Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Şubat 2021

Yoksullara İş ve Para Yardımı

Yoksullara iş ve para yardımı hakkında bilgi kısaca

18-45 yaş arası yoksulluk ücreti alan kişilere iş verilecek. İş görüşmesine gidenlere 100 lira, işte çalışmaya başlayanlara 400 lira para verilecek. İşe yerleşen kişilere 1 yıl boyunca şartlı sağlık ve nakit yardımı yapılmaya devam edilecek.

Sosyal yardımlarla hayatını devam ettiren yoksulları hükümet iş bulmaya teşvik etmek için yeni bir uygulama başlatıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın aldığı kararla, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) iş görüşmesine giden yoksul kişilerin özgeçmişini hazırlamak gibi giderleri için 100 liraya varan yardım verecek. Bir iş sahibi olan yoksullara ise 400 lira kadar işe başlama yardımı verilecek. İşe başlayan kişilerin 12 ay boyunca şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımları ödenmeye devam edilecek. yoksul insanların işe yerleştirilmesi için yapılan destekler şu şekilde işleyecek.

Her Aşamada Destek

SYDV’lerde geçici istihdam görevlileri olarak belirlenen bir sosyal çalışmacı, 18-45 yaş aralığındaki sosyal yardım alan yoksulları tespit edecek. Tespit edilen kişiler arasından çalışabilir durumda olanlar vakfa çağrılarak bir özgeçmiş hazırlanacak ve İŞ-KUR’a kayıtları yaptırılacak. SYDV’lerde çalışan iş koçları özgeçmişleri sisteme alınan yoksullar için sürekli açık durumda olan pozisyonların takibini yapacak ve iş görüşmeleri için kişileri yönlendirecek. İş görüşmesine gitmeyi kabul eden yoksulların görüşme için temin etmesi gereken sağlık raporu, fotoğraf gibi evraklar ve yol parası gibi giderleri için 40 lira ve 100 lira arası bir ödeme yapılacak. Görüşmeye gittiği iş yerlerinden birinde çalışmaya başlayan yoksul vatandaşlara bir kerelik 400 lira tutarında işe başlama yardımı yapılacak. İşe başlayan kişilerin bir yıl süreyle şartlı sağlık ve şartlı nakit yardımları devam edecek.

İMD’lerden Tepki Var

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nda geçici istihdam görevlisi olarak yoksullara iş bulmak için görevlendirilme yapılacak olması, atama bekleyen iş ve meslek danışmanlarının (İMD) tepkisine yol açtı. Bu iş için kendilerinin görevlendirilmesi gerektiğini belirten iş ve meslek danışmanları, 7 bin iş ve meslek danışmanının atama beklediğini ve kadro olmadığı gerekçesiyle kimsenin atanamadığını ifade etti. Kendilerinin yapması gereken işleri başkalarına yaptıracakları için iş ve meslek danışmanları tepkili.

Yoksullara İş ve Para Yardımı Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. TR380001000207613000935001 ziraat bankası dedi ki:

    selam ben mersinden fulya cok zor durumdayız lutfen allah ıcın yardımlarınız esırgemeyın bızden 2 yasında kızımız var 10 yasında oglumuz kırayı bıle zor karsılıyoruz kızımın masarflarını bıle zor karsılıyoruz yukarda allah var ınanmazsanız mersine gelir bakarsınız yada bize işe verin allah sevablarınızı coğaltsın yardım eden adını numarasını yazsın teşekkür edecegız arayıp iban TR380001000207613000935001 ziraat bankası

  2. alev dedi ki:

    sy yetkililer ben 32 yasında bir anneyım miyastenia gravis hastasıyım.dr rum çalışamazsın bok bol dınlen sitresse girme felç geçirebilirsin diyor.çok çaresizim bir kızım var kendim yetim buyudum annemde babamda bakmadı her ikiside evlendi bu yasıma kadar hergunum ağlayarak geçti çocuğumun benim gibi çaresizliklerle buyuşun istemiyorum.zor durumdayım kaçkez intihar etmeyi düşündüm ama kızımı kimlere emanet ederim diye son anda vaz geçiyordum pikolojik tedavi almak istedim ama dr hep geçmişini anlat derdi anlatamazdım aynı şeyleri yaşamaktan bile korkuyorum artık bir ümidim var kızım yalnız deyılım benı hayata bağlayan bir dayanma gücüm var ne olur kızımla bana sahip çıkın hasta olmasam çalışır bakarım evledıma üç amelyat geçirdi hergün 12 tane ilaç içiyorum midem hep yara artık çocuğum için ayakta durmalıyım yardım edin kiracıyım zor durumdayım 05535398353 numaram lütfen buda benim ümidim ümütsiz yaşayamaz insan bizi ümitsiz bırakmayın lütfen.

Yorum Yaz