Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Türkiye Büyük Millet Meclisinde “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.” Sözü ile Verilmek İstenen Mesaj Nedir, Açıklayınız - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2022

Türkiye Büyük Millet Meclisinde “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.” Sözü ile Verilmek İstenen Mesaj Nedir, Açıklayınız

Aşağıda Türkiye Büyük Millet Meclisinde “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” sözü ile verilmek istenen mesaj nedir, açıklayınız kısaca olarak ele alacağız.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 23 Nisan 1920 yılında kurulmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisi duvarında “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” sözü yazmaktadır. Bu söz Mustafa Kemal’e aittir. Bu sözle anlatılmak istenen demokratik ilkelere bağlı kalınarak halkın devlet yönetiminde söz sahibi olması anlamına gelir.

Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir sözü, milletin irade ve kararlarının her şeyin üzerinde olarak demokratik ilke ve uygulamalar gereğince dikkate alınmasını ifade eder. Halkın egemenliğine dayanan bir yönetim şekli olan cumhuriyette bu şekilde milletin iradesinin her şeyin üzerinde olması her şeyden çok önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781