Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Üniversite Sınavında Barajı Geçmek İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor? - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2022

Üniversite Sınavında Barajı Geçmek İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor?

Aşağıda üniversite sınavında barajı geçmek için kaç net yapmak gerekiyor kısaca olarak ele alacağız.

Üniversite sınavı merkezi olarak uygulanmaktadır. Sınavı ÖSYM yapmaktadır. Üniversite sınavı aşamalı olarak yapılmaktadır. YKS olarak uygulanan sınav TYT ve AYT bölümlerinden meydana gelmektedir. Bu iki ayrı sınavda iki ayrı baraj bulunmaktadır. Bu barajlar öğrencilerin sınava devam edebilmesi ve tercih yapabilmesi için uygulanmaktadır. Sınavlar merkezi sınav olduğu ve ÖSYM tarafından hazırlandığı için orta zekaya hitap etmekte ve kaliteli kabul edilmektedir.

Temel yeterlilik sınavı 120 sorudan meydana gelmektedir. Alan yeterlilik sınavı da toplamda 160 sorudan meydana gelmektedir. Yabancı dil yeterlilik sınavları da ayrıca uygulanmaktadır. Bu sınavlarda baraj puanları bulunmakta ve ilgili alanlardan ortalama soru puanlarına göre netler yapılmaktadır. Sınavda dört yanlış bir doğruyu götürmesi nedeniyle net çıkarma özelliği bulunmaktadır.

Üniversite sınavında barajı geçmek için temel yeterlilik sınavından 15.5 net, alan yeterlilik sınavından 19.75 net yapmak gerekmektedir.

Barajı geçen öğrenciler alan yeterliliğe girebilmekte ve ardından tercih de yapabilmektedir. Tercih yapmayanlar da tercih haklarını saklı tutmaktadır. Barajı geçmek için ortalama 16 net yapılması da 16 soruya doğru yapma anlamına gelmektedir. Yanlış çıkma ihtimalinin artması doğru sayısının artmasıyla dengelenir. Sınavda düzeltme formülü olduğundan net hesaplaması da şık sayısına göre yapılmakta ve üniversite sınavında beş şıklı sorular yer almaktadır.

Üniversite Sınavında Barajı Geçmek İçin Kaç Net Yapmak Gerekiyor Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781