Ülkemizde En Çok Üretilen Madenler Nelerdir?

Aşağıda ülkemizde en çok üretilen madenler nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemiz yer altı ve yer üstü doğal kaynakları bakımından oldukça zengin bir coğrafyaya sahiptir. Ülkemizde yer altı kaynakları bakımından birçok maden yatağı bulunmakta ve bu madenlerin birçoğu da ülkemizde en gelişmiş teknolojilerle donatılan maden işleme tesislerinde işlenmektedir.

Ülkemizin yer altı zenginliklerinin çıkarılmasında ve işlenmesinde yapılan yatırımlar madenlerin daha kaliteli ve güvenli bir şekilde elde edilmesini sağlarken bu alanda yapılan istihdam oranın da artmasında etkili olmuştur. Ülkemizde birinci kaliteden başlayarak hemen her kalitede maden yatakları ve ocakları bulunmaktadır.

Ülkemizde en çok üretilen madenler şu şekildedir:

*Bor

*Mermer

*Demir

*Kömür

*Linyit

*Bakır

*Kükürt

*Volfram

*Krom

*Brom

*Boksit

Ülkemizde üretilen ve çıkarılarak ihraç edilen madenlerin bazıları da işlenerek yeniden ülkemiz tarafından ithal edilmekte ve üretimde yer almaktadır. Ülkemizde en çok bor madeni çıkarılmaktadır. Ülkemizin bor rezervi dünya rezervinin %70’i kadardır. Bu bakımdan ülkemizin toprakları bor madeni zengini topraklar olarak da bilinmektedir.

Madenlerin işletilmesi hem devlet hem de özel şirketler tarafından icra edilmektedir. Bu bakımdan denetimleri rutin olarak en iyi şekilde yapılmakta ve ruhsatsız maden ocakları da ivedilikle kapatılmaktadır. Madenlerin değeri ancak çalışanlarının değerinin bilinmesiyle bir anlam kazanmakta ve bu nedenle bu hususa çok dikkat edilmektedir.

Ülkemizde En Çok Üretilen Madenler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.