Utancından Yerin Dibine Geçmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere utancından yerin dibine geçmek deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Utancından yerin dibine geçmek deyiminin anlamı:

Çok sevinçten ya da çok korkudan ne yapacağını şaşırmak, çok korkudan veya çok sevinçten ne yapacağını şaşırmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Utancından yerin dibine girmek deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Utancından yerin dibine geçmek deyiminin hikayesi:

İnsanlar kötü bir şey olduğunda, şaşırdıklarında, istemedikleri bir durumla karşı karşıya kaldıklarında, heyecanlandıklarında ve özellikle de toplum önünde yaşanan ve bunlara neden olan durumlar karşısında utanırlar. Utanan insanlarda yüz kızarması söz konusu olmaktadır. Utanma durumunda insanlar hiç o durumda olmak istemezler.

Utancından yerin dibine geçmek deyimi bu anlamda kullanılan bir deyim olarak o durumun hiç yaşanmamasının istenmesine binaen dile getirilen bir ifade olarak dilimize yerleşmiştir. İnsanlar hayatlarında utanma durumunu kendi içlerinde yaşamak isterler. Çünkü rezil olma durumu insanlara küçük düştüğünü hissettirmektedir.

Deyimler kalıp yargılar olarak kullanılmaktadır. Mecaz ve yan anlama gelmektedir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturmaktadır. Deyimler tarih boyunca ağızdan ağza nesilden nesle aktarılarak ve devamında yazıyla kaydedilerek günümüze kadar korunmuştur.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.