Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Tabanları Yağlamak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2022

Tabanları Yağlamak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Bu konumuzda sizlere tabanları yağlamak deyiminin anlamı ve kısaca hikayesi hakkında bilgiler aktaracağız.

Deyimler, söz kalıpları olarak mecaz anlamlı kelime gruplarıdır. Dilimize yerleşen deyimlerin değiştirilmesi söz konusu değildir. Deyimler anlam derinliği ve zenginliği oluşturan ve anlatılmak isteneni en kısa yolla ve en açık şekilde anlatan kelime gruplarıdır.

Tabanları yağlamak deyiminin anlamı:

Kaçıp gitmek, uzak bir yere gitmek üzere bütün gücünü toplayarak yola çıkmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır. Tabanları yağlamak deyimi sıklıkla kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Tabanları yağlamak deyiminin hikayesi:

İnsanların hayatında ulaşım oldukça önemli bir yere sahiptir. Seyahat etmek ve ulaşım araçları kullanmak medeniyet olarak da tarif edilmektedir. Fakat bazı zamanlarda ve bazı yerlerde araç kullanmak mümkün olmamaktadır. Bu gibi durumlarda iş başa düşer ve insanlar yürüyerek bir yerden başka bir yere giderler.

Tabanları yağlamak, ayakları yürümeye hazır hale getirmek, yürümeyi göze almak, yürüyerek bir yerden başka bir yere gitmek anlamına gelir. Öyle ki ata, arabaya yapılan bakımın insanların hayatına yansıması yoluyla oluşan bir deyim olarak yağlamak kelimesiyle taban kelimesi bir arada kullanılmış ve bu bir deyim haline gelmiştir.

Deyimler kalıp yargılardır. Mecaz anlamda kullanılırlar. Deyimler sözlü ve yazılı kaynaklar olarak iki farklı devirle günümüze kadar ulaşmış ve geniş bir şekilde kullanılan değişime uğramayan sözler olarak dilimizde yer almaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781