Türkiye’deki Biyoçeşitlilik Farklılıkları Nelerdir?

Aşağıda Türkiye’deki biyoçeşitlilik farklılıkları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Biyoçeşitlilik, bir bölgede yaşayan canlı türlerinin ve sayılarının çok olması anlamına gelmektedir. Türkiye, bir kıta büyüklüğünde biyoçeşitlilik özelliklerine sahiptir. Çünkü Anadolu’nun etrafı denizlerle çevrilidir. Ülkemizde iki önemli boğaz ve bir de iç deniz bulunmaktadır.

Karalar üzerinde soğuk ve sıcak su kaynakları ile nehirlerin akış yönü ve göllerin varlığı farklı ekosistemlerin bir arada olmasını sağlamaktadır. Orman ve dağların varlığı da deniz, göl, orman, şehir ekosistemlerinin bir arada olarak biyoçeşitliliğin farklılaşmasının sağlanmasında etkili olmaktadır.

Biyoçeşitlilik sıcaklık, basınç, rüzgar yönleri, dağların uzanış şekli, akarsuların yatakları bakımından farklılık gösterir. Bu bakımdan Türkiye’de bulunan yedi farklı coğrafi bölgenin kendine has biyoçeşitlilik özellikleri bulunmaktadır. Türkiye’de endemik türler biyoçeşitliliğin oluşmasında etkili olmaktadır. Birçok bilim insanı bu sebeple ülkemize gelmektedir.

Türkiye endemik bitki ve hayvan türü oldukça fazladır. Bu bitkiler su kaynaklarına yakın yerlerde, dağlık ve ormanlık alanlarda, sıcaklık farklılıkların uygun olduğu alanlarda görülmektedir. Türkiye’nin bitkileri, böcekleri, sürüngenleri ve kuşları bulunmaktadır.

Ormanlar, denizler, göller, çayırlık alanlar, şehir ekosistemleri biyoçeşitlilik bakımından zenginliğin oluşmasında etkili olmaktadır. Biyoçeşitlilik zaman içinde farklılaşabilir, sönebilir ya da zenginleşebilir. Fakat ülkemizde diyagonal iklimler bakımından sınır boylarında olduğu için bir geçiş koridoru da oluşturduğundan birçok farklı türe ev sahipliği yapmaktadır.

Türkiye’deki Biyoçeşitlilik Farklılıkları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.