Vatan Millet Bağımsızlık ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda vatan millet bağımsızlık ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Vatan, kavramı bizim toplumumuzda oldukça değerlidir. Şair, toprak uğrunda ölen varsa vatandır, derken vatanın can pahasına korunması gerektiğini ve insan ömrü kadar değerli olduğunu ortaya koymaktadır. Toplumumuzdaki milli, manevi, dini duygu ve düşünceler vatan kavramının önemini ve değerini daha da arttırmaktadır.

Bir millet vatanı için varlık mücadelesi verir. Bütün dünya menfaatlerinin ötesinde ve üzerinde bir vatan aşkı bağımsızlık sevdası ve davasıyla pekişmektedir. Bağımsız olmak, özgür olmak, iradene sahip çıkmak anlamına gelerek başkalarının tahakkümünü reddetmek anlamı da taşımaktadır.

Bir millet olmak, birlik ve beraberlik içinde yaşamak, barış ve huzur ortamında var olmak, bir vatana sahip olarak hayata devam etmek arzu ve idealine bağlı olarak gelişmektedir. Vatanın korunması, vatan davasının sürdürülmesi için milletin var gücüyle mücadele etmesi, fedakarlıklar göstermesi ve her şeyden önce vatanını, dinini, milliyetini sevmesi gerekir.

Bir toplumun din ve vicdan özgürlüğüne, özel mülkiyet hakkına, insan haklarına, mahremiyet haklarına sahip olması ancak bir vatan çatısı altında ve toprakları üzerinde gerçekleşebilir. Vatan sevgisi, anadan babadan miras kalan manevi bir servet olarak gelecek nesillerin gönüllerinde yeşermektedir. Vatanı sevmek, korumak, yüceltmek bir vazife olarak işlenmektedir. Bu nedenle vatan, millet ve bağımsızlık kavramları çok değerlidir.

Vatan Millet Bağımsızlık ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.