Tepeden İnme Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere tepeden inme deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Tepeden inme deyiminin anlamı:

Birdenbire gelen ve kaçınılması olanaksız bulunan, beklenmedik, şaşırtıcı anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Tepeden inme deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Tepeden inme deyiminin hikayesi:

Hayatta bazı şeylerin aniden ve hızlı bir şekilde olması söz konusu olabilir. Bu gibi durumlar insanlar arasında şaşkınlıkla karşılanır. Bir şeyin yere düşmesindeki hız gibi bu olayları gerçekleşmesi de tepeden inme olarak algılanmakta ve tabir edilmektedir.

Tepeden inme deyimi bir şeyin aniden, hızlı, birden bire olması, kaçınılmasının imkansız olduğu durumlarda kullanılmaktadır. Beklenmedik ve şaşırtıcı bir durum karşısında tepeden inme kullanılmaktadır. İnsanların en beklemediği, ummadığı, zannetmediği durumlarda bir olayın ya da durumun birdenbire meydana gelmesi tepeden inme tabiriyle açıklanmakta ve insanları da şaşırtmaktadır.

Deyimler kalıp yargı ve mecaz anlamlar içerdiğinden hemen herkes tarafından bilinen ve kullanılan sözler olarak asla değişime uğramadan ağızdan ağza aktarılarak dil sahasında varlıklarını korumaktadır. Deyimleri oluşturan sözler değiştirilemez ve yerleri de sabit kalır. Tepeden inme deyimi de bu şekilde kullanılmaktadır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.