Toprağı Oluşturan Unsurlar Nelerdir?

Aşağıda toprağı oluşturan unsurlar nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Toprak yer kabuğu katmanını oluşturan, taş ve kaya tabaklarının en üst tabakasında yer alan bir katman olarak bilinmektedir. Toprak, canlılık faaliyetlerinin devam ettiği bir katman olarak bilinmektedir. Bazı hayvan türlerinin, ilkel canlıların ve bitkilerin canlılık faaliyetlerinin gerçekleştiği, insanların da yararlandığı bir katman olarak hayatın devamlılığını sağlamaktadır.

Toprağı oluşturan unsurlar, canlı ve cansız unsurlar olarak bilinmektedir. Toprakta azot, karbon, hidrojen ve oksijen elementleri ve bileşikleri de bulunmaktadır. Bu nedenle toprağı büyük yoğunlukla elementler ve mineraller oluşturmaktadır. Canlı kalıntıları da fosil olarak toprağın yapısına katılmakta ve çeşitli bakteriler tarafından ayrıştırılarak toprağa karışmaktadır.

Toprağın yapısında ağır elementler, mineraller bulunmaktadır. Bu bakımdan yer altı ve yer üstü doğal kaynakları barındırma açısından toprak oldukça verimlidir. Günümüzde toprağa bağlı tarımın yapılması gübreleme, ilaçlama gibi faaliyetler nedeniyle toprağın yapısının bozulması, toprak kirliliğinin de oluşması söz konusu olmaktadır. Bu nedenle toprak özelliklerini zamanla kaybetmekte ve doğal afetlerin yaşanmasına neden olmaktadır.

Toprağın kirliliğinin önlenmesi, toprağa bağlı doğal afetlerin yaşanmaması ve zararlarının da azaltılması için toprağın korunması ve toprak özelliklerinin sürdürülebilir olması için projelerin de geliştirilerek çevrenin koruma altına alınması gerekir. Bunun için de doğru ve denetimli tarım politikalarının geliştirilmesi ve uygulanması gerekir.

Toprağı Oluşturan Unsurlar Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.