Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Mart 2021

Toplumsal Dayanışma İle İlgili Örnekler

Toplumsal dayanışma ile ilgili örnekler hakkında bilgi kısaca

İnsanlar çevresindeki eşi, dostu, ailesi ile bir bütündür. İnsan doğası gereği yalnız yaşayamaz diğer insanlarla sürekli bir iletişim içinde bulunmak zorundadır. Bu etkileşimde insan diğer insanlarla birçok açıdan alışveriş halindedir.

Toplumsal dayanışma, insanların yaşantısı için çok önemli bir yerdedir. İnsanlar her işini tek başına halledemez. Bazı işlerde mutlaka başkalarının yardımı gereklidir. Toplumsal dayanışmanın yüksek olduğu toplumlarda daha hızlı gelişme olur. Yolda kalanlara yardım etmek, yaşlıların yüklerini taşımak, kamu hizmetlerini gönüllülükle yapmak ve diğer toplumsal dayanışma örnekleri toplumların kalkınmasında büyük rol oynar. Bazı Avrupa ülkelerinde insanlar gönüllü olarak çalışarak topluma katkı sağlarlar.

Atalarımız tecrübelerine dayanarak birçok söz söylemiştir. Yardımlaşma ve dayanışmanın önemini kavrayan atalarımızın bu konuda söyledikleri sözler de vardır. Bir elin nesi var iki elin sesi var, yalnız taş duvar olmaz, ağaç yaprağıyla gürler gibi atasözleri bu konuda söylenmiş atasözlerine örnek olarak verilebilir.

Bir toplumun en güzel özelliği yardımlaşma ve dayanışmadır. Bir toplumun bir arada yaşayan insanları birbirine her anlamda yardımcı olmaya çalıştığında o toplum daha huzurlu olur ve her şeyin üstesinden gelebilir. Komşular ile birlikte bir şeyleri yoluna koymanın bir iş çıkarmanın keyfi çok büyüktür. Ayrıca bir iş başka insanlarla dayanışma içinde yapıldığında daha az zaman alır ve daha verimli bir çalışma olur.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanlar sanal dünyada daha fazla vakit geçirmeye başlamış ve toplumsal ilişkiler zayıflamıştır. İnsanlar bırakın yardımlaşmayı yan komşularının adını bile bilmemektedir. Ancak insanların toplumsal ya da bireysel olarak yardımlaşması çok önemlidir. İnsanların birbirleriyle iletişimi kestiği bu çağda yardıma muhtaç birini görünce yardım etmeli ve bu durumu biraz olsun engellemeliyiz. Bu sayede daha hoşgörülü ve daha mutlu bir toplum olabiliriz.

Toplumsal Dayanışma Nedir Örnek Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. erdem dedi ki:

  Bune olm resmen öykü yazmışsın

 2. Anonim dedi ki:

  Böyle değil made made istedik

 3. Anonim dedi ki:

  Çok saçma cuku odev yapicam

 4. Meliaa dedi ki:

  Maddeler halinde yazasaydınız keşke böle çok çirkin olmuş

 5. meltem dedi ki:

  ya ben adam gibi örnek istedim. bu güzel ama…

 6. Delfin dedi ki:

  Tamam, çok güzel olmuş ama biz Öznur’un dediği gibi yanlızca tablo veya maddeler halinde örnek istedik…

 7. öznur dedi ki:

  süper ama sizden bir tablo istedik sadece

Yorum Yaz