Türkiye Selçuklu Devleti Dönemi’nde Anadolu’nun Yurt Edinilmesinde Anadolu İnsanını Sevgi, Birlik Ve Kardeşlik Duyguları Etrafında Toplayan Sufi ve Düşünürleri Araştırınız. Araştırma Sonucunu Sınıfta Paylaşınız.

Aşağıda Türkiye Selçuklu Devleti Dönemi’nde Anadolu’nun yurt edinilmesinde Anadolu insanını sevgi, birlik ve kardeşlik duyguları etrafında toplayan sufi ve düşünürleri araştırınız. Araştırma sonucunu sınıfta paylaşınız kısaca olarak ele alacağız.

Türkiye Selçukluların tesirli olmasında izledikleri siyasetteki başarıların yanı sıra devlet içinde ve millet içinde sufi meşrepli olan şahsiyetlerin çokluğu da Anadolu’da Müslüman ve Türk mayasının oluşmasında etkili olmuştur. Hacı Bektaşi Veli, Hacı Bayram, Mevlana, Yunus Emre bu isimler arasında yer alan tarihin en önemli şahsiyetleridir.

Bu kişiler sanat, edebiyat, fikir, bilim, felsefe, din, mantık ve özellikle İslami ilimler alanında yaptıkları çalışmalarla siyasete, eğitime, sosyal ve kültürel düzenin kurulmasına etki eden kişilerdir. Bu kişiler toplumda kanaat önderleri olarak da görülmeye devam etmektedir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.