Üsküdar’da Sabah Olmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere Üsküdar’da sabah olmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Üsküdar’da sabah olmak deyiminin anlamı:

İşe geç kalmak, fırsatları kaçırmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Üsküdar’da sabah olmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Üsküdar’da sabah olmak deyiminin hikayesi:

Eski İstanbul, Fatih semtidir. Fatih semti Avrupa yakasında bulunmaktadır. Bu yakanın ve semtin tam karşısında kalan Anadolu yakası semti ise Üsküdar semti olarak bilinmektedir. Üsküdar, Anadolu topraklarında kaldığı için uzakta kabul edilen ve Anadolu’nun bir parçası olarak Anadolu üzerindeki fikirlerin geliştiği başlangıç noktası olarak da kabul edilir.

Üsküdar’da sabah olmak deyimi fırsatların kaçması gibi işin işten geçmesi anlamına gelmektedir. İstanbul’daki kişi çevresine bakarak Üsküdar’ı gözlemler ve bazı olay ya da durumlarda geç kalındığını bildirmek için Üsküdar’da sabah oldu deyimini kullanır. Üsküdar ve Fatih arasındaki ilişki deyim ve atasözlerine de yansımış ve sıklıkla kullanılmıştır.

Deyimler mecaz anlamlı kalıp yargılar olarak kullanılmaktadır. Değişmeden özelliklerini korumakta ve herkes tarafından da bilinmektedir. Üsküdar’da sabah olmak deyimi sıklıkla kullanılan, herkes tarafından bilinen bir deyim olarak bilinmektedir.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.