Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Üniversite Sınavında Kaç Soru Var? - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2022

Üniversite Sınavında Kaç Soru Var?

Aşağıda üniversite sınavında kaç soru var kısaca olarak ele alacağız.

Üniversite sınavı sürekli olarak değiştirilen bir sistem içermekte ve son yıllarda üst üste değişmeden uygulanmaktadır. Sınav sisteminin değişmesiyle soru ve konu dağılımı da değişmektedir. Bu da beraberinde soru sayısının değişmesini getirmektedir.

Üniversite sınavı merkezi olarak uygulanmaktadır. Sınavı ÖSYM yapmaktadır. Üniversite sınavı aşamalı olarak yapılmaktadır. YKS olarak uygulanan sınav TYT ve AYT bölümlerinden meydana gelmektedir. Bu iki ayrı sınavda iki ayrı baraj bulunmaktadır. Bu barajlar öğrencilerin sınava devam edebilmesi ve tercih yapabilmesi için uygulanmaktadır. Sınavlar merkezi sınav olduğu ve ÖSYM tarafından hazırlandığı için orta zekaya hitap etmekte ve kaliteli kabul edilmektedir.

Temel yeterlilik sınavı 120 sorudan meydana gelmektedir. Alan yeterlilik sınavı da toplamda 160 sorudan meydana gelmektedir. Yabancı dil yeterlilik sınavları da ayrıca uygulanmaktadır. Bu sınavlarda baraj puanları bulunmakta ve ilgili alanlardan ortalama soru puanlarına göre netler yapılmaktadır. Sınavda dört yanlış bir doğruyu götürmesi nedeniyle net çıkarma özelliği bulunmaktadır.

YKS’de TYT alanında 40 Türkçe, 20 Sosyal Bilimler, 40 Matematik, 20 Fen Bilimleri soruları sorulmaktadır. AYT alanında ise Türk Edebiyatı ve Coğrafya, Tarih, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri soruları yer almaktadır. Sözel ve sayısal alanlarda toplamda 160 soru öğrencilere sorulmaktadır. Edebiyat ve Sosyal Bilimler -1, 40, Sosyal Bilimler-2, 40, Matematik 40, Fen Bilimleri 40 olarak sorular sorulmaktadır.

Üniversite Sınavında Kaç Soru Var Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781