Ye Kürküm Ye Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere ye kürküm ye deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Ye kürküm ye deyiminin anlamı:

İnsanların giyim kuşam düzgünlüğüne kişilikten daha çok değer verdiğini, saygı gösterdiğini anlatmak için kullanılan bir deyimdir. Ye kürküm ye deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Ye kürküm ye deyiminin hikayesi:

Nasrettin Hoca’nın yaşadığı olaylar arasında zikredilen ve ondan rivayetle anlatılan bir deyim olarak kullanılmaktadır. Hocanın katıldığı bir davette insanların dış görünüşüne göre ağırlandığı ve onlara itibar ve hürmet edildiği, diğer sıradan olan Hoca gibi kişilerin de itibar görmediği, yüz çevrildiği bir durum söz konusu olmuştur.

Bir başka davette ise hoca yeni ev güzel elbiseler giyerek yerini alır ve öncekinden daha fazla itibar ve hürmet görmeye başlar. Bu durum karşısında hoca kürküne bakarak ve sıvazlayarak der ki ye kürküm ye… Böyle durumlarda insanların itibar ve hürmet görmesinin tasannu olarak algılandığı da bilinmektedir.

Yapmacık hareketlerin, sahtekarlıkların, samimiyetsiz hareketlerin yerildiği, itibar ve hürmetin insanın zatına olması gerektiğini anlatan bir olay ve deyim olarak insanlar arasında sıklıkla kullanılan bir deyim olma özelliğine sahiptir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.