Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Tut Kelin Perçeminden Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2022

Tut Kelin Perçeminden Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere tut kelin perçeminden deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Tut kelin perçeminden deyiminin anlamı:

Çözümü güç bir durum karşısında söylenir. Onda bulunmayan şeyi isteme, eline bir şey geçmez anlamına da gelen bir deyim olarak kullanılır. Tut kelin perçeminden deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Tut kelin perçeminden deyiminin hikayesi:

Keller, saçsız olur. Saçı olmayan birinin perçemi de olmaz. Bu durum gerçek hayatta bazı olaylar ve durumlar karşısında da benzerlik görülmesinden tut kelin perçeminden şeklinde deyim halinde kullanılmıştır. Bu deyim ile güç bir durum, belirsiz bir durum karşısında kullanılmaktadır.

İnsanlar hayatlarında çok güç, zor durumlarla karşılaşabilirler. Bu durumlar karşısında ne yapacaklarını da bilemeyebilirler. Bu gibi durumlar karşısında durumun güçlüğünü bildirmek ya da anlatmak için tut kelin perçeminden deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Tut kelin perçeminden olmayan bir şeye karşı olmuş gibi düşünmek, olmadığını ya da olamayacağını ortaya koymak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Deyimler kalıp yargı içeren sözler olarak mecaz anlama gelir ve toplum tarafından bilinir ve kullanılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781