Türk Kültüründe Misafirin Önemini ve Misafirliğin Sosyal Hayattaki Yerini Belirten Bir Konuşma

Aşağıda Türk kültüründe misafirin önemini ve misafirliğin sosyal hayattaki yerini belirten bir konuşma kısaca olarak ele alacağız.

Türk kültürü, bütün dünya tarafından bilinmektedir. Türk kültürünün önemli yanları misafirperverlik olarak ortaya çıkmaktadır. Türkler ve Türkiye denince akla misafirperverlik gelmektedir. Anadolu insanı da bu konuda kendini dünyaya kanıtlamış ve bu haliyle hayretler uyandıran bir özelliğe sahiptir.

Türk kültürü, misafirperverliğe çok önem vermektedir. Kültürümüzde ve özellikle Anadolu topraklarında Allah misafiri olarak kullanılan bir deyim, hemen herkesin misafir olarak görülmesi ve ağırlanması anlamına gelmektedir. Yoldan geçene, yolda kalana miskine, düşküne yardım etme hasleti Anadolu insanının kültür dokusunu meydana getirmektedir.

Türk kültüründeki misafirperverlik emareleri arasında misafirlere kahve ikramı da bulunmaktadır. Kahve ve Türk lokumu misafirperverliğin bir simgesi olarak bilinmektedir. Kahvenin kırk yıl hatırı vardır sözü de bu minvalde söylenen bir söz olarak bilinmektedir.

Sosyal hayatın içinde yer alan misafir ağırlama ve misafiri memnun etme çabaları, Türk insanın yüksek kültür ve ahlak sahibi olduğunu göstermektedir. Türk insanı dinine, diline, ırkına, meşrebine bakmadan misafiri baş tacı eder ve başının üstünde ağırlamaya çalışarak etrafında pervane gibi döner ve memnun olup olmadığını da sorar. elinde avucunda ne varsa onunla paylaşır ve manevi olarak da misafire önemli ölçüde destek olur.

Türk Kültüründe Misafirin Önemini ve Misafirliğin Sosyal Hayattaki Yerini Belirten Bir Konuşma Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

5 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.