla tabi. bu nasıl adalet ya. puanı alamayan parayla okuyor fakirin suçu günahı ne acaba. birde özel okuyanlar bile hastanelerde stajyerlik yaparken artislik yapıyo sen kimsin ya bu ne hareket parayla herkes okur canım benim dedem de okur parayla şımarık kibirli şeyler !

  • büşra

   çok doğru söylüyorsun bende 12.sınıfım numune hastanesinde staj yapıyorum özel okullar para ödeyerek stajını görüyorlar ve hastanede gösterdikleri sımarıklıgı devlet öğrencileri göstermiyor devlet öğrencilere insan emanet ettigini düşünmüyor galiba ki böylelerini hastanelerde çalıştırabiliyor ki buda çok yazık

   • Selin

    Bende özel saglık meslekte okuyorum kimsenin şımarıklık yaptıgı yok insanlara yardım etmek icin peşlerinden kosuyoruz stajer oldugumuz icin bize bisey yaptırmak istemiyorlar ama yine pes etmeyip nerdeyse yalvarıyoruz herkes bir bence bencil olmayın beceri egitim sınavları 30 soru oluyor ve klasık hic bi sekilde hocalar not vermiyor devlet okulları staj notlarını kendileri girerken biz her bölümde calısıp not almaya calısıyoruz hastanın basına gidip hergün 3 hastalık exberleyip hasta anlatıyoruz özel okul diye kimse notu havadan vermiyor 50 soruluk saglık sınavlarına giriyoruz ve kaldıgında gecirmiyorlar….

    • kubra

     Merak etme canım devlet öğrencileri senin bu dediklerinin kat ve kat fazlasini yaşiyorlar.daha fazla yoruluyorlar ve beceri sinavinda havadan not verme diye bişey yok bildigi bizde sınava giriyoruz ve bu ortalamamizi etkiliyor.kendini burda acindirmaya calisma

  • Ozan

   Na alaka bende özel saglık lisesine gidiyom devlet okulundan daha disiplinli şımarık olmak kişiye baglı hem paran olunca çogu şey olur bunuda biz ögretmeyelim

 • Tuğbanur Akdana

  meraba gatada hemsirelik okumak istiyorum tskda hemsire oldugumda aldigim maas normal bi hemsireye gore farkli olurmu arti ve eksileri nelerdir

  • SNRSHN

   gata da askerlik yaptım. sivil 3 falan alırken gata hemşireleri 2,5 civarında alıyorlardı. Ancak eğitimleri çok kaliteli gerçekleşiyor. Mezun olduktan sonra 1 yıl stajyer gibi çalışmaya başlıyorlar. Daha sonra ülkenin diğer hastanelerine dağıtılıyorlar. Avantaj olarak sayar mısınız bilmiyorum, istediği sivil hastaneye de tayin isteme hakkı var gibi kulaktan dolma bir bilgim var. Okul disiplini de askerliği aratmıyor. Bilgiler Gata lı hemşire arkadaşlarımdan.

  • sinem

   arkadaşlar siz bir okulunuzu okuyun daha siz 2. sınıf falansınız bence daha sizin okullar yeni açıldı. b.r durun yav ! sizin için kpss ‘de yer bile açılmadı daha ne maaşı okuluuzu bitirin bir hele alırsınız 2.000 tl falan bence de yükseğini okuyun mutlaka abla tavsiyesi sizin işiniz biraz zor olacak gibi biz sağlık meslek lisesi öğrencilerinin stajda çalıştırdıkları gibi çalıştırılar muhtemelen sizi
   staj staj değil bu hastane yönetimi stajerlik olayını fransızca anlamış bence :'((
   köle gibi çalışıyoruz allahtan bu sene mezunum son yaz stajımı yapıyorum

 • Ömer can

  İnsanlar üniversite kazanmak için kendini yirtsin çalışsın 4 sene alinteri doksun 15 yaşında liseye geçen bir insana kan aldirsinlar 16 yaşına geldimi hadi kızım oğlum hastaya git şunu yap bunu yap bir iğneyi yanlış yapsa o adamın gunahindan nasıl kurtulacaksiniz aklınızı başıniza alın kalkipta insanlara ben 16 yaşında hemşire oldum demeyin hepsinden igreniyorum Çik bi sağlık liselerini dolaş bak adı sağlık sigara içmeyen sayılı öğrenci var insanlara böyle ornek olmaya devam edelim aferim size sonrada burdan konusun

  • Gülşah

   Bende lise çıkışlı Türkiye”nin en iyi hastanelerinden birinde çalışan hemşireyim. Liseye gittiğim Zaman bu puanla Anadolu öğretmen liselerine gidebiliyordum. Ey ahmak sigara içiyorlar diyen sen sorumlu doktorlarımın hepsi sigara içiyo gel bunu açıkla. Lise çıkışlı hemşireler iş öğretiyor lisans çıkışlılara.

  • Nur

   Sağlık mesleklileri begenmiyosun ama hic normal liseden üniversitede hemşirelik okuyan bi stajyere denk gelmemissin bakiyorumda.Daha tansiyon olcmesini bilmeyen insanlar mi hastaya uygulama yapicak git bak arastir meslek cikisli o igrendigin çocuklar üniversitelilerden daha iyi calisiyor.Üstelik ona rağmen üniversiteli hemşireleri daha fazla aliyolar kadroya.Artik hastanede babasinin hayrina nasip bakarlar hastaya bilemem.

   • Seyma

    Kesinlikle katılıyorum size bende lise hemşirelik okuyorum üniversiteli olanla aynı bölümde staj yaptım kan alırken bile başında beklediğim oldu her uygulamasında peşinden kostum hiçbir şey bilmiyorlar ayrıca o hor gördüğünüz liseliler biri de ben oluyorum stajdan eve gelirken ayaklarım sızlıyor tüm gün hem kendi işimi yapıp hem benden büyük adamın yaptığı hatayı duzeltiyorum ve bunu yaşımdan kat ve kat olgunlukla tamamen vicdan için karşımdaki hastayı düşündüğüm için yapıyorum daha 17 yaşında olmama rağmen çoğu kez kahvlatim yarım kaldı hastanın peşinden kostum o universiteliler ben çalışmaya basladigimda yeni yeni geliyorlardi

    • Seyma

     Yani bizi hor görmeyin ben ve bütün arkadaşlarım hem staj yapıp hem okul hem dershane hepsini birarada götürmeye çalışıyoruz hor gördüğünüz bizler çoğu kez stajdan dershaneye yorgunluktan bitmiş şekilde gittik dershnaye üniversiteli ablalarimiz abilerimiz selfie cekinirken biz hasta peşinde koştuk yanlış anlamayın kimseyi aşağlamıyorum ama artık bizi hor görmekten kucumsemekten vazgeçin biz herkesten çok ememk verdik bu ise hala da veriyoruz çocuk diye kücümsediginiz bizler yeri geldi onca yaslinin derdini dinliyoruz yazımızdan kat ve kat olgunlukla yemek yemeyip hastaya bakıyoruz peşinden koşuyoruz o üniversiteli ler bakarken ben çocuktan tekme yeyip çok pansuman yaptım eve gittiğimde çok tekme izi oldu formamda yeri geldi onlar bakarken ben kan alcam diye 9 yaşındaki çocuğa dil döktüm 2 saat boyunca şimdi sakın bizi kücümsemeyin

  • ecem

   sağlık meslek cıkışlı hemşireleri çok güzel bi şekilde küçük görmüşsünüz öncelikle tebrikler.. muhtamelen lisans mezunusuz. eee tabi lisans mezunu bi insana da bu yakışır değil mi ömer bey .. ben de lise çıkışlı hemşireyıim ve 5 yıllık memurum.sizin o begenmediğiniz sağlık meslek çıkışlı hemşireler üniversite hemşirelerinde daha iyi pretiğe sahipler..lisans mezunu hemşireler damar yolunu açarken bile terettüt ediyorlar.hani hastaneye gelip iyi bilen gelsin diye bagırıyorsunuz ya işte o iyi bilenler sizin küçümsediğiniz lise mezunu hemşireler … !

 • Ömer can

  Siz hiç kimseye babanızın hayrına bakıyorsunuz insanlar size allahın verdiği canı teslim ediyor sen iki sene ders gormeyle kalkıp bir insanın sağlığına nasıl bakıyorsun sende az düşünce olsa ben insanlara yanlış bisi yaparsam nasıl affederim korkusu içinde olmalı ama belli ki sizin hepinizin gözünü sadece hava atmak burumus paranla okul okursun bende istesem bende okurum 18 yaşındayım durumunda iyi allaha şükür ama arkamdan kufur kazanmak istemiyorum

  • ecem

   kimin gözünde kimin nasıl göründüğünü siz bilemezsiniz ..lise mezunları cani lisanslar melek tabi …. !lisans mezunu yanliş da yapmaz zaten dokunduğu kişi iyileşir süper güçleri var onları demi :)))) çok komiksiniz sadece gülüyorum haliize yazıkkkk ….

  • ecem

   kardes sen hiç sağlıkçı fln olma asıl sen herşeyi hava olarak görenlerdensin belli … hayır duasıyla bedduayı karıştıraçak kadar da kapasiten olmadığı belli .. senin küfür kazanmaman için hemşire olmaman hayırlı olmuş :))) biz çok şükür hayır duası alıyoruz ;)

  • ayse

   Iki yil egitim aldiktan sonra hastaneye cikip insan hayatiyla oynuyosunuz diyorsunuz fakat şöyle de bi gerçek var ki universite öğrencileri 1. Sıınıfın 2. Dönemi staja cıkıyolarki stajda tansiyon ölçmeyi bile bilmiyolar hastanede hastalarda damar yolunu açarak öğreniyolar bunu yaparken onlara normal biz her seyi öğrendikten sonra 3. Sınıfta staja cıkınca siz niye cıktınız bisey bilmeden deyim ordan laf ediyosumuz ayrıca hastane de lise ögremcileri daha gözde bunuda unutmayalim

  • Yasemin

   Kardeş ben lise cikisliyim kızların okutulmadigi bir ortamda bundan 20 sene oncesi tırnaklarımla kazıyarak bu konuma geldim Kitap açmadan iki üniversite bitirdim acikcasi mesleğe başlarken türkiye çapında 9 ncu oldum.Arkamdan hep dua edildi Allaha şükür beddua almadım. Senin yaşına ve cahilliğını verip seni affediyorum en yakın zamanda psikiyatri ve hazimsızlık problemin içinde gastro enteroloji polk muayeneni oneririm.

 • Halil İbrahim Çakmak

  Kardeşim Bende Lise Son Sınıf Hemşirelik Mezunuyum Parayla Okuyorum Mezun Olup Aileme Bakmak İçin Ben Yükseklisans Yapmış Acil Servis Sorumlusu Olan Hemşireden Daha Düzgün Ve Daha Severek Yapıyorum Emeğe Saygı Gösterin Bari Staj Yaptığımız Halde Staj Ücreti Alamıyoz Babamızın Hayrına Hastalara Bakıyoz Sonra da Senin Gibi Nankör İnsanlar Çıkıp Bizi Eleştiriyor Bu ÜLke Senin Zihniyetine Sahip Olan İnsalardan Dolayı Gelişmiyor

 • BİLGİSİ OLAN VARMI??

  Ben Anadolu lisesinde okuyan 11. Sınıf öğrencisiyim. Hemşirelik üniversitesi de okumak için düşündüğüm bir meslek. Ama sağlık meslek lisesinde okuyan arkadaşlar mezun olur olmaz iş bulabildiği için ben üniversiteden mezun olana kadar önü kapanır mı. Yığılma olur atama zorlaşır mı. Konu hakkında bilgi sahibi olanlar yardımcı olursa sevinirim. Birde her yerde açılan ozel sağlık meslek liseleriyle mezun olur olmaz ise başlanması universite okuyanlar icin haksızlık değil mi? Sağlık alanı önemli bir alan,insanlar size canını emanet ediyor ve parayla sağlık okuyan 17-18 yasinda çocukların hastanelerde çalışması mantık dışı değil mi? Mesleğin kalitesi düşmüyor mu? Üniversite diploması şartı olmalı.

  • Kardelen

   Merhaba..bende saglik meslek okuyorum. ama hocalarda diyo zor bir meslek diye. Cunku ugrasacagimiz bir can, birsey olsa hata yapsak altindan nasi kalkicaz..universitede bolum secip yapmasi biraz zor acikcasi..cunku temelini 10.siniftan aliyosun..anatomi olsun meslek esaslari olsun ayni sekil bizde anadoluya istesekte gecemiyoruz ..bu zamanda iş imkani bulmak zor ..bence arastir imkanin olursa saglik okuyabilirsin..herseyin hayirlisi..

  • Neslihan

   Merhaba.bende anadolu ogretmen lisesi mezunuyum ama universite tercihlerimde hemsirelik yazdim. Ayrıca bildigim kadarıyla saglik meslek mezunlari hemsire değil hemsire yardımcısı olacak artık. Yığılma olmaz sağlığın onu hep açıktır dert etme o konuda ayrica her şehirde hemşirelik bölümü açılıyor..

   • fanatik fenerli

    Ben lisans okurken iki yıl boyunca gece sorumlu hemşiresı olarak çalıştım ve bana hiç bir lise çıkışlıda birşey öğretmedi ki öğrenmek te öğrenmekte ayıp değil nden olayları bu kadar farklı yerlere çekiyorsunuz beş parmağın beşi bir değil tüm lise te tüm lisanslıları genellemeyin

    • Neşe

     Olay Tamamen bu aslında genelleme yanlış ama şunu da söylemek isterim ki pratik se derdiniz çalışmaya başladıktan sonra taş çatlasa 1 ayınızı alır. Önemli olan enjeksiyon dan ziyade hastaya bütüncül yaklaşıp etkili bakımı verebilmektir. Pratik yapılarak kazanılır ama bilgi çaba harcamadan olmuyo

     • Ayse

      Ben hemsirelik 1.sinifim lanet olsun adamim dersler cok zor sirf doktorla evlenebilmek icin bu meslegi Seçtim

 • Nagihan

  5 bin lira maaşı hakedecek ne yaptnz acaba. 4 yıllık üniversite mezunlurını ayrı tutuyorum. Liseden çıkıyorsunuz. Genel kültür genel yetenek adına zerre bilginiz yok. Sonra da kalkp bileğinin hakkıyla ünivetsite kazanıp bitirenlerle aynı olma fikrine kapılıyorsunuz. Maddi açıdan bizim gibi lisans mezunlarıyla eştlenseniźde bilgi ve donanım açısından hep bir adım gerisiniz !

 • asir

  Songüül Hanım gercekten o kadar saçmalamıssınız kı…. neden hemsireler bu kadar yüksek maaş alıyoR..keşke sizde hemşire olup ınsanlıga bi yararınız olsaydı.Gecesi gündüzü olmayan bi meslek ve stresli meslek aldıkları maaş analarının ak sütü gibi helal.Aldıkları maaş cok düşük bence.Belirtmek isterim ben hemşire degilim..

 • leyla

  gerçekten hemşirelik maaşları çok düşük hani anlamıyorum hemşireler bilgisayar başında oturmuyor hafta sonu tatilleri yoktur . 7/24 hastanedeler gerçekten hak değil bu . ben de bir hemşire olarak söylüyorum hak değil.

 • Songül

  Hemşireler neden bu kadar maaş alıyor?Bu fiyat çok fazla değil mi?Ne yapıyorlar bu kadar alacak?Abartmayın yok nöbetmişte yok okadar saat çalışmalarda.İnsan okadar saat ayakta kalsa yorgun düşer çalışamaz bünye kaldırmaz.Bir inşaat işçisinin 4 çocuğuna baktığını ve kirada olduğunu asgari maaşla çalıştığını biliyorum.Ki inşaat okadar riskli bir meslek.Okumamış olsa da okadar saatlerını alıyor ölümle burun buruna okadar çocuğa 1300 tl ıle bakmak.Siz gelmişsiniz 5000 e az dıyorsunuz Allah gözünüzü doyursun.

  • leyla

   hemşireler 40 türlü insanla her türlü insanlaralar ve tedavileri olsun herşeyiyile uğraşıyor siz hiç hastanede yattınız mı bu lafları kullanıyorsnuzu ama hastaneden çıkarken teşekkür ediyorsunuz hasta olduğunzd acile gidiyorsunuz songül hanım neden gidiyorsunuz peki bende bir sağlıkçıyım bu kadar hor görmeniz şaçma. hemşirelik kutsal görevdir. gelin bür gün hastaneden çalışısın o zaman kaçarak izlerim sizi çok ayıp üslubunuza dikkat edin. sağlıkçılar pırlantadır.

  • Ferhat

   Dostum insaat ustalari gunluk yevmiyeleri 120 tl den.asagi dgl aylikla t ida en az 3500 tl babamdan.biliyorum ustelik 7 saat calisiyolar tamm zor ama bizde okadar yil ders calis soru coz kafa patlat az dgl beynimiz uoruluyo

 • nilgün islak

  2015 saglık meslek lisesi hemşirelik mezunuyum. üniversitelerin sözleşmeli hemşire alımları hakkında fikirleriniz nelerdir ? maaş bilgisi ve 2 yıl sonra kadroya alınıyormuş diyorlar. bu konuda geniş bilgisi olan arkadaşlar varsa lütfen bilgilendirsin.

 • Yaren

  Ben hemşireler için bu maaş miktarını az buluyorum. Ailem beni her ne kadar Gata Hemşireliğine yönlendirmek istese de, iç mimarlık daha cazip geliyor…

 • Meyra

  Para karşılığında yapılan her işe hırs ve nankörlük bulaşır. Ben hemşirelik mezunuyum 2 yıl çalıştım. Bin lira maaşla 20-30 bin alan doktorlar gece hasta ölüyor desek allah rahmet eylesin diyecek haldeydiler (bazıları için böyle olmayabilir)hiç kimse hesap veremeyecek.çok adaletsiz dünya

 • Belma

  4 yıllık ebelik okuyup doktora yapıcam 6 yıl okumus olacağım ve universitede eğitmen olarak kalacağım Rabbim nasip ederse…

  • İrem

   Sağlık meslek te hemşire Yardımcılığı okuyup üniversite sınavı yerine tıp Sınavına girip doktor olabilirmiyim?ya da üniversite okuyup doktor olunabilir mi??

   • leyla

    irem cim bende sağlık meslek lisesinde 4. sınıfım alanım hemşirelik . sen üniversite sınavında tıp fakültesini tuturusan doktor olabilirsin bu senin elinde olan birşey .

 • kral

  Zaten turkiyede devlet memurları yaşıyor gerisi köle köleler çalışır devlet memurları oturur yer asgari ücretli inşaat işçisi evine ekmek bulamayan bunların hepsi devlet memuruna çalışıyor yanı kısacası biz devlet memurların kolesiyiz bir devlet memuru alıyor 3000 bin bir asgari ücretli 1300 adaletmi köle deyilde ne bu bilen varmı burası Türkiye pardon

  • Samet

   Memurlar ilkokul hariç ortaöğretimle eşek gibi 8 sene boyunca, ordan burdan biriktirip okul okucak, dirsek çürütüçücek sonra inşaattaki vasıfsız adamla aynı maaşımı alıcak asıl böylemi adalet var? gerizekalı seni allahın amelesi

  • DERVİŞ

   Bu bahsettiğin fark emek verip okuyan ile yan gelip yatan okumayan adamın farkı .Ben hergun 4 saat ders çalışarak 16 sene okuycam okumayan vasıfsız elemanla aynı parayı alıcam yok oyle ya ma.

 • dilan

  Ben hemşirelik ikinci sınıf ogrencisiyim üniversitede.Bu bölüme de hiç isteyerek gelmedim. Ama her ne olursa olsun kendimi geliştirmek istiyorum.hemşirelk gibi kutsal bir mesleği en iyi şekilde temsil etmek istiyorum Allah in izniyle.Hemşirelerin en büyük kaybının da birlik olamamalarından kaynaklandığını düşünüyorum.Lütfen bütün hemşireler seslerini duyurmak istiyorlarsa eğer bir derneğe (THD:Türk Hemşireler Derneğine )üye olsunlar. Çünkü Hemşirelerin sayısı ülkemizde gerçekten fazla.birlikten de kuvvet doğar.

 • Ayşe erel

  Bütün her işi ebe veya hemşireler yapıyor herkesin kaprisini çekiyor maaşlar gene az 25 yıllık edeyim 1/1 deyim 3000 bini bile zor görüyoruz en az besbin olması lazım

   • Selma

    Pordonda senin meslegin ne bu kadar acımasiz davraniyosun hemşirelik kutsal bi meslek en önemliside can kurtariyosun rn az doktor kadar almasi gerekiyo maasimizin bide hakkimizi vermemmekle birlikte hasta bakici muamelesi yapilan hemsireler doktorlar yani tıp diyerek yükseltigin o okumus insanlar toplulugu tarafindanda eziliyo yasayanlara sor bunu hrmsireleride kucumse tüm yük bizlerin üzerinde..

    • leyla

     sela hanım gerçekten sizi çok tebrik ederim benimde alanım hemşirelik stajerim bazı insanlar bizi hor görüyor . burda bir kişi yorum yapmış ne yapıyormuşuzda bu kadar maaş veriyorlarmış çok muş doktorluk ebelik hemşirelik çok kutsal meslek beğenmiyorsanız arkadaş gelmeyin acillereeee ……

 • Ayşenur

  Merhaba ben 12 yaşındayım :D 2 sene sonrasını düşünen gillerden :D ya benim derslerim kötü ben hemşire olmak istiyorum meslek lisesine gidicem de maaşım ne kadar olur stajyerken ? :D

     • Zehra

      Aynen öyle yardımcı olarak çıkıyoruz ben de sağlık meslek lisesimdryim ama şu sıralar hemsiredensd ebe olmak daha mantıklı gelmeye başladı

     • leyla

      ben stajerim son sınıfım hemşirelik okuyorum hemşire yardımcılğı var. biz staj maaşı almıyoruz ki. hani hemşire yardımcıları hiç alamaz ve hemşire yardımcıları 12. sınıfta staj görecek

  • sefika zmn

   lise 3 öğrencisiyim. hemşirelik okuyorum. bize staj maaşı bu sene kalktı. inşallah 12. sınıfta maaş alıcaz. 350 tl yi geçüceğini düşünmüyorum. ama kesinlikle seneye o da kalakar. bedava çalışıyoruz ve hastanenin bütütn ayak işlerini biz stajyelrere yaptırıyolar

   • osman kartal

    arkadaslar goruyorum ki kimsenin maasi yetmiyor.ben yurtdisinda calsiyorum 5000$ aliyorum. sorsaniz bana da yetmiyor. ekonominin tarifinde der ki SINIRSIZ insan ihtiyaclariniN SINIRLI kaynaklarla karsilanmasi faaliyetleri. yarin maaslar 5000 tl de olsa 1-2 yil sonra yine yetmeyecek, 5000 tl alan kisi yasam tarzini ona gore tekrar sekillendirecek, ornegin aldigim para benzin parama yetmiyor diyecek, halbuki 2500 tl alirken arabasi bile yoktu.Bu isin bir limiti yok.Hepimiz duyariz m.vekilleri 10.000 Tl ya yakin maas alirlar yetmez derler. Dogrudur. artik baska bir kulvara girmistir. Memuriyet bir mecburiyet degil secimdir.Maaslar ulkenin sosyo ekonomik imkanlarina gore mevcut butce imkanlari ile hesaplanmaktadir. Sadece biz degil tum dunyada maas konusu hep tartisilir. Her meslek kutsaldir, hemsirelik ogretmenlik askerlik polislik yargiclik daha cok ozveri gerektiren mesleklerdir.

  • Kadir

   arkadaşım evet artık sağlık meslek lisesinde hemşirelik programı ne yazıkki hemşire yardımcılığına dönüştü. yani sağlık meslek lisesine gelirsen bu mesleğin mezunu olabilirsin. mezun olduktan sonra ya ders çalışıp üni sınavına hazırlanıcaksın yada kpss ye girip bir devlet hastanesinde hemşire değil onun yardımcısı olucaksın. görevleri ise hastanın özel ihtiyaçlarını gidermek. maaşı ise henüz belli değil ne kadar olur bilemem çünkü daha bu meslek hastanede yer almıyor mezun olduktan sonra bu meslekler çalıştırılıcak hastanelerde. maaş inşallah korkuyorum söylemekden ama 800-1000 olursa şaşman bu devlet herşey yapar. asgari ücret verir. inş böyle bir maaş konusu olmaz dileğim ise hemşire yardımcıları 2300-2400 alır.

  • aslı

   Merhaba Ayşenur arkadaşım hemşire olmak istiyorsan ben hemşireyim 3 yılık anadolu lisesinden olunuyor hemşirelik onu sölim stajyerken maaşın ben stajyerken 2000 bin alıyordum tabi artıyor sonra tabi bu mesleyi çok seviyorsan ola bilirsin benimde küçüken derslerim çok iyi değildi hemşire oldum bende ama ben ebem doktordu onun sayesinde iş bula bildim o yüzden biraz fazla maaş alıyorum

 • REALTY

  tabiki yeterli değil yıllardır sadaka gibi maaş veriyorlar avrupa ülkelerine bakın hemşireler ne kadar para alıyor.( Avusturalya da bir hemşirelik yıllık maaşı 57.800 $ – emşireler aylık 2000 – 2500 Euro ) biz burda ne kadar alıyoruz? yıpranma payı bile vermiyorlar. 24 saat sağlık hizmeti veriyorsun karşılığında üç kuruş sadaka alıyorsun. buna memnun olunmaz. hakkedileni veriyorlar diye minnete duyulmaz

 • nuray

  Ben 25 seneyi bitirdim aldığım maaş 1900 net ama bundan vergi düşün tabi hiç yeterli bulmuyorum .Üstelik acilde çalışıyoruz acil farkı bile almıyoruz. Yukardaki taploda ki maaşlar doğru digil fazla abartilmis

 • Saadet

  Benimde kızım hemşire şirnak ta çalışıyor. Çok yoruluyor bütün işleri onlar yapıyor. Aldıkları maaş cok az.Dokyorlar emrediyor onlar yapıyor. Aldıkları paranın fazlasını hakediyorlar.saglik Bakanlığı uyuyormu nicin adil olmuyorlar. Maaş konusunda gerekeni yapmalilar saglikcilarin işi çok zor Allah yardımcıları olsun

 • halit

  Arkadaşlar her mesleğin zorlukları var ama öğretmenlerin elindeki hamurun değerine paha biçilemiyen insanı şekillendirmek gibi kutsal mı kutsal bir mesleğe sahibiz.. ne mutlu bu meslektekilerin ellerindeki hamura yeterli kıvama getirenlere, onların değeri parayla pulla ölçülmez,bu meslek te kesinlikle para için yapılmaz….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.