Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Üniversite Bölümü Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

Üniversite Bölümü Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Aşağıda üniversite bölümü seçerken nelere dikkat etmeliyiz kısaca olarak ele alacağız.

Üniversite tercihleri, bir merkezi sınav sonucunda gerçekleşmektedir. Bu merkezi sınav ÖSYM tarafından yapılmakta ve iki aşamalı olarak gerçekleşmektedir. YKS olarak gerçekleşen sınav TYT ve AYT olarak temel ve alan yeterliliklerini ölçmekte ilk sınavdan barajı geçenler alan sınavına girerek kendilerini göstermektedir.

Bu sınavların sonucunda belli bir sıralama elde ederek puana sahip olan öğrenciler, yerleştirme tercihlerini ÖSYM’nin kılavuzuna göre yapmakta ve istedikleri üniversite bölümlerini başarı sıralamalarına ve puanlarına göre tercih etmektedir. Böylece üniversite bölümü seçilmekte ve önemli bir karar verilmiş olmaktadır.

Bölüm seçerken dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Bunların başında üniversite bölümü seçerken nelere dikkat etmeliyiz sorusuna verilen cevap olarak hedefin belirlenmesi ve meslek tercihinin en doğru şekilde yapılmasıdır. Aile, öğretmenler ve en sonunda birey olarak öğrenci buna karar verirken akıl sormalı ve bilgi toplamalıdır.

Mesleğe yönelik bölüm tercihlerinde ya da akademik çalışma yapılması bakımından üniversite kalma hedeflerinin gerçekleşmesinde kişilerin yeteneklerine, ilgi alanlarına ve hayattan beklentileri olarak maddi ve manevi kazanımlara göre hareket etmesi gerekmektedir.

Üniversite bölümü seçerken dikkat edilmesi gerekenler, bölümün kaç yıl olduğu, hazırlık yılının bulunup bulunmadığı, bölüm derslerinin şartları, zorunlu ve seçmeli ders sayısı, öğretim elemanlarının başarıları, kuralları, ders kaynakları, üniversitenin fiziki yapısı, fakültenin fiziki yapısı gibi durumlardır.

Bölüm derslerinin kaynakları, içerikleri, ders geçme şartları, devamsızlık hakları, öğrenci işlerinin kolaylığı, geçme notu, akademik imkanlar, sosyal imkanlar, çift anadal imkanları ve programları, fakülte programlarının yeterliliği, ders saati, sosyal uygulamalar da bölümü seçerken oldukça önemlidir. Kredi sistemlerinin bilinmesi, ders alma, bırakma, üstten alma, alttan alma gibi kuralların da bilinmesi gerekir.

Böylece bu araştırmaların sonucunda üniversiteye giren talebenin okuldan beklentisi, kariyer planlaması, ders ve okul başarısı olumlu bir şekilde gerçekleşebilir. Öğretmen, öğrenci ve okul ilişkisinin en iyi şekilde gerçekleşmesi de bu şekilde meydana gelebilir.

Öğrenciler okudukları bölümleri daha kısa sürede bitirebilirler. Akademik çalışmalarına devam edebilirler. Fakültelerin fakülte seçmeli dersleri, üniversite seçmeli dersleri oldukça iyi değerlendirilmelidir. Böylece bölüm derslerinin daha eğlenceli ve kazanım sağlayan dersler olması sağlanabilir. Bireyin kendini gerçekleştirmesi de daha kolay ve gerçekçi olabilir.

Üniversite kişiye ancak kendi çabalarının karşılığında bir değer katabilir. Akademik olarak üniversiteyi tamamlamak bir öğrenci için lise hayatı gibi geçebilir. Fakat üniversitenin çok kültürlü yapısı ve farklı yönlere açılan kapısı öğrenciler için avantaj oluştururken bu avantajın en iyi şekilde değerlendirilmesi de öğrencilerin elindedir. Farklı bölümlerden seçmeli dersler alarak öğrencilerin her dönemde kendilerini sürekli olarak geliştirmesi de öğrencilerin lehine olacaktır. Üniversite ancak bu şekilde yaşanabilir.

Üniversite Bölümü Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781