Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Yaş Tahtaya Basmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2022

Yaş Tahtaya Basmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere yaş tahtaya basmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Yaş tahtaya basmak deyiminin anlamı:

Kolayca tuzağa düşmek, dikkatsiz davranmak, bir işte uyanık davranmamak yüzünden aldanmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Yaş tahtaya basmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Yaş tahtaya basmak deyiminin hikayesi:

Kararlar almak ve birtakım işler yapmak insanların iradesine bağlıdır. Bu nedenle insanlar dikkatli olarak hareket ederler. Hayatta her şeyi dikkatli olarak yaparlar. İnsanlar her zaman ve her yerde dikkatli hareket ederek kararlar alırlar.

Yaş tahtaya basmak ya da basmamak sözü de insanların son derece dikkatli olup olmadığı ile ilgilidir. Yaş tahtaya basmak, dikkatsiz olmak, dikkatsiz davranmak anlamlarına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Yaş tahtaya basan insanlar dikkatsizliklerinden yakınırlar. Bu durum yapılmaması gereken bir durumu anlatmak için kullanılmaktadır.

Deyimler kalıp yargılar olarak kullanılmaktadır. Deyimler mecaz anlamda kullanılır. Yan anlamda kullanılan deyimler de bulunmaktadır. Deyimler ağızdan ağza nesilden nesle aktarılan dil bilgisi unsurları arasında yer almaktadır. Zaman içinde yazılı kaynak durumuna gelen deyimler böylece gelecek nesillere daha kolay aktarılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781