Ülke Bütünlüğü Nedir Uzun Yazı

Aşağıda ülke bütünlüğü nedir uzun yazı kısaca olarak ele alacağız.

Ülkelerin müreffeh, bağımsız ve barış içinde varlığını sürdürmesini sağlayan en önemli ilke ve değerlerden biri de ülke bütünülüğünü korumaktır. Ülke bütünlüğü vatan topraklarının bölünemez bir bütün olduğunu ortaya koyar. Vatan toprakları, üzerinde yaşayan insanların namusu kadar değerlidir.

Ülke bütünlüğünün korunması için devlet teşkilatları da kurulmaktadır. Bu teşkilatlar içeride ve dışarıda devletin birliği ve vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü için mücadele etmektedir. Ordu, kolluk kuvvetleri, devlet kurumları ve toplumsal olarak geliştirilen hukuk sistemleri, hukukun üstünlüğü ve milletin egemenliği en önemli unsurlar olarak bilinmektedir.

Ülke bütünlüğü korunması gereken en önemli varlıktır. Bu bir sermaye olarak değerlendirilebilir. İnsanlar canı pahasına vatan topraklarını korumaktadır. Çünkü vatan toprakları işgal edildiğinde ya da bölündüğünde bağımsızlığın elde gitmesiyle yaşamak da mümkün olmayacaktır.

İnsanlar vatandaşlık görevlerini, bireysel sorumluluklarını ve toplumsal sorumluluklarını yerine getirerek vatanın bölünmez bütünlüğünün sağlanmasında etkin rol oynamaktadır. Erkek vatandaşlar yaşları geldiği zaman askere giderler, mükellef olan vatandaşlar vergilerini verirler, yaşı gelen vatandaşlar oy kullanarak devlet yönetiminde söz sahibi olurlar ve ülke bütünlüğü sağlanmış olur.

Bir vatan toprağı üzerinde yaşayan insanların sorumluluklarının farkında olarak hareket etmesi devletin birliği ve ülkenin bütünlüğü için oldukça önemlidir. Bireyler bunun farkına varmalıdır.

Ülke Bütünlüğü Nedir Uzun Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.