Türk Dil Kurumu Türkçeyi Yabancı Dillerin Etkisinden Kurtarmak İçin Yabancı Kelimelere Türkçe Karşılıklar Bulmaya Çalışmaktadır. Siz de Aşağıda Verilen Örnekleri İnceleyerek Yabancı Kelimelerin Türkçe Karşılıklarını Bulmaya Çalışınız.

Aşağıda Türk Dil Kurumu Türkçeyi yabancı dillerin etkisinden kurtarmak için yabancı kelimelere Türkçe karşılıklar bulmaya çalışmaktadır. Siz de aşağıda verilen örnekleri inceleyerek yabancı kelimelerin Türkçe karşılıklarını bulmaya çalışınız kısaca olarak ele alacağız.

Türk Dil Kurumu, Türkçeyi korumak adına yabancı dillerden dilimize geçen kelimelerin Türkçe karşılıklarını belirlemekte ve bu karşılıklarının kullanılması adına çalışmalar yapmaktadır. Türk Dil Kurumu dilimize giren hemen her kelime için yeni anlamlar ve kavramlar bulmak adına kapsamlı çalışmalar yapar.

Faks-belgegeçer, selfie-özçekim, navigasyonyolbul, prime time-altın saatler, Türk Dil Kurumu’nun bazı yabancı kökenli kelimelere karşı geliştirmiş ve bulmuş olduğu kelimeler olarak bilinmektedir. Bu kelimelerin Türkçe kullanımlarının dilimizde yerleşik hale gelmesi adına sürekli olarak kullanılması ve yeni nesle de aktarılması gerekir.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.