Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Utancından Kızarmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2022

Utancından Kızarmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere utancından kızarmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Utancından kızarmak deyiminin anlamı:

Yaptığı yanlış bir işten çok utanmak, suçluluğu ortaya çıkmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Utancından kızarmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Utancından kızarmak deyiminin hikayesi:

Utanmak, insanların yüzlerinde ve beden dillerinde bazı belli belirgin olayların ve durumların ortaya çıkmasını sağlar. Utanç duygusu bir davranış olarak yüzün kızarması, yere bakmak, ağlamak davranışlarıyla da ortaya çıkabilir. Bu nedenle de utancından kızarmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

İnsanlar yaptıkları hata, yanlış, kusur karşısında tedirgin olur, üzülür, hayıflanır ve utanabilirler. Bu gibi durumlarda bazı hal ve hareketleri değişmesi insanların davranışlarının değişmesi ve durumlarının değişmesi olarak da anlaşılmaktadır.

Utancından kızaran insanlar gerçekten utanan ve yaptığı yanlışı kabul ederek kusurunu gören kişiler olarak da bilinir. Deyimler kalıp yargı olarak kullanılan mecaz anlamlı sözlerdir. Dilde anlamı ve anlatımı geliştirmek, zenginleştirmek ve derinleştirmek için ağızdan ağza nesilden nesle aktarılan sözlü ve devamında yazılı kaynaklar haline gelmişlerdir. Dilimizde en yaygın olarak kullanılan deyimlerden biri de utancından kızarmak deyimidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781