Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Türklerin İslamiyet’i Kabulleriyle Beraber Siyasi, Sosyal ve Kültürel Alanda Yaşadıkları Değişimleri İlgili Kutucuklara Yazınız. - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Eylül 2022

Türklerin İslamiyet’i Kabulleriyle Beraber Siyasi, Sosyal ve Kültürel Alanda Yaşadıkları Değişimleri İlgili Kutucuklara Yazınız.

Aşağıda Türklerin İslamiyet’i kabulleriyle beraber siyasi, sosyal ve kültürel alanda yaşadıkları değişimleri ilgili kutucuklara yazınız kısaca olarak ele alacağız.

Türkler, Abbasi Devleti ile kurdukları ilişkiler sayesinde İslam’ı tanıyan millet olmuştur. Abbasiler ile Horasan Bölgesi’nde komşu olan Türkler, Arap Müslümanların yanında yer alarak ortak düşman olan Çinliler ile mücadele etmişlerdir. Bu işbirliği Talas Savaşı’nda da kendini göstermiştir.

Talas Savaşı’nın sonuçlanmasıyla kazanılan zafer akabinde Türkler, Müslümanların sosyal ve kültürel hayatından etkilenmeye başlamıştır. Bunda komşuluk ilişkileri, düğünler, ticari faaliyetler etkili olmuştur. Daha sonra İslam’ı kabul ederek Müslüman olan Türkler, dünyaya nizam verme konusunda cevval tavır takınarak İslam’ın sınırlarının genişlemesinde etkin rol oynamış ve zaferler kazanmışlardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781