Ülkelerin Kalkınmasında Eğitim mi Önemlidir Ekonomi mi Önemlidir?

Aşağıda ülkelerin kalkınmasında eğitim mi önemlidir ekonomi mi önemlidir kısaca olarak el alacağız.

Kalkınma ve ilerleme ancak ülkelerin varlıklarını koruması ve geliştirmesi ile mümkün olabilir. Bu varlıklar maddi ve manevi olarak gerçekleşmektedir. Maddi varlıkların korunup gelişmesi için ekonominin geliştirilmesi ve kalkınma oluşturulması gerekir. Fakat manevi varlıkların korunması ve geliştirilmesi için de eğitim öne çıkmaktadır.

Eğitim bir toplumda tutum ve değerlerin, ahlak ve davranışların yerleşik hale gelerek toplum değerlerinin yaşanmasını ve örf ve adetlere bağlı kalınarak tarihi bir şuurla hareket edilmesini sağlamaktadır. Ekonomi ise maddi güç olarak ülkelerin kalkınması için gereklidir.

Bir ülkenin varlığını sürdürmek için gerekli olan ekonomik güç, bilgi, birikim ve stratejik toprak bütünlüğüdür. Bilgi ve birikim ancak eğitimle sağlanır ve eğitimle aktarılır. Ekonomik güç de kaynakların doğru kullanılması ve ticaret yollarının belirlenmesi ile gerçekleşir.

Eğitim ve ekonomi çok önemli olduğu için ikisi de kalkınmayı sağlar. Fakat köklü olarak kalkınmanın sağlanması bakımından eğitim öne çıkmaktadır. Çünkü ekonomik güç kazanma fırsatları her dönemde farklı farklı olabilirken eğitim fırsatları her zaman aynı değerde olmaz. Bu nedenle eğitimin her fırsatta ve her imkanda devam etmesi gerekir.

Eğitim toplumun kendini bilmesinde, tanımasında, bulmasında, kalkınmasında ve gelişmesinde ekonomik kaynakların işlenerek değerlendirilmesinde temel hareket noktasıdır.

Ülkelerin Kalkınmasında Eğitim mi Önemlidir Ekonomi mi Önemlidir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.