Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Tekerlek İcat Edilmemiş Olsaydı Hayatımız Nasıl Olurdu

Tekerlek icat edilmemiş olsaydı hayatımızda ne gibi değişiklikler olurdu, tekerlek icat edilmemiş olsaydı hayatımız nasıl olurdu kısaca

Geçmiş zamanlardan şimdiye kadar uzanan yıllarda bulunun en büyük icatlar arasında tekerlek vardır. Peki ya tekerlek bulunmamış olsaydı hayatımızda nasıl sorunlar olur, şimdi biraz bunu inceleyelim.

Tekerleğin hangi tarihle icat edildiği, hangi topraklarda bulunduğu ile ilgili net bilgiler bulunmamaktadır. Ancak m.ö. 3500 senelerinde Sümerler’in bulduğu düşünülüyor. Aslında tekerlek bulunmamış olsaydı uygarlık yolunda önümüzde büyük bir engel olurdu.

tekerlekFarz edelim ki tekerlek bulunmadı, o zaman araba, otobüs gibi taşıtlar da olmazdı. İnsanlar gidecekleri yere ulaşmak için çok vakit harcamak  mecburiyetinde olacaktı. İş yerlerine ulaşmak için bile önlerinde uzun yollar olacaktı ve bu da işteki performanslarının düşmesine neden olacaktı, toplumun yaşamı durumdan kötü etkilenecekti. Hatta diğer ülkeleri, kentleri görme şansımız olamayabilirdi. Adeta küçük bir kutu içinde yaşamımızı sürdürecektik.

Yaşayacağımız diğer sıkıntılar ise ulaşımımız aksadığı için işimizin bundan etkilenmesi olacaktır. Örneğin ithalat ve ihracat yapılamayacaktı. O ürünlerin diğer ülkelere ve şehirlere taşınması zorlaşacaktı. Özetle tekerleğin icadı uygarlık yolunda çok önemli bir adımdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. melis dedi ki:

    Çok sağ olun.Ödevimi tamamladım.

Yorum Yaz