Ülkemizdeki ve Dünyadaki İklim Değişikliği ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda ülkemizdeki ve dünyadaki iklim değişikliği ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizde ve dünyada iklim değişikliklerinin yaşanması beşeri faaliyetler nedeniyle gerçekleşmektedir. Çevre kirliliklerinin meydana gelmesi beşeri faaliyetlerin doğaya önem ve değer vermeyen çalışmalar sonucunda yaşanmasıyla iklim değişikliklerinin ana sebeplerinden bazıları meydana gelmektedir.

Ülkemizde üç farklı iklim tipi görülürken dünya genelinde de farklı coğrafyalarda ve geniş coğrafyalarda etkili olan iklim türleri görülmektedir. Çevre kirliliklerinin özellikle sanayi ve teknoloji faaliyetlerinin yaygınlaşmasıyla artması toprak, su ve hava kirliliklerinin önlenemez seviyede yaşanmasına neden olmaktadır.

Hava ve ışık kirliliklerinin yaşanması atmosfer özelliklerini de etkilemekte ve atmosfer faaliyetlerinin aksamasına neden olmaktadır. Atmosferde gerçekleşen bu olaylar güneş ışınlarının askıda kalmasına ve yeryüzünden yansıyarak atmosferde perdelenmesine neden olur ve küresel ısınma meydana gelmesinde baş rolü oynar.

Küresel ısınmanın yaşanması kuraklık, çoraklık, kıtlık, donma, buzulların erimesi, nesillerin tükenmesi gibi sonuçlara neden olmaktadır. Bu sonuçlardan biri de mevsim geçişlerinin gecikmesi ve iklimlerin değişmesidir. Bunun sonucu olarak da coğrafi özellikler değişmekte ve canlılık faaliyetleri olumsuz etkilenmektedir.

Ülkemizde ve dünyada yaşanan iklim değişiklikleri bitki örtüsü, yeryüzü şekilleri gibi doğal unsurları etkilerken, doğal afetlerin yaşanmasını da daha sık hale getirmektedir. Bu nedenle özellikle uluslararası kuruluşların ve devletlerin önlemler alarak gelecek için planlar geliştirmesi gerekir.

Ülkemizdeki ve Dünyadaki İklim Değişikliği ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.