Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Ülke İşgal Edilirken İstanbul Hükûmeti’nin Kışkırtması ile Anadolu’nun Çeşitli Bölgelerinde Ayaklanmalarının Çıkmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz? Görüşlerinizi Söyleyiniz. - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2022

Ülke İşgal Edilirken İstanbul Hükûmeti’nin Kışkırtması ile Anadolu’nun Çeşitli Bölgelerinde Ayaklanmalarının Çıkmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz? Görüşlerinizi Söyleyiniz.

Aşağıda ülke işgal edilirken İstanbul Hükûmeti’nin kışkırtması ile Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde ayaklanmalarının çıkmasını nasıl değerlendiriyorsunuz, görüşlerinizi söyleyiniz kısaca olarak ele alacağız.

İstanbul Hükümeti’nin faaliyetleri artık yetersiz kaldığı için Ankara Hükümeti’nin kurulması söz konusu olmuştur. Bu nedenle Milli Mücadele döneminde yeni bir meclis kurulmuş ve bu kurucu meclis olarak Ankara Hükümeti şeklinde siyasi, hukuki, askeri olarak antlaşmalar yapmaya da başlamış ve bir anayasa da kabul etmiştir.

İstanbul Hükümeti’nin iç siyasette gücünü kaybetmemek istemesi adına dış güçlerden yardım talep eder gibi kışkırtmaların yaşanmasıyla Anadolu’nun ayaklanması da söz konusu olurken Milli Mücadele süreci başarıyla devam etmiş ve zaferle de sonuçlanmıştır. Ardından da cumhuriyet ilan edilmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781