Tuttuğu Altın Olmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere tuttuğu altın olmak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Tuttuğu altın olmak deyiminin anlamı:

Yaptığı iyiliğin kat kat fazlasını o kişinin de görmesi arzu edilerek yapılan dua anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Tuttuğu altın olmak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Tuttuğu altın olmak deyiminin hikayesi:

İnsanlar geçim sıkıntısına düşerek birtakım işler yaparlar. Kendileri ve aileleri için birçok karar alır ve geçimlerini sağlama derdine düşerler. Bu gibi durumlarda birçok iyi insanla da karşılaşırlar. İnsanlar iyi insanlarla karşılaşır ve onlara iyilik de yaparlar.

İyilik yapan insanlar karşılığında dua alırlar. Bu dua da halk arasında deyim olarak da kullanılan tuttuğu altın olmak deyimidir. İyilik yapan insanlar daha çok kazansınlar diye iyilik gören kişiler dua ederler. Tuttuğun altın olsun duası, her şeyde kazan, iyilikle yaşa mutlu ve huzurlu ol, Allah da senden razı olsun anlamına gelen bir dua olarak deyim şeklinde de tabir edilmektedir.

Deyimler kalıp yargılar olarak kullanılmaktadır. Deyimler mecaz ve yan anlamlı olarak da bilinmektedir. Deyimler yıllar boyunca ağızdan ağza, nesilden nesle aktarılan sözler olarak dil bilgisinde yerini almıştır. Daha sonradan yazıya aktarılmış ve korunarak günümüze kadar gelmiştir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.