Yelkenleri Suya İndirmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere yelkenleri suya indirmek deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Yelkenleri suya indirmek deyiminin anlamı:

Israrından, iddiasından, direnmekten vazgeçip karşısındakinin dediğini kabul etmek; yüksekten atıp tutmayı bırakarak yumuşamak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Yelkenleri suya indirmek deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Yelkenleri suya indirmek deyiminin hikayesi:

Yelkenli gemiler, eski zamanlarda rüzgar gücü ile kullanılan gemiler olarak bilinmektedir. Yelkenlerin indirilmesi de geminin işinin tamamlanması ya da bitmesi ile limana çekilmesi anlamına gelmektedir. Yelkenleri suya indirmek deyimi de insanların hayatında kullanılmaktadır. Gerçek anlamından hareketle mecaz anlamda insanın bir gemiye benzetilmesi yoluyla oluşmuştur.

Yelkenleri suya indirmek iddiasını kaybetmek, vazgeçmek, caymak, direnmekten vaz geçmek anlamlarında kullanılan bir deyim olarak bilinmektedir. İnsanın tıpkı bir gemi gibi vazifesini bitirmesi, bir kenara çekilmesi anlamlarında gerçek hayattaki olay ve olgular karşısındaki insan tavırlarına nispetle kullanılmaktadır.

Yelkenleri suya indirmek deyimi sıklıkla kullanılan ve kalıp yargı olarak düzeni ve anlamı değiştirilemeyen bir deyim olarak dilimizde yer almakta ve anlamı ve anlatımı da zenginleştirmektedir. Deyimler bu amaçla gerçek anlamlarının dışında insan hayatına uygun olarak da kullanılabilir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.