Yusuf Hayaloğlu’nun Hakkında Kısa Bilgi

Aşağıda Yusuf Hayaloğlu’nun hakkında kısa bilgi kısaca olarak ele alacağız.

Yusuf Hayaloğlu, şair ve söz yazarı olarak bilinmektedir. 1953 senesinde dünyaya gelmiştir. Tunceli doğumlu olan şair, ilk ve orta öğrenimini kendi memleketinde sağlamıştır. Devlet parasız yatılı sınavlarını kazandıktan sonra İstanbul’da Haydarpaşa Lisesi’nde eğitimine devam etmiştir.

Lise hayatının bir kısmı Elazığ topraklarında geçmiştir. Üniversite hayatı da İstanbul’da Güzel Sanatlar Akademisi’nde devam etmiştir. Resim bölümünde öğrencilik yapmıştır. Okulu yarıda bırakarak evlenmeye karar vermiştir. Anadolu üzerine seyahatler yapmıştır.

Askerliğini İzmir’de ve Konya’da farklı yerlerde yaptıktan sonra İstanbul’a geri dönüş yapmıştır. İstanbul’da Yılmaz Güney ile tanışmıştır. Güney Filmcilik’te çalışmaya başlamıştır. Hikaye, roman yazarlığı, afiş ve poster hazırlama konusunda yardımları ile kendi geçimini de sağlayarak adından da söz ettirmeye başlamıştır.

Kız kardeşi Ahmet Kaya ile evlenmiştir. 12 Eylül sürecini sancılı geçiren şairin hayatındaki en önemli dönüm noktalarından biri de kız kardeşinin yaptığı bu evlilik olmuştur. Adı Bahtiyar, Hani Benim Gençliğim, Başım Belada gibi Ahmet Kaya şarkılarının güfte yazarı olarak adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır.

Ahmet Kaya için yazdığı Giderim isimli şarkı 1999 yılında yılın şarkısı ödülünü kazanmıştır. Yusuf Hayaloğlu, beste yazarlığı ile gerçek bir sanatçı kimliğinin oluşmasında önemli başarılar kazanmıştır. 2009 yılında hayata veda eden şair ardında birçok önemli şiir, güfte ve eser bırakmıştır.

Yusuf Hayaloğlu’nun Hakkında Kısa Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.