Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Yürek Burkmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2022

Yürek Burkmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere yürek burkmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Yürek burkmak deyiminin anlamı:

İnsanın içini acıyla doldurmak, insana çok üzüntü vermek anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Yürek burkmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Yürek burkmak deyiminin hikayesi:

Köyün birinde çok büyük afetler yaşanmaya başlamış. Seller, orman yangınları ve depremler peş peşe gelmeye başlamış. Köylüler maddi ve manevi olarak çok büyük zararlar yaşamaya başlamışlar. Sel olunca hayvanlar telef olmuş, ağaçlar yıkılmış, tarlalar balçık olmuş.

Orman yangını çıkınca hayvanlar telef olmuş, ağaçlar yok olmuş. Depremlerde ise köy evleri yıkılmış. Bu olaylar karşısında köylüler kendilerini kötü hissetmeye başlamış. Herkesin içinde bir burukluk, kırgınlık, üzüntü, hüzün oluşmaya başlamış.

Köylüler bu durum için yürek burkan olaylar sözünü kullanmaya başlamış. Bu durum köylülerin ne kadar üzüntülü ve hüzünlü olduğunu olduklarını belirtmek için kullanılmaya başlanmış. Zamanla yürek burkan bu olaylar nedeniyle köylüler köyü boşaltarak şehre taşınmaya ve köy hayatını terk etmeye başlamış.

Şehre taşınan insanlar zamanla geçmişte yaşanan bu olayları yeniden yürek burkuntusu ile hatırlamaya başlamış. Bu durum her zaman hatırlanmış.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781