Yüz Karası Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere yüz karası deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Yüz karası deyiminin anlamı:

Utanç verici, utanılacak bir durum ya da şey anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Yüz karası deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Yüz karası deyiminin hikayesi:

Yüzün kızarması utanılacak bir durumu ifade etmektedir. İnsanların duygu ve düşünceleri davranışlarına yansır ve bu durum yüz ifadelerine ya da beden dilinde şekil bulur. Yüz karası olmak da bu şekilde bir suç işlemek, yüzü karartacak, gölgede, geride, mahcup bırakacak bir durumun yaşanması anlamına gelmektedir.

Yüz karası ifadesi, yüz akı ifadesinin de zıt anlamlısı olarak kullanılmaktadır. Bir insanın bir suç işlemesi, kötü bir olaya karışması, haksız olması, utanılacak bir iş yapması, yüz kızartıcı bir işe dahli bulunması gibi durumlar yüz karası olmak deyimi ile açıklanmaktadır.

Deyimler kalıp yargılardan oluşan ve mecaz anlamda kullanılan toplumun her kesimi tarafından bilinen ve kabul edilerek ağızdan ağza yayılan sözler olarak anlamı ve anlatımı zenginleştirip derinleştirmektedir. Deyimlerin kullanılması insanların birbirini anlamasını da kolay kılmaktadır. Yüz karası deyimi de çok şey anlatan bir deyimdir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.