Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Tohum ve Meyve Çiçeğin Hangi Kısmında Oluşur

Çiçeğin hangi kısımlarından meyve ve tohum oluşur hakkında bilgi kısaca, tohum ve meyve çiçeğin hangi kısmında oluşur.

Tohum taslağı ismindeki yapı bitkinin embriyo ve besin deposunun birlikte yer aldığı bir yapıdır. Bu yapı bitki döllendikten sonra meyve ile beraberce yumurtalığın içinde gelişir. Olgunlaşan tohum çenek tohumu ve embriyo karışımını oluşturur.

Tohum kabuğu,çenek ve embriyo tüm bitkilerdeki ortak üç yapıdır. Bunun yanı sıra bitki türüne göre tohumlar da farklı olabilir.

Tohum etrafında bir kabuk şeklinde yer alan ve onu çevredeki etkilerden koruyan yapıya tohum kabuğu denir. Bu yapı çimlenirken su etkisiyle patlar.

Bitkinin ilkel hali şeklindeki yapı embriyodur ve zigotun bölünüp akabinde çoğalmasıyla oluşur. Yaprak, kök ve gövde taslaklarını içerir.

Besin deposu besi doku veya çenek olarak adlandırılır. Bu yapı embriyoya bağlıdır ve çimlenme aşamasında embriyo beslenmesinden sorumludur. Bu dokunun bulunmadığı bitkiler de mevcuttur (fasulye, nohut vs.).

Tohumlar bitkinin üremek için oluşturduğu yapılardır. Meyveler ise bu tohumların hayvanlar tarafından yenildikten sonra sindirilmeden dışkılanarak kendisinden uzak yerlere yayılmasını sağlamak için ürettiği araçlardır. Şeker, vitamin, mineral bu meyvelerde bolca bulunabilir. Tohumlarda ise karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral ve protein açısından zenginlik söz konusudur.

Domates, biber, kabak, patates, turp ve benzeri bitkiler de sebze olarak faydalanılan bitkilere örneklerdir. Yaprak, yumru gövde , çiçek veya kökleri bu bitkilerin yenilen kısımlarıdır.

Tohum ve Meyve Çiçeğin Hangi Kısmında Oluşur Konusunda Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Celal yilmaz dedi ki:

    Bence çiçek kısmında oluşur yanlışsa özür

  2. zeynep dedi ki:

    bakın ben 5. sınıfa gidiyorum öğrenemedim

  3. Elif dedi ki:

    Tohum Yani nerede oluşur öğrendim teşekkürler.

Yorum Yaz