Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Türkiye, Musul Sorunu Barış Yolu ile Çözmek İçin Üye Olmadığı Hâlde Bu Sorunu Milletler Cemiyetine Taşımıştır. Bu Davranış Türkiye’nin Dış Politikada Nasıl Bir Tutum Sergilediğini Gösterir? Düşüncelerinizi Söyleyiniz. - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2022

Türkiye, Musul Sorunu Barış Yolu ile Çözmek İçin Üye Olmadığı Hâlde Bu Sorunu Milletler Cemiyetine Taşımıştır. Bu Davranış Türkiye’nin Dış Politikada Nasıl Bir Tutum Sergilediğini Gösterir? Düşüncelerinizi Söyleyiniz.

Aşağıda Türkiye, Musul sorunu barış yolu ile çözmek için üye olmadığı hâlde bu sorunu Milletler Cemiyetine taşımıştır. Bu davranış Türkiye’nin dış politikada nasıl bir tutum sergilediğini gösterir, düşüncelerinizi söyleyiniz. kısaca olarak ele alacağız.

Musul sorunu, Lozan’da karar bağlanamayan bir sorun olarak kalmıştır. İngiltere’nin misak-ı milliyi es geçerek toprakları ilhak etmek istemesi ve petrol yataklarına konmayı planlaması, Türkiye Cumhuriyeti’nin de karşısına çıkan bir sorun olarak yaşanmıştır.

Bu sorunun çözülmesinde taraflar belli bir antlaşma sağlayamayınca İngiltere sorunu Cemiyet-i Akvam’a taşımıştır. Türkiye, Milletler Cemiyeti’ne üye olmadığı için bu durum muallakta kalmış ve Türkiye bu sorun ile mücadelesinde yalnız bırakıldığından Musul sorununda İngiltere toprakları ilhak etmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781