Türkçenin Özenli Kullanımı ve Dilin Önemi ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda Türkçenin özenli kullanımı ve dilin önemi ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Türkçe, en zengin dillerden biridir. Çünkü Türkler geniş coğrafyalara yayılarak hüküm sürmüştür. Bu da kültürel olarak birçok milletle etkileşimin içinde olduğunu göstermektedir. Türkçede Türklere özgü olarak kullanılan birçok yabancı dilden geçen kelimeler de bu yolla Türkçeleşmiş kelimeler olarak kabul edilmektedir.

Türkçenin özenli kullanılması gerekir. Çünkü bir milleti millet yapan en önemli özellik dildir. Dil, din, ırk milletlere has özellikler olarak nesiller boyu sürer. Dildeki bozulma dindeki bozulmaları da beraberinde getirir. Bu da nesiller boyu sürecek olan mirasın bozulmasına ve bir milletin ortadan kalkmasına neden olabilir.

Türkçenin yabancı dillerden arındırılarak en özgün ve öz şekilde kullanılması ve geliştirilmesi gerekir. Sözlükler bir milletin hafızasını göstermektedir. Bu nedenle özenli ve düzenli sözlükler oluşturulmalı ve yeni kelimeler işlenmeli, yabancı kelimelerin Türkçe karşılıkları da bulunmalıdır.

Türkçeyi özenli bir şekilde kullanmak için çok okumak gerekir. Sürekli okumak, her kanaldan beslenmek dil, edebiyat, sanat gibi alanlarda özgün çalışmaları takip etmek, dil siyasetini bilmek, dil politikalarından haberdar olmak, sözlük çalışmaları da yapmak gerekir. Böylece güzel konuşma ve yazma da toplum ve bireyler tarafından benimsenmiş olur. Türkçenin de gelişmesi kısa sürede sağlanır.

Türkçenin Özenli Kullanımı ve Dilin Önemi ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.