Yeni Doğan Bir Bebeğin Anne ve Babasına Benzediğinin ve Bu Benzerliğin Tesadüf Olmadığının Bilinmesi İnsanlık Tarihî Kadar Eskidir. Peki, Bu Benzerliğin Sebebi Ne Olabilir?

Aşağıda yeni doğan bir bebeğin anne ve babasına benzediğinin ve bu benzerliğin tesadüf olmadığının bilinmesi insanlık tarihî kadar eskidir. Peki, bu benzerliğin sebebi ne olabilir kısaca olarak ele alacağız.

Genetik bilimi, kalıtım olarak nesilden nesle birtakım kromozom faaliyetlerinin aktarılmasıyla ilgilenmektedir. Kromozomların bir kısmını oluşturan DNA ve RNA bileşenleri kalıtsal özelliklerin üreme hücrelerindeki bölünme sayesinde bir sonraki nesle taşınmasını sağlar.

Kromozomlarda gerçekleşen Krossing over olarak da tanımlanan parça değişiminin olması genetik çeşitliliğin varyasyon şeklinde meydana gelmesini sağlar. Saç rengi, göz rengi, ten rengi buna bağlı olarak değişimler ve kalıtsal özellikler gösterebilmektedir. Genetik olarak nesilden nesle devam eden vetirede gen aktarımı anne ve baba üreme hücreleri yardımıyla meydana gelmektedir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.