Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Mayıs 2019

Uzay Boşluğunda Gitarın Telleri Çekilip Bırakıldığında Teller Dünyadaki Gibi Titreşir Ancak Hiçbir Ses Duyulmaz. Neden?

Aşağıda uzay boşluğunda gitarın telleri çekilip bırakıldığında teller dünyadaki gibi titreşir ancak hiçbir ses duyulmaz neden kısaca olarak ele alacağız.

Uzay boşluktan meydana gelmektedir. Uzayın %99’u boşluk olarak tarif edilmektedir. Ses bir enerjidir. Sesin yayılması için madde ortamının olması gerekir. Uzayda bir madde ortamından bahsetmek mümkün değildir. Uzayda sesin yayılmasını sağlayacak bir madde ortamı olmadığı için ses boşlukta yayılmaz.

Uzay boşluğunda gitarın telleri çekilip bırakıldığında teller dünyadaki gibi titreşir ve ancak yayılmasını sağlayacak bir madde ortamı olmadığından ses çıkmaz. Sesin yayılması için katı, sıvı ve gaz ortamlarına ihtiyaç vardır. Bu nedenle ses dünya düzeni içinde yayılır fakat uzay düzeni içinde yayılmaz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hazal dedi ki:

    sayenizde 2 artı aldım, Uzay Boşluğunda Gitarın Telleri Çekilip Bırakıldığında Teller Dünyadaki Gibi Titreşir Ancak Hiçbir Ses Duyulmaz. Neden? işime yaradı ödevimde, ben Kars kızları içinde en güzeli olarak yazıyorum, hem de çalışkanım, tembellere kapak olsun!

  2. mine dedi ki:

    çok işime yaradı kim yazdıysa emeğine sağlık beğendim.

  3. mine dedi ki:

    bu bilgiyi benim için hazırlayanlara teşekkürler. ödevim bitti sayenizde harikasınız

Yorum Yaz