Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2020

Yüksek Ökçeler Kitap Özeti Konusu ve Kahramanları Kısa

Aşağıda yüksek ökçeler kitap özeti konusu ve kahramanları kısa kısaca olarak ele alacağız.

Yüksek Ökçeler isimli eserin konusu şu şekildedir:

Toplumda batı hayranlığının getirmiş olduğu bazı bozulmalar yaşanırken sosyal sınıfların oluşması ev sahibi hizmetçi ilişkilerinin şekillenmesine de sirayet etmiştir. Hal böyle olunca batı hayranlığı ve gelenekler arasında kalan toplumda insanlar suç teşkil eden fiilleri de örtbas etmeye devam etmiştir. Bu çelişkiler yumağında bir köşkte batı hayranı ev sahibi ile hizmetçiler arasında geçen olayları konu edinen bir hikayedir.

Toplumda sosyal çarpıklık yaşanması ve buna neden olan olayların toplumun büyük kesimini rahatsız etmesi modernlik ve gelenekler arasında kalan kişilerin ne yapması gerektiğini ortaya koyan bir eserdir.

Yüksek Ökçeler isimli eserin özeti şu şekildedir:

Hatice Hanım, kendinden epey yaşlı olan bir adamla evlenerek bir köşkte yaşamaya başlamıştır. Ne kadar muhafazakar olmaya çalışsa da içinde batı kıyafet ve aksesuarlarına olan tutkusu her daim diri durmaktadır. Sürekli olarak yaşlı ve huysuz kocasının hastalıklarıyla uğraşmaktan her şeyi en ince ayrıntısına kadar inceler olmuştur.

Hatice Hanım kendisine yardım etmesi için eve hizmetçiler alır. Hizmetçilerin de kendi gibi modern olmasını ve temizliğe de çok dikkat etmesini ister. Bu nedenle sürekli olarak onları teftiş eder. Her işin başında durur ve evde daima topuklu ayakkabılar ile gezer.

Hatice Hanım’ın sürekli olarak topuklu ayakkabı giymesi evde ayakkabı sesinin çıkmasına ve bu sesten dolayı hizmetçilerin ev sahibinin gelişinden haberdar olmalarına yarar. Hatice Hanım’ın başı dönmeye ve ayakları da çok ağrımaya başlamıştır.

Böyle olunca eve bir doktor gelir ve hanımı muayene eder. Ayakları su toplayan ve baş dönmeleri geçmeyen hanıma doktor topuklu giymemesini söyleyerek ıstırahat etmesini nasihat eder. Hatice Hanım bundan böyle evde düz taban terliklerle dolaşmaya başlar.

Düz taban terlik giydikten sonra evde bir takım değişiklikler olmaya da başlar. Hizmetçilerin iyi çalışmadığını evin dağınık olmasından anlaşılmaktadır. Hizmetçilerin bu kötü hallerinden rahatsız olan Hatice Hanım, ayak sesleri duyulmadığı için onun geldiğini anlayamayan hizmetçilerini uygunsuz bir şekilde kendi hakkında konuşurken yakalar.

Vaziyeti anlayan Hatice Hanım derhal hizmetçileri işten atar. Meğer topuklu ayakkabının sesi evin bütün düzenini bozmuş. Bu durum karşısında önlemler almaya çalışan Hatice Hanım elinden geleni yapsa da başarılı olamamış. Hizmetçilerin yerine yeni hizmetçiler gelip gitmiş ama durum düzelmemiş.

Bütün olanlara rağmen sağlığından vazgeçmek pahasına Hatice Hanım yeninden topuklu ayakkabı giyerek feragat etse de başı ağrımadan günlerini geçirmeye başlamış. Böylece topuklu ayakkabı rahat olmasa da evin düzen içinde olması onu rahatlattığı için mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamaya devam etmiş.

Yüksek Ökçeler isimli eserin kahramanları şu şekildedir:

*Hatice Hanım

*Aşçı Mehmet

*Gülter

*Eleni

Yüksek Ökçeler Kitap Özeti Konusu ve Kahramanları Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. betül dedi ki:

    Merhaba bu ödev ciddiyim dikkat çekici, teşekkürler Yüksek Ökçeler Kitap Özeti Konusu ve Kahramanları Kısa vardı, buradan baktım, hem de çok iyi anladım, teşekkürler. anlamayan varsa aklında sorun vardır ha ha ha :)

Yorum Yaz