Yaban Kitabının Özeti Kısaca

Aşağıda yaban kitabının özeti kısaca olarak ele alacağız.

Ahmet Celal, Birinci Dünya Savaşı’nda savaşa yedek subay olarak katılır. Savaş sırasında kolunu kaybeder. Bu nedenle askerlikten gönderilir. İstanbul’a gelir. İngilizler İstanbul’u işgal ettikleri için emir eri olan askerin köyüne yerleşir. Bu köyde insanlar her şeyden habersiz bir köy ağasının sözünden çıkmadan yaşamaktadır.

Ahmet Celal ise bu köyde kolunu halkı ve vatanı için kaybettiğini anlatmak ve duyurmak ister. Köylüyü gerici ve cahil olarak görmektedir. Mustafa Kemal ve Kurtuluş Savaşı hakkında köylülere bilgiler vermek ister. Köylüler ağanın sözünden çıkmadan bir takım cahil insanlar olarak onu sevmezler.

Ara sıra köye şeyhler gelmekte ve insanları okuyup üfleyerek soymaktadır. Böyle bir durumda Ahmet Celal de köylülerle iyi anlaşamaz. Emir eri de ağanın sözünden çıkmaz. Ahmet Celal çok az arkadaş edinir. Geri kalan kişiler ise Ahmet Celal’e yaban derler.

Ahmet Celal, bir gün köyde dolaşırken Emine’yi görür. Aşık olur. Emine ise Ahmet Celal’in tek arkadaşı olan İsmail’i seçer ve onunla evlenir. Çok geçmeden düşman köye gelir. Köy imamı düşmana yol gösterir. Ahmet Celal ile Emine birlikte kaçmaya başlarlar.

Bu sırada Ahmet Celal hatıra defterini Emine’ye bırakır ve gözden kaybolmaya başlar. Bir gazi askerin hikayesi olarak bu olay yaşanır.

Yaban Kitabının Özeti Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.